Mynet Trend

Bergüzar Korel dizileri: Binbir Gece’den Vatanım Sensin’e uzanan bir yolculuk!

2006-2009 yılları arasında Binbir Gece dizisinde canlandırdığı Şehrazat karakteriyle popülerleşmeye başlayan Bergüzar Korel, sonraki yıllarda ise seyircinin gönlünde taht kurmayı başardı. Binbir Gece dizisi ile unutulmaz arasına giren Bergüzar Korel bir süredir televizyon projelerinden uzak kalmayı tercih ediyor.

Bergüzar Korel dizileri: Binbir Gece’den Vatanım Sensin’e uzanan bir yolculuk!

Bergüzar Korel, ünlü oyuncular Tanju Korel ve Hülya Darcan’ın kızı olarak 27 Ağustos 1982 tarihinde İstanbul’da doğdu. Sanatçı bir ailenin kızı olan Korel sahne tozu yutarak hayatına başladı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü tamamlayarak oyunculuk dünyasına göz kırptı. Bir süre Nicole Kidman ve Tom Hanks’in oyuncu koçluğunu yapan Susan Baston ile çalıştı ve Özay Fecht’in workshop çalışmalarına katıldı. 1998 yılında ilk olarak Kırık Hayatlar dizisinde rol aldı. Ardından 2005 yapımı Kurtlar Vadisi: Irak filminde Leyla karakteriyle izleyicisinin karşısına çıktı. Kurtlar Vadisi filmi için rol teklifi geldiğinde hasta olan babası Tanju Korel'in doktorları onu kaybetmek üzere olduklarını söylüyorlardı. Bu koşuşturmanın içinde Korel, önce rolü geri çevirdi. Ancak annesinin "Baban bu görüşmeye gitmeni isterdi" sözüyle ikna oldu ve teklifi kabul etti. Kurtlar Vadisi: Irak filminde yakaladığı başarıdan sonra Aşk Geliyorum Demez, Bir Aşk İki Hayat ve Azizler sinema filmlerinde boy gösterdi. 2009 yılında ise kısa bir süreliğine Bergüzar’la Çocuktan Al Haberi programını sundu.

TÜM BERGÜZAR KOREL DİZİLERİ

KIRIK HAYATLAR (1998)

kırık hayatlar

Bergüzar Korel’in dizileri arasında belki de en az hatırlanan proje sırasında ünlü oyuncu henüz 16 yaşındaydı. Kırık Hayatlar 17 Kasım, 1985 tarihinde TRT 1 ekranlarında yayımlanmaya başlayan Halit Ziya Uşaklıgil'in aynı adlı eserinden uyarlanan Emin Gerçeker'in yönetmenliğini üstlendiği Türk drama dizisidir. Dizinin başrollerini Ahmet Levendoğlu, Arsen Gürzap, Alev Sezer, Güler Ökten, Gül Erda ve Sema Çeyrekbaşı paylaştı.

CEMALİM (2012)

CEMALİM

Bergüzar Korel, Şehnaz Çakıralp ve Alp Emre Kököz'ün başrollerini paylaştığı filmin hikayesi, Ürgüp yöresinin ünlü türküsü "Şen Olasın Ürgüp - Cemalim"e ilham olan gerçek bir hikayedir. Ürgüp'ün Karlık köyünün eşrafından ve varlıklı bir ailesinden olan Cemal, kalleşlikle öldürülür. Herkesçe sevip sayılan Cemal'in ölümüne yanmayan kalmaz. Yetim kalan oğlu Mustafa da, birkaç yıl sonra hasat zamanı bir atın tepmesi sonucu ölür. Bergüzar Korel Cemalim dizisinde Suna karakterine hayat verdi.

ZEYTİN DALI (2012)

ZEYTİN DALI

Zeytin Dalı dizisinde İklim karekterine hayat veren Bergüzar Korel annesi Hülya Darcan ve babası Tanju Korel ile kamera karşısına geçti. Edremit’in kuzeyinde, Kaz Dağları’nın eteklerinde ve Altınoluk çevresinde çekimleri tamamlanan dizide beldede geçen yıllanmış düşmanlıkları ve umutsuz aşkların hikayesi anlatıldı.

