ABD ile Türkiye’nin mutabakatı üzerine Rusya’dan ilk açıklama

Türkiye’nin ABD heyeti ile Barış Pınarı Harekatı üzerine vardığı anlaşma hakkında açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın öncelikli olarak 1998 yılında yapılan ‘Adana Mutabakatı’nın uygulanmasını sağlamaya çalıştığını kaydetti.

ABD ile Türkiye’nin mutabakatı üzerine Rusya’dan ilk açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin ABD heyeti ile Suriye’nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı üzerine vardığı anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Lavrov, “Türkiye’nin kendi sınır güvenliği ile ilgili meşru kaygılarını anlıyoruz ve haklı buluyoruz. Biz 1998 yılında yapılan ‘Adana Mutabakatı’nın uygulanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu amaçla bu anlaşmanın taraflarıyla henüz uygulanmayan anlaşmanın uygulanması yönünde temaslar kurmayı hedefliyoruz. Suriye’nin otoritesi ve Kürt oluşumları ve liderleriyle Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde sorunun diyalog yoluyla çözülmesini savunuyoruz” dedi.

'SURİYE'NİN EGEMENLİĞİNİ VE TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİNİ GARANTİ EDECEK ŞARTLAR OLUŞTURULMALI'

Suriye’nin toprak bütünlüğü dahilinde yeniden bir yol belirlenmesi gerektiğini belirten Lavrov, “Bu yollar Türkiye’nin sınır güvenliği ve hassasiyetleri doğrultusunda uygulanmalı. Ortadoğu’nun bir kısmında biriken çelişkiler göz önüne alındığında bunu çok karmaşık bir süreç olduğunu düşünüyorum. Ancak başarılı olunması için tüm çabamızı sergileyeceğiz” dedi.
Lavrov, ABD ile Türkiye arasında anlaşmaya varılan mutabakat ile ilgili olarak, “Suriye’nin egemenliğini ve Türkiye’nin güvenliğini garanti edecek şartlar oluşturulmalı” ifadelerini kullandı.

“Bazı ülke liderlerinin Türkiye’nin operasyonunun meşru olmadığını savunmasını nasıl yorumluyorsunuz?” sorusuna ise Lavrov, “Biz zaten net ifadeler kullandık. Türkiye’nin şu anda Suriye’de varlığını koruyan terörist tehditlere karşısında sınır güvenliğini korumaya çalışmasını meşru olarak görüyoruz. Aynı zamanda sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz” şeklinde cevap verdi. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
Suriye yi ancak Esas lideri kurtarır gerisi hikaye bana göre..
)) PKK yı ABD bile koruyamadı.. Esed hiç koruyamaz .. Sınırın 30 km ötesinde oynasınlar bundan sonra.. Yaramazlık yaparlarsa başlarına ne geleceğini biliyorlar artık .. Sende kendini bukadar harab etme artık hewal. 13 Maddelik Anlaşmayı imzalayarak, Güvenli Bölgenin sadece Türk Ordusunun Denetiminde olacağını ve Türkiye'nin İstemediği Hiçbir Çözümün Hayat bulamayacağını ABD bile kabul etti. Esed kim ki ))
hay agzin bal yesin
esed kendi poposunu kurtarsin once
@maslan_1980_giphi 30 km ötede nasıl tutacaksın duvarmı çekeceksin pkk ağır darbe aldı belkide bitecekti ama bu oyalamalarla tekrar güç kazanacak çözüm süreci buna en büyük örnekti
@maslan_1980_giphi sinirdan 30 km asagda Mehmetcik sehitleri bu itler tarafindan yapmaya devam edilirse gene ayni seyleri soyliyecekmisin aptal kardesim benim?
@maslan_1980_giphi esit rusyanın bir iti dir okadar bebek katili iti rus oturderse oturur kalk derse kalkar ha çok konuşursa onuda siz hevaleride gömeyi biliriz
boyle bir ornek var mi varsa senin kirimda ne isin var demezler mi adama.
olmadı rusya olmadı.bizim sayemizde abd nin çekildiği yerlere hemen üşüşdün....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler