HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika | Omicron nasıl bulaşıyor? Uzman isim uyardı: 30 santimetreden selam verseniz bile...

Koronavirüste Omicron varyantı tüm dünyada etkisini giderek artırırken, Türkiye'de de vaka sayısı 70 bin sınırında seyrediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı çağrısı yaparak hatırlatma dozunun önemine dikkat çekiyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan da yeni varyantın 10 kat daha fazla bulaşıcı olduğunu belirterek "Omicron olan bir kişiye 30 santimetreden selam verseniz bulaşıyor" dedi. Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ise "Vakalar şubat ayında pik yapabilir." uyarısında bulundu.

Son dakika | Omicron nasıl bulaşıyor? Uzman isim uyardı: 30 santimetreden selam verseniz bile...

Omicron varyantının koronavirüs vaka sayılarına etkisi giderek artıyor. Türkiye'de Son 24 saatte test sonucu pozitif çıkanların sayısı 65 bin 236 olarak açıklandı. Vaka sayısının 70 bin seviyelerine yakın olması endişeleri artırıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her fırsatta 3. doz aşı çağrısı yapıyor. Öte yandan uzmanlar Omicron varyantının bulaşma hızı konusunda vatandaşları uyarıyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, Omicron'un hafif seyreden ama belki 10 kat daha bulaşıcı bir varyant olduğunu söyleyerek, "Omicron olan bir kişiye 30 santimetreden selam verseniz bulaşıyor" dedi. Prof. Dr. Bülent Ertuğrul da şubat ayını işaret ederken “Omicron’un hafif geçmesine aldanmayın, hastaneye yatışlarda da artış var. Vakalar şubat ayında pik yapabilir. Pandemiden çıkabilmek için korunma tedbirlerini elden bırakmayın.” diye konuştu.

Türkiye Gazetesinden Ziyneti Kocabık'ın haberine göre; toplumda korunma tedbirleri açısından koronavirüs öncesi döneme dönülmesinin vaka sayılarını artırdığını söyleyen enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul “Hem Omicron’un diğer varyantlara göre daha hızlı bulaşması sebebiyle hem de tedbirlere uyulmaması yüzünden vaka sayıları tırmanıyor. Önceki varyantlarda hastalık yapması için daha fazla virüse maruz kalmak gerekirken Omicron çok daha az miktardaki virüsle hasta edebiliyor. ABD, İngiltere ve Avrupa’ya baktığımızda Türkiye olarak henüz Omicron salgınının başındayız. Vaka sayıları artmış olmasına rağmen henüz bu ülkelerde bile pik yapmadı. Güney Afrika örneğine baktığımızda Omicron’un en yüksek vaka oranlarına ulaşmasının bir iki ay aldığını görüyoruz. Buna göre ülkemizde de Omicron varyantının şubat ayında pik yapacağını, vaka sayılarının çok daha fazla artacağını düşünüyoruz. Bu artış korunma tedbirlerine uyulmadığı takdirde daha büyük olacaktır. Pandemiden çıkabilmek için biraz daha dişimizi sıkmamız gerekecek” dedi.

1

OMICRON SONRASI HASTANE YATIŞLARI ARTTI

Omicron’la birlikte artan vaka oranlarına paralel olarak hastane yatış oranlarında da ciddi artış olduğunu belirten Prof. Dr. Ertuğrul “Bilimsel çalışmalar Omicron’un Delta’dan daha hafif geçtiğini gösteriyor ancak bu varyantın o kadar da masum olduğunu söyleyemeyiz. Ayaktan başvurular arttığı gibi hastaneye yatışlar da arttı. Bu konudaki en net bilgi Sağlık Bakanlığında. Ancak benim çalıştığım hastanede Covid-19’a bağlı hastaneye yatışların iki üç kat arttığını görüyoruz” diye açıkladı.

2

DİKKAT! EN ÇOK ALIŞVERİŞTE BULAŞIYOR

Alışveriş, Covid enfksiyonuna yakalanmak için en riskli aktivite olarak bulundu. İngiltere’de yapılan resmi bir araştırmaya göre haftada en az bir defa dükkânlara gidenlerin virüse yakalanma ihtimalinin, olmayanlara göre iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. İngiliz hükûmetine bağlı Acil Durumlar İçin Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) nin 2021 yılında koronavirüse yakalanan 10 bin kişinin verilerini incelediği araştırmada; restoranda veya kafede yemek yemek, fiziki olarak işe gitmek ve spor salonuna gitmek yüksek riskli faaliyetler arasında sayıldı. Ek olarak toplu taşımayı sık kullananlarda da Covid kapma riskinin kullanmayanlara göre ortalama 1,2 kat daha fazla olduğu ortaya kondu. Covid testinin pozitif çıkma ihtimalinin otobüs kullananlarda 1,3 kat, taksi kullananlarda 1,19 kat ve tren veya tramvay kullananlarda ise 1,18 kat daha fazla olduğu görüldü.

"OMICRON’UN HÂKİM VARYANT OLUP OLMADIĞINI BİLMİYORUZ"

ABD ve Avrupa’da Delta’nın azaldığını ve Omicron’un yaygın hâle geldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ülkemiz için böyle bir verinin bulunmadığını belirterek varyant ayrımının pozitif vakalarda genetik analizle belirlenebildiğini söyledi. Türkiye’de pozitif vakalarda genetik sekanslama oranının binde 8 oranında olduğuna işaret eden Prof. Dr. Ertuğrul “Virüsün genetiğine bakmadan toplumda Omicron baskın hâle geldi diyemeyiz ancak bu kadar hızlı bulaşmasına bakarak ülkemizde de hızla yayıldığını söyleyebiliriz” dedi.

3

"HATIRLATMA DOZ AŞILARINI MUTLAKA YAPTIRIN"

Covid enfeksiyonlarında hastaneye yatış ve ölüm oranlarını “aşılı” ya da “aşısız” olmanın belirlediğine işaret eden Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, virüse karşı elimizdeki en önemli silahın aşı olduğunu belirterek hatırlatma dozlarının mutlaka yaptırılması gerektiğini söyledi. İnaktive aşıların omicron karşısında büyük ölçüde etkisini kaybettiğini belirterek hatırlatma dozunun mutlaka mRNA aşısı olarak tercih edilmesini tavsiye etti. Prof. Dr. Ertuğrul “Benim takip ettiğim hastalarda aşılı grupta Covid artık neredeyse bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi geçiyor. Ancak aşısızlarda ya da inaktive aşılılarda ciddi hastalık tablosu ve ölümler meydana geliyor. 5. doz aşı zamanı gelenler de çekinmesin. İki inaktive iki mRNA aşısı olanlar mutlaka 5. doz aşısını mRNA olarak yaptırsın” dedi.

4

"30 SANİTMETREDEN SELAM VERSENİZ BİLE BULAŞIYOR"

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan da Omicron'un diğer varyantlara göre 10 kat bulaşıcı olduğunu söyledi.

dsd

Prof. Dr. Sema Turan "Kovid-19 için 120 bin gibi sayıları görmek artık imkansız gibi görünmüyor. Omicron olan bir kişiye 30 santimetreden selam verseniz bulaşıyor. Öylesine güçlü bir tutunma yapısına sahip ki herkesi hasta edebiliyor. Bu varyantta aşı olan kişilerde daha hafif bir hastalık süreci seyrediyor. Bizi koruyacak en önemli şey maskedir, mesafedir." ifadelerini kullandı.

Turan, Omicron'un son varyant olmasa bile gelecek varyantlara karşı vücudumuzu hazırlayacağını belirtti.


Keşfet


En Çok Aranan Haberler