HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SON DAKİKA | Düzce depremi sonrası hasar tespit çalışmaları tamamlandı! Bakan Kurum duyurdu: 66 bin 172 bina incelendi...

Son dakika haberi: Düzce'de 23 Kasım'da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem sonrası hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Çalışmalarda elde edilen sonuçları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum paylaştı. Bakan Kurum yaptığı açıklamada 66 bin 172 binanın incelendiğini belirtirken, "Yıkılacak, ağır hasarlı 791 yapı var. 210 binanın yıkımını şimdiden tamamladık ve yenilerini yapmak için de ihale sürecini başlattık" dedi.

SON DAKİKA | Düzce depremi sonrası hasar tespit çalışmaları tamamlandı! Bakan Kurum duyurdu: 66 bin 172 bina incelendi...

Son dakika: Düzce depremiyle ilgili merakla beklenen haber geldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 23 Kasım 2022 tarihinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından kesin hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Bakan Kurum, resmî sosyal medya hesabından “Düzce’de hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık. Ekiplerimiz 66 bin 172 bina, 166 bin 375 bağımsız birimi inceledi. Yıkılacak, ağır hasarlı 791 yapı var. 210 binanın yıkımını şimdiden tamamladık ve yenilerini yapmak için de ihale sürecini başlattık. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden hızla sağlıklı konutlarımızı inşa edeceğiz!“ açıklamalarında bulundu.

6

300 KİŞİLİK UZMAN EKİP İNCELEDİ

Bakanlıktan yapılan açıklamada ise Düzce’de Bakanlığın Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı aralarında inşaat mühendislerinin de bulunduğu 300 kişilik uzman bir ekiple hasar tespit çalışmalarının tamamlandığı bildirildi. Depremin ardından uzman ekiplerin 2 saat içerisinde olay yerine intikal ettiğinin altı çizilen Bakanlık açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

18

"581 BİNADA KONTROLLÜ YIKIM ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR"

“Depremin hemen ardından Düzceli afetzede vatandaşlarımızın yanında olduk. 23.11.2022 tarihinde başlayan hasar tespit çalışmalarımızın neticesinde; 166 bin 375 bağımsız bölüm içeren 66 bin 172 bina inşaat mühendislerinden oluşturulan hasar tespit ekiplerince incelenmiştir. Hasar tespit çalışmaları tamamlanan binalardan 791 bina ise ağır hasarlı olarak tespit edilmiştir. Hasar tespit çalışmalarına takiben yine Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda kalan 581 binada kontrollü yıkım çalışmaları devam etmektedir.”

7

“TOKİ ELİYLE İHALE HAZIRLIK ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI”

Açıklamada bölgedeki 452 okulda hasar tespit çalışması yapıldığı ve 1 adet okulun orta hasarlı olarak tespit edildiği belirtildi. Bu okulunda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından güçlendirme çalışmalarının yapılacağı bildirildi. Depremden etkilenen bölgede incelenen okullar ve camiler haricinde 577 adet kamu binasından 5’inde ağır hasar tespit edildiği ifade edildi.

8

Açıklamada, afet konutlarının yapımı için TOKİ eliyle ihale hazırlık çalışmalarının başlatıldığı bilgisine de yer verildi.

10

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler