HABER

4 ana belirtiye dikkat! Çift doz aşı olanların koronavirüs belirtileri farklı

Koronavirüse karşı dünyada aşılama çalışmaları ülkemizde olduğu gibi dünyada da devam ederken İngiltere'den aşı olanlar için önemli bir uyarı geldi. Uzmanlar aşı olduktan sonra dört belirtiye karşı uyardı. İşte çift doz aşı olduktan sonra koronavirüs geçirip geçirmediğinizi gösteren semptomlar.

Birleşik Krallık'ta 33 milyondan fazla insan şu anda Covid-19'a karşı tam olarak aşılandı ve 45 milyondan fazla kişi ilk doz koronavirüs aşısını aldı. Aşı olmak daha fazla koruma sağlarken, yine de virüsü kapabilir, bulaştırabilirsiniz.

ZOE Covid Semptom çalışması kapsamında virüse yakalananların ana belirtilerden farklı semptomlar bildirdiği belirtildi. Çoğu durumda aşılanan kişilerin koronavirüs ile mevsimsel soğuk algınlığını ayırt edemediğinin altını çizen uzmanlara göre çift aşı olup virüse yakalananların gösterdiği en yaygın belirtiler ortaya çıktı.

Pandeminin başlangıcından bu yana, Covid'e yakalanmış olabileceğinizin ana işaretleri yüksek ateş, sürekli öksürük ve koku veya tat alma duyunuzda bir kayıp veya değişiklik olmasıydı. Ancak ikinci doz aşı sonrası koronavirüs belirtilerinde başka semptomlar da yaşabileceğinizin altı çizildi.

DÖRT BELİRTİYE DİKKAT!

Buna göre 4 ana semptom belirlendi. İkinci doz aşıyı olanlar çoğunlukla baş ağrısı,
burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı belirtileri gösteriyor.

HAPŞIRMA BELİRTİSİYLE ORTAYA ÇIKIYOR

Araştırmaya katılan uzmanlar, aşı olan kişilerin virüse yakalansa dahi hastalığı hafif geçirdiklerini ancak daha önceki COVID belirtilerininden farklı semptomlar bildirdiklerini söylediler. Aşı olan kişiler olmayanlara göre daha çok hapşırma belirtisi gösteriyor. Tabii, her hapşıran kişi virüs geçirmeyeceği gibi bunu anlayabilmenin yolu test yaptırmaktan geçiyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
aşı olmadım olmayı da düşünmüyorum tabi yaşı ilerlemiş vatandaşlarımız kesinlikle olması lazım
inşallah sevdiklerine bulastirip ölümlerine sebep olmazsın.
bir süre sonra banka adliye yani tüm kamu alnına giremeyeceksin
yakında insanlar aşı olduklarına pişman olucak gibi bir his var içimde. bu aşı beni covid19 dan korumuyosa ne işe yarar..?
Ne işe yaradığını söyleyim yoğun bakımlık olmuyorsun hafif atlatıyorsun.
Seni ölümden yoğun bakımdan ve entübe den %90 da olsa bunlardan koruyor aşı ne demek bi düşün öğren istersen
@walterwhite1 Bilim kurulu üyesi Ateş Kara bu aşı sandığınız sıvılar çıkmadan önce tv’de şöyle demişti:” bu aşılar ancak bu virüste etkili olur, virüsün mutasyona uğramasıyla hiç bir etkinliği kalmaz” Bu virüs yüzlerce kez mutasyona uğradı. Baktılar aşı olana virüs bulaşıyor, safları nasıl kandıracaklar? Ooo hafif atlatıyor diyelim. Sevgili saf kardeşlerim bunvirüs insanların yüzde 99’unu öldürmüyor zaten. Hangi hafif atlatmadan bahsediyorsun? Ruhsatı olmayan sıvılarla 1-2 yıl sonra başınıza ne geleceğini bilmiyorsunuz
En belirgin belirtisi sürekli sövmek
Geri Dön