SPOR

CANLI

Sergen Yalçın ve Okan Buruk'a lisans şoku!

Gaziantespor yeni teknik direktörü Sergen Yalçın ve Elazığspor'un yeni hocası Okan Buruk'a lisans şoku...

Sergen Yalçın ve Okan Buruk'a lisans şoku!

Çiçeği burnunda teknik direktörler Sergen Yalçın ve Okan Buruk, lisans problemlerinden dolayı belirsizlik yaşıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun talimatlarına göre Spor Toto Süper Lig ve PTT 1.Lig’de sahaya takımın başında çıkacak teknik sorumluların UEFA Pro Lisans belgesine sahip olması gerekiyor. Yeterli belgeye sahip olmadan en üst düzey iki ligde görev yapan antrenörlerinin sayısının artması ilerleyen günlerde yeni tartışmalara yol açacak gibi gözüküyor. Türkiye Futbol Federasyonu’na yakın bir kaynaktan aldığımız bilgiye göre yakın zaman içinde tüm profesyonel liglerde (Spor Toto 2. ve 3. Ligler dahil) görev yapacak teknik sorumluların Pro Lisans diplomasına sahip olması zorunluluğu getirelecek. Bu uygulama hayata geçerse işler daha da karışacağa benziyor.

SERGEN YALÇIN VE OKAN BURUK’UN DURUMU KARIŞIK

Sezon başında UEFA Pro lisansa sahip olmayan Roberto Carlos’un konumu nedeniyle gündeme gelen bu durum, TFF’nin talimatlarda yaptığı değişiklik sonucu Brezilyalı çalıştırıcının kulübeye sportif direktör unvanıyla girebilmesiyle bir ölçüde çözülmüştü.

Ancak aynı konu Spor Toto Süper Lig takımlarından Gaziantepspor’un başına geçen Sergen Yalçın’ın Pro Lisans belgesine sahip olmaması nedeniyle yeniden gündemdeki yerini aldı. Sergen Yalçın’ın imza töreninde, lisansının yeterliliğinin gündeme gelmesine “belge sadece bir kağıt parçası” şeklinde verdiği yanıt ise tartışmaları daha da alevlendirdi.

Pro Lisans diplomasına sahip olmayan antrenörler teknik kadrolarına bu belgeye sahip bir çalıştırıcı alarak sorunu kağıt üzerinde çözüyorlar. Bir anlamda başkasının diplomasıyla çalışıyorlar. Sergen Yalçın da ekibinde Pro Lisans sahibi bir antrenör bulunduracak. Bu isim TFF kayıtlarında teknik sorumlu olarak gözükürken, Sergen Yalçın antrenör unvanıyla çalışacak. Benzer statüde olan isimlerden biri de Sanica Boru Elazığspor’un başında olan Okan Buruk. Genç çalıştırıcı Pro Lisans diploması olmadığından kağıt üzerinde antrenör olarak gözüküyor. Takımın teknik sorumlusu ise İrfan Saraloğlu olarak kayıtlarda yer alıyor. Ancak bu durum TFF’nin hazırladığı TEKNİK ADAMLARIN EĞİTİMİ ve SINIFLANDIRILMASI TALİMATI’na aykırı. Talimat maddelerine göre Spor Toto Süper lig’de Uefa Pro Lisansa sahip olmayan teknik adamlar bir futbol takımını fiilen müsabakaya hazırlayamaz, yönetemez ve yönlendiremez. Bu kuralın ihlali halinde hem teknik adamlar hemde teknik adamların sözleşme yaptığı kulüpler ciddi cezalar alabilir.

PARAVAN ANTRENÖRLÜĞÜN CEZASI ÇOK AĞIR

Teknik adamların eğitimi ve sınıflandırılması talimatı’nda paravan antrenörlüğü önlemek içinde bir madde bulunuyor. Bu maddeye göre anlaşma yaptığı kuruluşta aslında görev yapmayan ve sadece ismi ile lisansını kullandıran teknik adamların çalışma izinleri 3 sezon boyunca geri alınıyor.

PTT 1.LİG’DE DURUM FARKLI DEĞİL

PTT 1.Lig’de de bu statüde çalışan isimler var. Karşıyaka’nın teknik patronu Sait Karafırtınalar belgesi olmadığından kulübeye teknik sorumlu olarak değil antrenör unvanıyla giriyor. Sezon başında Suat Kaya’nın belge yetersizliği nedeniyle problem yaşayan Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’un , Kaya ile yollarını ayırmasının ardından takımı Pro Lisans diploması olmayan Hasan Özer’e emanet etmesi ilginç bir detay. Kahramanmaraşspor’da da teknik patron Yılmaz Özlem’in Pro Lisans belgesi bulunmuyor. (fstats)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
sanırım sergen yalçının başarılı 0lacağından korkuyorlar. adamlar sergen teknik direktörlüğü başlamasındn buyana hakkında çıkarmadıkları engel kalmadı. roberto carlosun durumu da sergen gibi adam gelip bizim ülkemizde antrenörlük yapıyor el üstünde tutuyoruz. kendi futbolcumuzu teknk direktörlüğü engellemek için ellerinden geleni niye yapıyorlr amlamadım...
Sergenin başarılı olacağı yer AT YARIŞLARIDIR. Onu çok iyi bilir.
İLKOKUL MEZUNU ANTRENMANDAN ANTRENMAN BİLGİSİNDEN NE ANLAR FİZYOLOJİ DEN NE ANLAR ANTRENMANIN BİLGİ OLDUĞUNU BİLE BİLEMEZLER AMA BURA TÜRKİYE DURMAK YOK YOLA DEVAM
Türk futbolu dökülüyor.ferdesyon diye bişey kalmamış.Güçü olan hakksız bile olsa haklı olabiliyor zaten bende futbolla artık ilgilnmiyorum .
Takım
O
Av
P
Geri Dön