HABER

SON DAKİKA | İstanbul'da 1 Mayıs gerginliği! Taksim'e yürümek isteyenlere gözaltı

Son dakika haberine göre, İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim'e çıkmak isteyen gruplara polis izin vermedi. Polis, slogan atarak yürüyen gruplara müdahale etti. İstanbul Valiliği, Taksim ve çevresinde toplam 164 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Son dakika: İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim çevresinde polis, geniş güvenlik önlemleri aldı. Taksim'e çıkan yollar trafiğe kapatılırken, ekipler Taksim'e yürümek isteyenlere izin vermiyor. Öte yandan Maltepe'de 1 Mayıs'ın kutlanacağı miting alanına girmek isteyen LGBTİ+ üyeleri ile polis arasında da gerginlik yaşandı.

TAKSİM'E ÇIKMAK İSTEYEN GRUBA POLİS MÜDAHALESİ

1

Sabah saatlerinde Şişli Harbiye'de ara sokaklarından Cumhuriyet Caddesi'ne çıkan 8'i kadın, 4'ü erkek 12 kişi ellerinde dövizlerle Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Polis, slogan atarak yürüyen gruba müdahale etti.

2

GÖZALTILAR VAR

Tıp Öğrencileri Komisyonu (TÖK) üyesi olduğu öğrenilen grup gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü.

3

Yine başka bir grup Kurtuluş'tan Taksim'e yürümek istedi. Bu gruptakiler de gözaltına alındı.

4

İSTANBUL VALİLİĞİ: 164 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Valiliği, Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli'den Taksim Meydanı'na yürümek isteyen toplam 164 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "İstanbul’da '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' kapsamında bugün Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sunmak, Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakmak ve basın açıklaması yapmak, Maltepe Etkinlik Alanında miting yapmak amacıyla talepte bulunan sendika ve sivil toplum kuruluşlarına, valiliğimizce gerekli izinler verilmiştir" denildi.

Ancak izinsiz grupların Taksim'e çıkmak istediği belirtilen açıklamada, "Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak; izinsiz toplantı ve gösteri yapmak amacıyla yürüyüş yapan ve slogan atan, güvenlik güçlerimizin uyarılarına rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 164 kişi yakalanmış ve haklarında işlem başlatılmıştır" bilgileri yer aldı.

MALTEPE'DE MİTİNG ALANI GİRİŞİNDE GERGİNLİK

db9775c82eee9bde530f86e16beacdec

Maltepe'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün kutlanacağı miting alanı girişinde Marmaray ile İdealtepe istasyonunda inen bir grup LGBTİ+ üyesi, kurulan polis kontrol noktasından geçerken çantalarının aranmasına karşı çıktı. Üyeler ile polis arasında uzun süren tartışmaların ardından LGBTİ+ üyelerinin çantalarındaki pankartların kontrol edilmesi üzerine alana giriş yaptı.

bfa57ddd78e5ac70a0cbe159c3a3fdf2

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler