Şok! Facebook, Instagram ve WhatsApp yasaklanabilir

BlackBerry’nin patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Almanya’da Facebook, Instagram ve WhatsApp’a karşı açtığı davada ilk karar verildi. Mahkemenin ilk kararı Facebook, WhatsApp ve Instagram lehine değil BlackBerry lehine oldu.

Şok! Facebook, Instagram ve WhatsApp yasaklanabilir

Facebook, WhatsApp ve Instagram günümüz sosyal medya uygulamalarının en başında gelen üç isim. Bu uygulamaların akla gelen ilk uygulamalar olmalarının sebebi tabi ki çok fazla kullanıcılarının olmaları. Şirketler bu başarılarını da emek verdikleri ve yıllarını alan Ar-Ge çalışmalarına ve doğru seçilen stratejilerine borçlu. Ancak bu uygulamalar sadece başarılarıyla değil bazen de haklarında açılan çeşitli hak ve ihlal davalarıyla da gündeme gelebiliyor; tıpkı bugün olduğu gibi.

BLACKBERRY FACEBOOK, WHATSAPP VE INSTAGRAM’A DAVA AÇTI

BlackBerry şirketi, geçtiğimiz zaman diliminde Facebook’a ve çatısı altında bulunan WhatsApp ve Instagram’a Almanya’da dava açmıştı. Davanın nedeni, BlackBerry’nin bu üç sosyal medya uygulamasının kendisine ait olan patentleri ihlal ettiği iddiasıydı. İddia bugün duruşma salonuna taşındı ve mahkemenin ilk duruşması görüldü. İlk duruşmada Alman mahkemesi, BlackBerry’i haklı buldu. Böylece, daha önce 9 farklı mahkeme açan ve hepsinden de kendi lehine sonuç alan BlackBerry, açtığı 10’uncu davadan da haklı çıktı. Peki Almanya’da Facebook, WhatsApp ve Instagram yasaklanır mı?

enes

FACEBOOK, INSTAGRAM VE WHATSAPP YASAKLANABİLİR AMA…

Daha önce görülen 9 mahkemeden Facebook’un hizmetlerini kapatması gerektiğine dair bir karar çıkmadı ancak Facebook’un ya BlackBerry ile anlaşması ya da bünyesindeki uygulamaları patent ihlali yapmaksızın en azından Almanya için yeniden tasarlaması şart. Şirketten gelen ilk açıklamalar da Facebook’un ürünlerinde değişikliğe gidip, Almanya pazarına özel olarak uyarlamalar yapacağı yönünde. Böylece Facebook, WhatsApp ve Instagram Almanya’da yasaklanmak durumunda kalmayacak. Tabi mahkemenin henüz ilk duruşması görüldü. İleri ki duruşmalardan farklı bir karar da çıkabilir de.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler