HABER

ABD Başkanı Biden, yüksek enflasyonun nedenini açıkladı: Putin'in fiyat artışı

ABD Başkanı Joe Biden, ülkede son dönemde artan akaryakıt fiyatları ve yüzde 8,5 seviyesine yükselerek son 41 yılın zirvesini gören enflasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Biden, ülkesindeki yüksek enflasyonun nedeninin Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş olduğunu belirterek 'Putin'in fiyat artışı' yorumunu yaptı. Biden, Putin'in Ukrayna'da "soykırım" yaptığını da belirtti.

ABD Başkanı Biden, yüksek enflasyonun nedenini açıkladı: Putin'in fiyat artışı

ABD Başkanı Biden, Iowa'da yaptığı konuşmada, ülkesindeki enflasyonun yükselmesinin nedeninin Rusya-Ukrayna savaşı olduğunu belirtti.

"DÜNYADA FİYATLARIN ARTMASINDAN ETKİLENDİK"

Ülkedeki fiyat artışlarının vatandaş üzerindeki etkisini azaltmak için ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Biden, "Ukrayna işgalinin tüm dünyada akaryakıt ve gıda fiyatlarını artırmasından etkilendik. Dünyanın en büyük tahıl üreticisi olan Çin, Rusya ve Ukrayna eskisi gibi üretmiyor. Bu nedenle de her şeyin fiyatı artıyor. Bugünkü açıklanan enflasyonun yüzde 70'inin akaryakıt ve gıda fiyatlarından kaynaklandığını gördük." diye konuştu.

ee22

"PUTİN'İN FİYAT ARTIŞI"

Biden, enflasyonun etkilerinin azaltılması için Kongre ile çalıştıklarını ifade ederek, enflasyonu "Putin'in fiyat artışı" olarak nitelendirdi.

Tüm dünyadaki ve ABD'deki akaryakıt fiyatlarının azaltılması için stratejik petrol rezervlerinden her gün 1 milyon varil petrolü piyasaya sürdüklerini ve diğer ülkelerin de benzeri adımlar attığını dile getiren Biden, "Ailenizin bütçesi, arabanızın deposunu doldurma gücünüz, dünyanın öbür ucundaki bir diktatörün (Putin) savaş ilan edip, soykırım yapmasına bağlı olmamalı." ifadesini kullandı.

İLK KEZ 'SOYKIRIM' İFADESİNİ KULLANDI

Daha önce Buça'da yaşananları "savaş suçu" olarak nitelendiren Biden, bu sözleriyle Rusya'nın Ukrayna'daki eylemleri için ilk kez "soykırım" ifadesini kullandı. (AA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler