HABER

Suruç'ta patlama: 32 ölü

Şanlıurfa Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. Patlamada 32 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi yaralandı.

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ndeki Amara Kültür Merkezi önündeki çay bahçesinde bugün saat 11.50 sıralarında saatlerinde, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu mensuplarının ’Kobani’nin yeniden inşası’ konusunda basın açıklaması yaptığı sırada, büyük bir patlama meydana geldi. Sabah saatlerinde ölü sayısının 32'ye yükseldiği açıklandı.

SURUÇ'TA KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER - FOTO GALERİ

PATLAMA ANI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Suruç'taki saldırıyla ilgili bu sabah açıklamalarda bulundu. Demirtaş, "Biraz önce gelen bilgiye göre ölü sayısı 32 oldu" dedi.

Dün akşam Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suruç'taki bombalı saldırıyı gerçekleştirenleri lanetledi.

Şanlıurfa Valiliği'nde Suruç'taki bombalı saldırı ile ilgili toplantıya; Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Abdullah Atay ve kuvvet komutanları katıldı. Toplantı sonrasında Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Şanlıurfa Valiliği'nde Suruç'da yaşanan bombalı saldırıyla ilgili basın açıklamasında bulundu.

Bombalı saldırının insanlığa karşı yapıldığı ifade eden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, şunları kaydetti: "Nereden gelirse gelsin kim yaparsa yapsın terörün muhatabı insanlıktır. Bugün Suruç'ta ölenler sadece isimleri Ahmet, Mehmet olan sadece bizim insanımız değil aynı zamanda bugün teröristler sonuçta insanlığı öldürmüşlerdir.”

"Bugünkü hain saldırı bir kısım insanların ölümüne neden olurken bir kısmının da belki bir ömür sıkıntı çekmesine neden olacaktır" diyen Kurtulmuş, "Bu olayı yapanları lanetliyoruz elleri kırılsın. Bu saldırı bütün insanlara karşı yapılmış bir suçtur. Şunu da herkesin bilmesi lazım tam da 78 milyon olarak bir araya gelip bütün farklılıklarımızı unutarak bu terör belasına karşı dimdik ayakta durma vaktidir. Bugün bu anlamda dayanışma günü, birlik günü, farklılıklarımızı öteleme günüdür. Herkesin hangi siyasi kanatta olursak olalım, hangi hayat felsefesini benimsiyor olursak olalım, hangi inanç içerisinde olursak olalım herkesin insanlık inancı altında, insanlık ortak şemsiyesi altında birleşmesi, bütünleşmesi gerekmektedir.

Olayın ilk anından itibaren üzerimize düşen bütün sorumlulukları bütün kamu kurum ve kuruluşları, bütün ilgili görevli arkadaşlar çok titiz bir şekilde çalışmalarını yerine getirdi. Bu çerçevede olay yerinden 104 vatandaşımız hastanelere ulaştırıldı. Bunlardan maalesef 30'u ölmüştü akşam saatlerinde bir yurttaşımız daha öldü. Toplam ölü sayısı 31 oldu. Bir kısım hastaların tedavileri sürerken bir kısmı da taburcu edildi. Ayrıca olay yerine Türkiye'nin en iyi 25 bomba uzmanı olay yerine sevk edildi. Bir canlı bomba olma ihtimali bütün detayları ile ortaya konulmaya çalışılıyor. En ufak bulgular değerlendiriliyor. Tabii ki ilk bulgular bunlar kesinleşmeden şudur budur dememiz mümkün değildir. Denilebilir ki canlı bomba uzmanları gerekli çalışmaları yürütüyor. Bu ölen vatandaşlarımızın cesetleri her birisi şu an birisi Urfa'da akşam saatleri itibariyle Adli Tıp Morgu'na kaldırılmış oldu. O alanda da çalışmalar titizlikle yürütülecek. Kimlikleri tespit edilenler var, kimlikleri tespit edilemeyenler var. Kimlikler tespit edildikçe cenazeler ailelerine teslim edilecek. Türkiye'nin dört bir yanından olan cenazeler ailelerine telim edilip defnedilecek" dedi.

Bombalı Saldırıda Hayatını Kaybedenlerden Bir Kısmının Kimliği Belirlendi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerden bir kısmının kimliği belli oldu.

32 kişinin öldüğü bombalı saldırıda 11 kişinin kimliği tespit edildi. 5 erkek ve 1 kadının üzerinde kimlik olmadığı ifade edilirken, isimleri netleşenler şöyle açıklandı:

"Koray Çapoğlu, Hatice Ezgi Saadet, Cebrail Günebakan, Uğur Özkan, Nurten Kılıç, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Kasım Dedizem, Ferdane Kılıç, Alper Sapan, Okan Pirinç."

CENAZALER GAZİANTEP'E GETİRİLDİ

Şanılurfa'nın Suruç İlçesi’ndeki patlamada yaşamanı yitiren terör mağdurlarının cenazeleri, otopsi yapılmak üzere Gaziantep Adli Tıp Kurumu’na getirildi.

Olay yerinde ilk incelemeleri yapılan cenazeler, akşam saatlerinde otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Yaklaşık 500 polisin yoğun güvenlik önlemi arasında ölenlerin cenazeleri otopsi merkezine alınırken, HDP de Adli Tıp Kurumu önünde kriz masası oluşturdu. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren ise otopsi merkezine gelerek alınan güvenlik önlemlerini inceledi.

Otopsi merkezinde açıklama yapan HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan, Gaziantep ve Şanlıurfa’da tehlikenin aylar önce belirtisinin olduğunu savunarak, "Bu işin burada biteceğini zannetmiyorum. Günlerdir terörle yatağa girmenin faydası olmadığını söylüyoruz. Suriye’deki rejimi devirmek anlayışının geldiği nokta dönmüş bumerang gibi bizi vurmuştur. Şu anda devlet acaba Türklerle IŞİD’i karşı karşıya getirip birbirlerine boğdururum anlayışı ters tepmiştir, şu anda boğdurdukları Türkiye Cumhuriyeti’nin 25 yaşındaki genç evlatları olmuştur" dedi.

Patlamada yaşamlarını yitirenlerin cenazeleri otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından ailelerine teslim edilecek.

BÖLGEDEN UZAKLAŞIN ANONSU

Suruç Belediyesi'ne ait araçlardan Türkçe ve Kürtçe "İkinci bomba ihtimali var" denilerek halkın patlamanın meydana geldiği çay bahçesi çevresinden uzaklaşması istendi.

Bu arada Kobani'deki patlamanın Suruç'taki patlamayla birlikte eş zamanlı olarak meydana geldiği belirtildi.

CANLI BOMBA KESİNLEŞTİ

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç'taki patlamanın canlı bomba olduğunu kesinleştirdiklerini söyledi.

Vali Küçük, "Derin üzüntü içerisindeyim. Bu terörü lanetle kınıyorum. Vefat eden kardeşlerime Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Canlı bomba olduğunu kesinleştirdik. Bütün yaralılar sağlık kuruluşları ile hastanelere nakledildi onu ifade edebilirim. Canlı bomba ama 18 yaşında mıdır? Yaşı nedir, ne değildir onu henüz ekiplerimiz, güvenlik güçlerimiz tespit için uğraşıyor. Olay çok taze. Kimdir, kimliği hedir, onun hakkında henüz bir bilgimiz yok. Olay yeri inceleme ekibi ve pek çok güvenlik kuvveti, o araştırmayı yapıyor ve netice alacaklar. Netice alınca da kamuoyuyla paylaşacağız."

Patlamayla ilgili henüz gözaltı olmadığının bilgisini de paylaşan Vali Küçük, şunları söyledi:

"Suruç'a giriş ve çıkışlar vatandaşlarımızın güvenliği için, infiale karşılık kontrol altında. Her türlü provokasyona karşı da vatandaşlarımız uyanık olmalı. Orada güvenlik kuvveti olarak sayıca yeterliyiz. Her türlü tedbiri aldık. Henüz gözaltı yok. Yani olayla ilgili ekiplerimizin incelemesi yeni başladı, gelişmelerden bilgi vereceğiz. Şunu ifade edeyim, devletimiz bütün unsurlarıyla, kuvvetleriyle bölgededir. Yani bütün güvenlik kuvvetleri, jandarmamız arazide, polisimiz hepsi tedbir almıştır.Daha sonra da tabi hükümetimizin sayın bakanları teşrif edecektir. Şu anda bir infial yok. Suruç'ta hepimiz çok üzgünüz."

ERDOĞAN: LANETLİYORUM, KINIYORUM

Kıbrıs'ta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: "Bu vahşeti işleyenleri şahsım olarak lanetliyorum, kınıyorum. Uçağa bindiğim anda haberi aldık. bakan arkadaşlar Şanlıurfa'ya hareket etti. Biz de olayı takibe devam edeceğiz. Terör nereden gelirse gelsin lanetlenmelidir. Terörün dini, ırkı, milliyeti yoktur. Terör insanlığın huzuruna kasteden bir olaylar silsilesidir. Buna karşı da mücadeleyi Dünya'nın her yerinde vermeye mecburuz. hayatını kaybeden vatandaşımızın ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum"

SURUÇ’A 2 CUMHURİYET SAVCISI DAHA GÖREVLENDİRDİ

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde meydana gelen bombalı saldırı sonrası Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından, olay yeri inceleme, araştırma, kimlik tespiti ve soruşturmanın daha etkin yürütülmesi için Suruç ilçesindeki savcılara ilave olarak Şanlıurfa’dan 2 Cumhuriyet savcısı daha görevlendirdi.

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında şöyle denildi:

"Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bombalı bir terör saldırısı sonucunda çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybederken, yine çok sayıda yaralı bulunmaktadır. Bu hain terör saldırısını kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır diliyoruz. Konuyla ilgili olarak; Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından, olay yeri inceleme, araştırma, kimlik tespiti ve soruşturmanın daha etkin yürütülmesi için Suruç ilçesindeki savcılara ilave olarak Şanlıurfa’dan 2 Cumhuriyet savcısı daha görevlendirilmiştir. Cenazelere otopsi yapılması ve gerektiğinde muhafazası için imkanları Şanlıurfa Adli Tıp Kurumundan daha iyi olan Gaziantep Adli Tıp Kurumuna cenazelerin sevki ve otopsi işlemlerinin en kısa sürede yapılması sağlanacaktır. İstanbul Adli Tıp Kurumundan 3 uzman ve 2 teknisyen, Şanlıurfa’dan bir uzman, Adıyaman’dan bir uzman mevcut uzman ve personele ek olarak Gaziantep Adli Tıp Kurumumuza görevlendirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs Barış Harekatı'nın 41'inci yıldönümü nedeniyle KKTC'ye giderken Suruç'taki patlama meydana geldi. Erdoğan'ın Kıbrıs'a iner inmez olayla ilgili bilgi aldığı ve yetkililerle durum değerlendirmesi yaptığı öğrenildi.

EMNİYET MÜDÜRÜ VE JANDARMA KOMUTANI OLAY YERİNDE

Olayın ardından Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü de patlama yerine gelerek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, patlamada intihar saldırısı ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Yaralılar ile ölenlerin cesetleri Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, yaralılardan durumu ağır olanlar ise Şanlıurfa'daki hastanelere sevk edildi. İlçede yaralılar için kan anonsları yapıldı. Çalışmalar sürerken, saat 13.30 itibarıyla çay bahçesinde hastane morguna kaldırılmayı bekleyen cesetlerin bulunduğu görüldü.

CHP VE HDP HEYETİ SURUÇ'TA

Suruç'ta meydana gelen canlı bomba patlamasının ardından CHP ve HDP'li milletvekilleri Amara Kültür Merkezinde incelemede bulundu.Suruç Amara Kültür Merkezi'ne gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve beraberindeki milletvekilleri incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Saldırıyı kınayan Yüksekdağ, sorumluların biran önce yakalanmasını istedi. CHP'den ise Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu başkanlığındaki 13 milletvekili de Suruç'a gelerek patlamanın olduğu yerde incelemelerde bulundu.

GÖRGÜ TANIKLARI OLAYI ANLATTI: CESETLERİN ALTINDA KALDIK

Yaşanan dehşeti bölgede bulunan görgü tanıkları anlattı. Görgü tanıklarından Garip Çelik şunları söyledi:

"Basın açıklaması için gitmiştim. Gençler basın açıklaması yapacaktı. Hangi koşullarda Kobani'ye geçeceklerini anlatıyorlardı. Tam foto çekmeye çalışırken çok şiddetli bir patlama oldu. Cesetler her yere yayıldı. Cesetlerin altında kaldık o derece şiddetliydi.Patlama kitlenin tam ortasında meydana geldi.

Patlama diyoruz ama patlamanın şekli belli değil, canlı bomba olabilir. Bu daha önce tasarlanmış. İntihar saldırısı olabilir, çözemedik. Gerçekten şok büyük bir kargaşa yaşandı. Kamera elimdeydi, insanlar şoka girdiler, sonra yaralılar taşınmaya başlandı. Ambulanslar çok geç geldi. Araçlar yaralıları almak istemedi, kargaşa çıktı. Polisler havaya ateş etti. İnsanlar ağlayarak geliyor. Sabah yolda kontrol yoktu ama sonra gelenler kontrol edildi alana gelirlerken. Planlanmış olabilir. Biz İstanbul’dan geldik. Dün yola çıkıp geldik. Amara Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapılıyordu. Patlama olurken kameram açıktı çekim yapıyordu, alttan üste doğru patlama oldu. Mantık olarak poşet içinde veya yerde olması mantıklı gelmiyor, canlı bomba ihtimali var. Kitlenin tam ortasında oldu. İstanbul’dan birlikte geldiğim arkadaşlarım hayatını kaybetti."

Patlamanın yaşandığı Suruç Suriye sınırında yer alıyor.

Görgü tanığı Kadir Ergün:
Saat 12 sıralarından oldu. Olay yerine 100 metre uzaklıktaydım. Cenazeler hep paramparça olmuştu. Kelimelerle ifade etmek çok zor. Kobani yolunda da patlama gerçekleşmiş. İlk saldırı kültür merkezinde yapıldı. En az 15 cenaze var olay yerinde bekliyor. Kan ihtiyacımız var. Aşırı bir kan ihtiyacımız var. Suruç halkına ağrı yapılıyor. Herkes kan vermeye çağırılıyor. 2. Bir patlama olması ihtimali var.

KOBANİ'YE GEÇMEK İSTİYORLARDI

Suruç'taki patlama, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'na bağlı gençlerin, Kobani'ye geçmek üzere toplandıkları merkezde gerçekleşti.

Bölgedeki kaynaklar, patlamanın Amara Kültür Merkezi'nde, gençlerin Kobani'ye geçiş amaçlarını anlatmak üzere basın açıklaması yaptıkları sırada gerçekleştiğini kaydediyorlar. Gençlerin, başta İstanbul olmak üzere, Kobani'ye geçmek üzere Türkiye'nin çeşitli yerlerinden geldikleri, Kobani'ye yardım, oyuncak gibi malzemeler götürülmesinin amaçlandığı belirtiliyor.

YARALILAR İÇİN KAN ARANIYOR

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Suruç'taki patlamada yaralananlar için Suruç Devlet Hastanesi'nde kan ihtiyacı olduğunu Twitter'dan duyurdu.

AMARA KÜLTÜR MERKEZİ

Amara Kültür Merkezi, bölge halkının çeşitli kurslar aldığı ve yoğun olarak rağbet gören bir yer olarak biliniyor. Hem bölgede yaşayanlar, hem de kültür merkezine gelenler genellikle kültür merkezinin yanındaki çay bahçesinde oturuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 237 yorum
türk devleti işide açık destek veriyor
@sempatik2192 kanıt varmı elinde?
@sempatik2192 sende mi yardım alıyorsun nerden biliyorsun bi açıkla bakalim
@sempatik2192 yılardır pkk terör örgütüne destek verenler şimdi İşde destek verenleri suçluyor. Terörist pkk Türkiye ile delikanlı gibi savaşmadı. İşid en azından pkk ve ypg'den delikanlı. Abd ve Avrupa İşidi vurmasaydı ırak ve suriyede ihanetkar ve hain pkk teröristleri yaşayamayacaktı. Vatan kuracaksanız gidin pkk ve ypg'ye dahil olup savaşın devlet kurun.
@sempatik2192 Devlet politikası bugün ona destek vermeyi gerektiriyorsa DEVLETİMİZ gerekeni yapıyor demektir.Senin gibi vatan hainleri yaşamayı bile haketmiyor
senin yaşınınn kaç olduğunu bilmiyorum ama yeniden başlarsa kan dökülmeye mutlu olamayacaksın inşallah ailenden birileri ölürde sende kıcına kına yakarsınnn
pkknın yaptığını şimdi işit yapıyor
@sempatik2192 Yok dostum rüzgar eken fırtına biçiyo
@sempatik2192 Git kobanede savaş hadi hadii.. Oturdugun yerden boş gavara yapma yediğin kaba pisleme
@sempatik2192 Allah sizi kahırla kaybetsin. siz ne utanmaz ne arlanmaz bir topluluksunuz be... üzerinize kuş sıçsa devletten biliyorsunuz... utanmazlarrr... Allah sizi lanetlemiş ben başka bir şey demiyorum...
@sempatik2192 ne kullanıyorsun. sizinde işidin de menşei aynı değil mi ? esası ile kardeşsiniz. Abd ve yahudi maşaları. Elinizde silah bomba dolaşırsınız ama kendiniza dönünce enik yavurusu gibi mıyıkdarsınız.
Kurt turk kardesligi diye birsey yoktur.turkletin uzerine asalak gibi yapismis kurtler vardir
@urvetul_vuska_1972 yazık...Allah sana feraset nasip etsin
@urvetul_vuska_1972 bu senin düşüncen bizler kürtler ve türkler bizleri kardeş olarak bilenlenlerle kardeşiz sen hiç merak etme,dedelerimiz aynı cephelerde nasıl omuz omuza çarpışarak vatan topraklarında nasıl şehit oldularsa bizde hazırız,kardeş halkı ayırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir
@urvetul_vuska_1972 Türk'ün Türk'ten başka dostu yok. Bunu İslamcı diyerek geçinenler Osmanlıcılık palavraları ile milleti kandırdılar. Türk milletinin bütün kaynakları kendine fazlasıyla yeter.
@urvetul_vuska_1972 Zaten insan insanla kardeş olur senin gibi ne olduğu belirsiz mahluklarla değil
@urvetul_vuska_1972 sen önce Türkçe yazmayı öğren. Kendi milletinin asalağı. Kürt yazarken nasıl K harfini büyük yazdıysan türk yazınca da T harfini büyük yaz. Kendi dilinin asalağı. Kürt Türk diye biley yoktur insan vardır. İnsanlığın asalağı.
@urvetul_vuska_1972 sen zaten Türk değilsin.Türk olsan "Türk" kelimesini "turk" diye küçük harfle ve yabancı karakterle yazmazdın.!
Tek derdiniz akp iktidar olsun da olan kime olursa olsun de mi .. Ak troller aaah. Troller.. aldğnz paralarn musluğu kapanmak üzere. Yazık kardeşlerimiz şehit olmuş. Irkçlk peşindesin. Rabbimiz 1 Dinmz 1 Vatanmz 1 Sahibimz. 1 Yaradanmz 1 Rızık verenimiz 1 ..... Bu birlik içinde ustünlük ırkta değil.. Makamda Değil takvadadr. Sen ve akranlarn ve yandaşlarnın desteklediğinz düşünce cahillikten kalmadr . Sen devlet niye bunu önleyemedi ona biraz çalış. KÜRTLERE VE HDPYE İKTİDARNZ İÇN HER ATTIĞNZ TAŞ SİZİ BİTİRİYOR. BENDEN SÖYLEMESİ
@urvetul_vuska_1972 Terör saldırıları karşısında, masum insanların can verdiği bu saldırılar karşısında, eğer ki yazık diyemiyor ve ufak da olsa bir mutluluk hissediyorsanız, sökün atın o vicdanı. Kafirleşmiştir o vicdan. Dinden imandan Allah a kulluktan hiç bahsetmeyin. Aynanın karşına geçip bi bakın kendinize siz kimsiniz...
@urvetul_vuska_1972 kimin asalak olduğunu öğrenmek için 1071 tarihine bak görürsün kimin asalak olduğunu allah tan duamdır bizi birbirimizden kurtarması için aminnn
@urvetul_vuska_1972 aynen haklısın ananın üstünden asalaklık yapıyoruz
AKP,MİT VE İŞİD ELELE VERDİLER KATLİAMLARA BAŞLADILAR.TAYİP ŞİMDİ ZEVKTEN DÖRT KÖŞE OLMUŞTUR.
@duman.daglar Allah sana akıl fikir versin
@duman.daglar kardeş yukardaki röpotajı veren her kim ise.canlı bombadan bombanın nasıl patlayacağından o kadar iyi anlıyor ki teşhislerde bulunuyor. tıpkı bu konuda uzman biri gibi. anladınmı acaba?
@duman.daglar bu memlekette senin gibiler olacağına işid olsun
@duman.daglar sanırımanneniz babanızdan ayrılırsa onuda recep tayyip erdoğan yaptı diyeceksiniz
@duman.daglar böyle ithamlarla milleti birbirine düşman edenin allah belasını versin 30 senedir asker şehid eden teröristlerle kim el ele vermişti allahın sabrı uzun ama allah katında hiç bir şey kaybolmaz bunu da unutmayın
@duman.daglar Unutmayınki o size destek veren ülkeler sizi sevdikleri için bu desteği sağlamıyorlar bu kafayla size yeryüzünde rahat yok size tek sahip çıkacak kardeş diyecek sadece TÜRK milletidir
Geri Dön