BİNBİR GECE (2006-2009)

BİNBİR GECE

İlk bölümü 7 Kasım 2006 tarihinde yayınlanan yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın yaptığı dizi 12 Mayıs 2009’te finla yaptı. Şehrazat, ataerkil bir ailenin oğluyla evlenmiş, fakat aile bu evliliğe şiddetle karşı çıkmış ve oğullarını evlatlıktan reddetmiştir. Eşini, oğlu henüz bir yaşındayken trafik kazasında kaybeden Şehrazat, kısa süre sonra oğlunun lösemi olmasıyla bir kez daha sarsılır. Kaderin ağır sınavından geçen genç kadın, çaresizlik içinde tedavi için gerekli olan 200.000 $'ı (Dolar) bulmaya çalışır. Kendi çabaları ile para bulur fakat 150.000 $ daha gereklidir. İstenmediğini bile bile çocuğu için zengin kayınpederine gider, durumu anlatır ve para ister fakat vicdansızca evden kovulur. Son çare olarak henüz üç ay önce işe başladığı ve deneme süresinin dolmadığı BinYapı Holding'in patronu Onur Aksal'dan borç ister. Fakat genç patron Binbir gece masal kahramanı Şah Şehriyar'ın kadınlara asla inanma felsefesinden yola çıkarak ağır bir bedel ister. Onur onunla bir gece geçirmesini ister. Bu her şeyin başlangıcı olur. Başrollerini Halit Ergenç ve Bergüzar Korel’in paylaştığı dizide ünlü oyuncu Şehrazat Evliyaoğlu rolünü üstlendi.

BİTMEYEN ŞARKI (2010)

bitmeyen şarkı

Bitmeyen Şarkı, başrollerini Bülent İnal ve Bergüzar Korel'in paylaştığı 2010 yapımı aşk ve drama dizisidir. Bergüzar Korel’in Feraye karakterine hayat verdiği dizide yaşadığı bütün zorluklara rağmen yaşama sımsıkı tutunan bir kadının hikayesi anlatıldı. Bu uğurda tüm kötü sözlere, tüm önyargılara inat, şarkıcılık yaptığı pavyonda tertemiz yaşamayı beceren bir kadından söz edilir. Ege’li zengin bir ailenin oğlu olan Yaman’la tanışması hayatıyla ilgili tüm dengeleri alt üst eder. Sakladığı yalan Feraye’nin hayatındaki ilkleri de alıp götürmek üzeredir.

MUHTEŞEM YÜZYIL (2011)

muhteşem yüzyıl

Başrollerini Halit Ergenç ve Meryem Uzerli’nin paylaştığı Muhteşem Yüzyıl dizisine Bergüzar Korel, Monica Teresse karakteriyle konuk oyuncu olarak katıldı.

KARADAYI (2012-2015)

KARADAYI

Kenan İmirzalıoğlu, Bergüzar Korel ve Çetin Tekindor’u bir araya getiren Karadayı, 1970’lerde geçen başarılı bir dönem dizisidir. Bir kabadayının hikayesini konu alan dizi, kunduracı bir baba oğulun hikayesini konu alıyor. Bergüzar Korel bu dizide Feride Şadoğlu karakterine nefes oldu.

VATANIM SENSİN (2016-2018)

vatanım sensin

Başrollerini Halit Ergenç ve Bergüzar Korel’in paylaştığı dizi Osmanlı İmpratorluğu’nun son dönemlerini anlatıyordu. Dizide İzmir’in işgal yıllarında yaşadığı olaylar işleniyordu. Dizinin kurgulanarak oluşturulan başrol oyuncularından Cevdet'in gerçekte Mustafa Mümin Aksoy olduğuna dair iddialar mevcuttur. Vatanım Sensin dizisinde Bergüzar Korel Azize karakterini canlandırdı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler