HABER

Bolu Belediye Başkanı Özcan'dan yeni açıklama: Geri adım atmayacağım, fazlasını da yapacağım

Bolu'da yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ücretlerine 10 kat zam yapacağını açıklayınca tepkilerin hedefi olan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yeni bir açıklama yaparak "Geri adım atmayacağım, fazlasını da yapacağım" diye konuştu. Öte yandan Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Tanju Özcan hakkında ırkçı söylemlerde bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, dün düzenlediği basın toplatısında kentte yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıklayarak şunları ifade etmişti:

"Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. 'İş yeri ruhsatı vermiyorum' diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik. Önümüzdeki hafta belediye meclisi var. Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşıyla yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız”

"GERİ ADIM ATMAYACAĞIM, FAZLASINI DA YAPACAĞIM"

Yaptığı açıklama tepkiyle karşılanan Özcan, katıldığı canlı yayında "Geri adım atmayacağım, fazlasını da yapacağım" diyerek sözlerinin arkasında durdu.

Göçmenlerden toplumun rahatsız olduğunu ve göçmenlerin Türkiye'ye entegre olamadıklarını belirten Özcan, "Benim askerim orada şehit olacak, sokaktaki Suriyeli de akşama kadar gelene geçene bakacak" diye konuştu.

"ANKET YAPTIRDIM, YÜZDE 85 DESTEK VAR"

Tanju Özcan, hukuka aykırı bir işlem yapmayı planlamadığını, yapacaklarının hukuka uygun olacağını söyledi. Kendi yaptırdığı anketlerde bu konuda halkın yüzde 85 desteğini aldığını söyledi.

ÖZCAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Öte yandan Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Tanju Özcan hakkında ırkçı söylemlerde bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Göreve ilk geldiği zaman kentte yaşayan sığınmacılara verilen ayni ve nakdi yardımları kesmesiyle gündeme gelen Özcan'ın bu kararı partisinden de tepki gördü.

Kentte yaşayan yabancı uyruklular ise Özcan'ın açıklamalarına tepki gösterdi.

CHP'DEN AÇIKLAMA

Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Bolu'da yabancı uyrukluların faydalandığı bazı belediye hizmetlerine zam yapılacağına yönelik tartışmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"Bolu Belediye Başkanımız Tanju Özcan'ın yabancılar ile ilgili görüşleri kendisini bağlamaktadır." vurgusu yapan Torun, şunları kaydetti:

"CHP'nin tutumu, Genel Merkezimiz ile temas kurduğunda kendisine iletilmiştir. Su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi, bu konunun tartışmaya açılması dahi, parti politikalarımız ile taban tabana zıttır. Bolu Belediyesi'nin değerli Meclis Üyelerinin de aksi bir karar almayacağına inanıyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğinde iktidara geldiğimizde, ülkemizin gerçek beka sorunu olan sığınmacı sorununu, kimseyi mağdur etmeden çözecek, Suriyeli misafirlerimizi güven içinde ülkelerine uğurlayacağız. Ancak bu süre zarfında partimizin kırmızı çizgisi, hangi ırktan ve inançtan olursa olsun, hiçbir insanın ayrımcılığa maruz kalmaması, mağdur edilmemesidir."

Torun, CHP'nin tek bir insanın dahi temel yaşam hakkından mahrum bırakılmasını kabul edemeyeceğinin altını çizdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 306 yorum
bende halkım ve destekliyorum
yandaşsin halk değil
@oralisik Yuh!.. sizin insanlığınıza
Halkın kim la senin? Kimbilir sen nerenin göçmenisin
Ahanda 2023 adayını bulduk galiba :))
Diğer belediyelere örnek olur inşallah
Inşallah olur yoksa bu gidişin sonu kötü.
yanlista ayrimda israr eden kendini yer bitirir baska birsey olmaz
Geri Dön