HABER

The Economist, Bloomberg derken şimdi de Alman Stern dergisi! Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında skandal başlık, AK Parti'den sert yanıt

İngiliz The Economist ve ABD'li Bloomberg'in ardından Alman Stern dergisi Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerle ilgili yaptığı analizde tepki çeken ifadeler kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını kapağına taşıyan dergi "Kundakçı Erdoğan (Erdogan Brandstifter)" manşetini attı. AK Parti'den söz konusu başlıkla ilgili çok sert bir açıklama geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Cumhurbaşkanımızın çizgisi, bunları daha çok rahatsız etmeye devam edecek" ifadelerini kullandı.

The Economist, Bloomberg derken şimdi de Alman Stern dergisi! Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında skandal başlık, AK Parti'den sert yanıt

14 Mayıs'ta yapılacak seçimlere geri sayım sürerken, dış basında tepki çeken haberler bir yenisi daha eklendi. İngiliz The Economist dergisi ve ABD'li Bloomberg'in ardından şimdi de Almanya'nın en çok satan dergilerinden Stern dergisi tepki çeken bir kapak ile okurlarının karşısına çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafının yer aldığı kapakta, "Kundakçı Erdoğan (Erdogan Brandstifter)" ifadelerine yer verildi.

dasdfaf

Türkiye'de yapılacak seçimlerin masaya yatırıldığı derginin son sayısında "Erdoğan iktidarda kalabilmek için vicdansızca çatışmalar çıkarıyor: Kendi ülkesinde, Suriye'de ve ayrıca Almanya'da" başlıklı bir yazı yayımladı.

Yazıda 'Putin ve Batı ile müzakere ediyor, NATO'yu küçümsüyor ve Suriye'de savaş başlatıyor' denildi.

"ERDOĞAN BİRÇOK İPİ ELİNDE TUTUYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uluslararası arenadaki etkisinden de bahseden dergi "Erdoğan; Ukrayna'dan Suriye'ye birçok ipi elinde tutuyor ve gücünü kullanıyor" ifadelerini kullandı.

DER

Yaklaşan seçimlere dikkat çeken dergi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olası bir mağlubiyeti kabul etmeyeceği imasında bulunarak "Erdoğan bir seçim yenilgisini kabul eder mi? Partisi ortağı MHP askeriye ve emniyet güçlerine öylesine yerleşmiş durumda ki kimi uzmanlar onun halkın aksi yöndeki tercihine rağmen iktidarda kalabileceğine dair spekülasyonlar yapıyor." ifadelerine yer verdi.

DER2

AK PARTİ'DEN ÇOK SERT AÇIKLAMA

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, söz konusu haberlerle ilgili bir açıklama yaptı.

Alman dergisine çok sert tepki gösteren Çelik, şu ifadelere yer verdi;

"Batılı bazı yayın organları sistematik şekilde Cumhurbaşkanımızı hedef alıyorlar. Doğrudan Türkiye'deki seçimlerde taraf oluyorlar. Cumhurbaşkanımızın dış politikada bağımsız ve ilkeli bir çizgi izlemesinden rahatsız olduklarını açıkça belirtiyorlar.

Bunların yaptığı basın yayın faaliyeti değildir; ilkel bir kara propagandadır. Talimat almayan bir Türkiye bu odaklar için kabus anlamına geliyor. Çirkin ve ciddiyetsiz yaklaşımlarla Türkiye'deki siyasi süreçleri etkileyebileceklerini düşünüyorlar.

"TARİHİN EN BÜYÜK DERSİNİ VERECEK"

Cumhurbaşkanımızın barışa odaklı dış politika çizgisi, bunları daha çok rahatsız etmeye devam edecek. Milletimizin yüksek siyasi bilinciyle vereceği kararlar, dış vesayet girişimlerine de tarihin en büyük dersini verecek."

BLOOMBERG'DEN TEPKİ ÇEKEN TEKLİF

İsveç'teki skandal eylemin ardından Erdoğan'ın İsveç'e NATO kapısını kapatması üzerine Bloomberg'den tepki çeken bir teklif gelmişti.

"NATO, Erdoğan'ın genişlemeyi geciktirmesine izin vermemeli" başlıklı bir yazı kaleme alan Bloomberg, Türkiye'ye İsveç ve Finlandiya'dan talepleri nedeniyle 'kafa tutan ülke' benzetmesi yapmıştı.

FDGH

"NATO bu tartışmaya bir son verip en yeni üyelerini koşulsuz şekilde kabul etmeli" denilen yazının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Türkiye'de yapılacak seçimler öncesi milliyetçi tabanından destek almaya çalıştığı ve geri adım atmadığı belirtilmişti.

Türkiye'nin inadının Avrupa'nın güvenliğini de tehlikeye attığını öne süren Bloomberg, ABD ve Avrupa'nın bu kördüğümü çözmek zorunda olduğunu yazdı ve şu değerlendirmede bulunmuştu.

"Başkan Joe Biden, Türkiye'nin Kürt terörüyle ilgili endişelerini dile getirme hakkı olsa da bunun bedelinin NATO'yu güçlendirme çabalarını engellemek olmadığını açıkça ortaya koymalı."

"TÜRKİYE DİKTATÖRLÜĞÜN EŞİĞİNDE" KAPAĞI

İngiltere merkezli medya kuruluşu The Economist de geçen hafta yayınladığı kapağında, "Türkiye diktatörlüğün eşiğinde" manşetini atmış, Ay'ın içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın silüetini yerleştirmişti.

eco


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler