Tuğrul Türkeş istifa etti

MHP Ankara milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, partisinden istifa etti.

Türkeş, parti ve TBMM Grubu üyeliğinden istifasına ilişkin yazıyı Ankara 21. Noterliği aracılığıyla MHP Genel Başkanlığına, TBMM Başkanlığına ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Türkeş'in istifasına ilişkin yazıda, "MHP'de gelişen şartlar ve Türk siyasetinde içinde bulunduğumuz durum itibariyle MHP üyeliği ve TBMM Grubu üyeliğinden istifa ettim" ifadelerine yer verildi.

Dün AK Parti Genel Merkezi'ni ziyaret eden Tuğrul Türkeş'in AK Parti'den aday olup olmayacağı merak konusu oldu.

ANKARA YA DA MERSİN İDDİASI...

Türkeş'in AK Parti'den Ankara ya da Mersin'den aday gösterilebileceği iddiası konuşuluyor.

SAAT 17.00'YE KADAR SÜRE VAR

Partilerin, aday listelerini bugün saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim Kurulu'na sunması gerekiyor. YSK, kesin aday listelerini 28 Eylül'de açıklayacak.

BAHÇELİ "HAİN" DEMİŞTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bakanlık teklifini kabul eden MHP Milletvekili Tuğrul Türkeş'i, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hainlikle suçlamıştı.

TÜRKEŞ: İSTİFA ETMEM ONLAR DA BENİ ATAMAZ

MHP'nin ağır ithamları sonrası Tuğrul Türkeş, "Ben MHP'deyim. İstifa etmedim. Etmem. Anayasal bir görev üstleneceğim. Onlar da beni atamaz." demişti.

AKP ADAYLIĞI ÖNCESİ SON ADIM MI?

Seçim hükümetine girmesi nedeniyle, MHP tarafından partiden ihraç edilen Tuğrul Türkeş'in ilk tepkisi, bu kararı tanımayacağını açıklamak olmuştu. Ancak Türkeş bu sabah hem partisinden, hem de TBMM'deki MHP grubu üyeliğinden "istifa ettiğine" ilişkin dilekçesini resmen verdi.

Türkeş'in istifa dilekçesini, 1 Kasım seçimleri için siyasi partilerin listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edeceği bugün sabah saatlerinde sunması, "AK Parti'den aday olacak mı?" sorusunu yeniden gündeme getirdi.

Seçim hükümetine girmesinin ardından Türkeş'in, 1 Kasım'da AK Parti'den Adana milletvekili adayı olabileceği siyasi kulislerde konuşulmaya başlanmış, ancak Türkeş bu söylentileri hiç doğrulamamıştı.

OKTAY VURAL: BAKANLIK GÖREVİ HEMEN SONA ERMELİ

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Türkeş'in AKP'den milletvekili adayı olması durumunda seçim hükümetindeki durumunun ne olacağı, sorusuna "Anayasaya göre bu safhadan sonra onun yerine atama yapılması gerekiyor. Yani hemen bakanlığı, başbakan yardımcılığı sona ermelidir" yanıtını verdi.

"AKMOTEL SENARYOSU"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Tuğrul Türkeş'in partiden istife etmesini, "Sürpriz değil. Zaten bakanlık görevini kabul etmesinin amacı buydu. Partimize yönelik bir kumpastı bu. Güneş Motel'den sonra AKMotel senaryosuydu bu" sözleriyle değerlendirdi.

Vural, Türkeş'in parti kararı dışında bakanlık kabul etmesinin ve bugün de istifa ederek AKP'den aday olmasının Milliyetçi Hareket Partisi'ne yönelik bir 'siyasi kumpas' olduğunu söyledi. "Bu önceden planlanmış programlanmış bir süreçti. Güneş Motelden sonra AkMotel senaryosuydu. Türkeş zaten partimizden ihraç edilmişti. Kimse atamaz, diyordu. Şimdi de istifa etti" dedi.

"AKP'YE KENDİSİ OY VERİR Mİ, BİLMİYORUM"

Türkeş'in Ak Parti'den aday olması durumunda MHP seçmeni sandık tercihini değiştirir mi, sorusuna Vural, "Kendisi oy verir mi bilmiyorum. Ama Milliyetçi Hareket Partisi için hiçbir anlamı yoktur. Halkımız, AKP'nin siyasi yolsuzluğuna sandıkta cevap verecektir. Partimizin ilkeli siyaset anlayışı ve tutumu, halkımız nezdinde partimizi güçlendirecektir" diye yanıtladı.

HİKMET SAMİ TÜRK: TÜRKEŞ'İN İSTİFASI HÜKÜMETİ ETKİLEMEZ

Hukukçular ise, Türkeş'in istifa etmesinin, hatta bir başka partiden 1 Kasım seçimlerinde yeniden aday olmasının, hükümeti etkilemeyeceği görüşünde.
Anayasa Profesörü ve eski Bakanlardan Hikmet Sami Türk, Türkeş'in partisi MHP'den istifasının da, hatta 1 Kasım'da başka bir partiden yeniden aday olmasının da, "bakanlığını etkilemeyeceğini" söyledi. Türk, "seçim hükümetinde bakanlık teklifi, kişilere yapılan tekliftir. Anayasa uyarınca, TBMM'de temsil edilen partilerin güçlerine göre, milletvekillerine teklif edilmiştir. Milletvekilleri kabul etmeyince de, dışardan bağımsız isimlere teklif edilmiştir" dedi.
Türk, hükümetin "atamasının yapıldığını" ve göreve başladığına da dikkat çekerek, bu süre içinde Türkeş'in partisinden istifasının, bakanlık görevini etkileyemeyeceğini söyledi.

"BAŞKA PARTİDEN ADAY OLMASI DA BAKANLIĞINI ETKİLEMEZ..."

Türk, Türkeş'in 1 Kasım seçimlerinde başka bir partiden aday olmasının da bakanlık görevini etkilemeyeceğini vurgulayarak, "ne partisinden istifası, ne de başka bir partiden adaylığı hükümeti etkilemez. Anayasa uyarınca, seçim hükümeti yeni hükümet kurulana kadar görevine devam eder" dedi.

Ankara Barosu BAŞKANI CANDURAN: SADECE TÜRKEŞ DEĞİL, DIŞARDAN ATANAN BAKANLAR DA ADAY OLABİLİR

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran da, Türkeş'in MHP'den istifasının da, başka partiden aday olma ihtimalinin de, "bakanlık pozisyonuna halel getirmeyeceği" görüşünde.
Seçim hükümetinde, sadece siyasi parti temsilcilerinin değil, dışardan atanmış bakanların da yer aldığına dikkat çeken Canduran, "Bakanlık görevini, tamamen hükümetin ihtiyari istemiyle üstlendiler. Dolayısıyla, bakanların mensup oldukları partiden istifa etmeleri de, bağımsız olanların bir siyasi partiden 1 Kasım seçimlerinde aday olmalarının da, yasal açıdan bir sorun teşkil edeceğine inanmıyorum" dedi.

"YASAL SORUN YOK, ETİK SORUN OLABİLİR..."

Bağımsız bakanların ya da, MHP'den istifa eden Türkeş'in, başka bir siyasi partiden aday olmalarının "yasal" olacağını vurgulayan Canduran, "Yasal sorun yok. Ancak etik olarak bir çelişkiden bahsedilebilir. Bağımsız kontenjandan bakan olan isimlerin, şimdi bir başka siyasi partiden milletvekili adayı olmaları ancak etik olarak tartışılabilir" diye konuştu.

SOSYAL MEDYA İSTİFA HABERİYLE ÇALKALANDI

Tuğrul Türkeş'in yerine Chp'li Haberal'ın oğlunu almak.! Mhp'ye bi halley oluyo

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 126 yorum
demokrasi dersi verdi Türkeş tebrik ederim
@erhan_fb24 demokrasi derse verecek adam demokratik olanların partisine giderdi.Demokrasiyi baltayanların değil !
@erhan_fb24 demokrasi dersi değil rahmetli babasının onun la ilgili söylediği sözleri haklı çıkardı.
@erhan_fb24 NEREDE VERDİ BU DERSİ BEN KAÇIRDIM HERAL DE.DERS VERMEK BUKADAR KOLAY OLSAYDI HERKES DÜŞÜNCESİNİ SATAR PARAYA DOĞRU KOŞARDI. NE DERS AMA HELAL OLSUN
İstifa mı etmiş gerek yoktu zaten kovuldu :)
@onurtt ---1 kasım akşamı da bahçeli kovulur merak etme. Partiyi HDP nin altına getirdi. bu defa istifa ederse geride çağrılmaz. Yerine MHP nin başına Tuğrul Türkeş gelebilir. Devletin başına Devlet gelecek ancak hayal oldu. muhalefette kalacağım dedi ve kaldı muhalefetin en küçük partisi olarak. EEE ne demişti eski ülkücüler. BAŞBUĞLAR ÖLMEZ. Başbuğun yerine ancak yeni Başbuğ gelir....
mhp de kalıp ona karşıyım buna karşıyım diyeceğine en güzelini yaptı helal olsun...
@bulbasaur_2014 Sen MHP nin nelere karşı olduğunu henüz kavrayamamışsın bence Bahçeli'yi takip et biraz.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler