HABER

ABD'den Kuzey Kore'ye karşı 'Güney Kore' ortak tatbikat: Füzeli yanıt

Güney Kore, ABD ile gerçekleştirdiği ortak tatbikatta Kuzey Kore'ye karşı füze denemesi gerçekleştirdi. Kuzey Kore'nin kıtalararası füze denemesine ABD'den cevap gecikmedi. Kaliforniya'da bulunana hava üssünden ABD kıtalararası balistik füze fırlattı. Aynı zamanda ABD, Kuzey Kore'deki vatandaşlarına, 1 Eylül'de yürürlüğe girecek seyahat yasağından önce ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

ABD'den Kuzey Kore'ye karşı 'Güney Kore' ortak tatbikat: Füzeli yanıt

Güney Kore kendi üretimi olan Hyunmoo 2 füzesini ABD ile gerçekleştirdiği ortak askeri tatbikatta denedi. Güzey Kore devlet başkanı adına açıklama yapan sözcü "füzemiz Kuzey Kore'nin olası saldırılarına karşı bizim ölüm zincirimizin anahtarı olacaktır" ifadesini kullandı.

Güney Kore'nin gerçekleşridğini bu testin dışında Kuzey Kore'nin son füze denemesindan sadece bir kaç gün sonra ABD Hava Kuvvetleri kıtalararası balistik füzeyi başarıyla fırlattı.

VANDERBERG HAVA ÜSSÜ'NDEN DÜN FIRLATILDI

Minuteman 3 isimli kıtalararası balistik füze ABD'nin Kaliforniya eyaletiden bulunan Vanderberg Hava Üssü'nden dün fırlatıldı.

ABD Dışileri Bakanı Rex Tillerson Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a Pyongyang'ın kıtalararası balistik füze denemesinin ardından "Biz sizin düşmanınız değiliz. Ama siz bize kabul edilemez bir tehdit sunuyorsunuz. biz de gerekli olan neyse yapmak zorundayız" mesajını göndermişti.

ABD'DEN VATANDAŞLARINA UYARI: ÜLKEYİ TERK EDİN

ABD, Kuzey Kore'deki vatandaşlarına, 1 Eylül'de yürürlüğe girecek seyahat yasağından önce ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Başkan Donald Trump'ın 1 Eylül'de başlayacak olan yeni seyahat yasağına ek olarak bir uyarı yayınladı.

Uyarıda, Kuzey Kore'deki vatandaşlarının seyahat yasağından önce bu ülkeden ayrılmaları istendi.

Kuzey Kore'ye ABD pasaportuyla seyahat etmek isteyen kişilerin, aldıkları özel izni pasaportlarına işletmesi gerektiği kaydedildi.

Yasak, eğer iptal edilmezse en az 31 Ağustos 2018'e kadar devam edecek.

Yasağa uymayanlar, para cezası ve 10 yıla kadar hapis ile cezalandırılacak.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler