HABER

Çavuşoğlu'ndan son dakika Trump-Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında, Erdoğan ve Trump'ın kritik görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, ABD ile YPG anlaşmazlığına ilişkin "İçinde YPG'lilerin olduğu yerde biz olmayız. YPG'ye karşı angajman kurallarını uygularız" diye konuştu. Çavuşoğlu, ayrıca "YPG'yi vururuz ifademiz olumsuz karşılamadı" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rakka operasyonu için "'YGP'yi vururuz' ifademiz olumsuz karşılanmadı. YPG'nin olduğu yerde biz olmayız" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV canlı yayınında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretini değerlendirdi.

"KENDİLERİ BİLİR, YALVARACAK DEĞİLİZ"

Bakan Çavuşoğlu, terör örgütü FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunan misyoner papaz Andrew Craig Brunson için, "Bu konuda yargı süreci işliyor. Terör örgütleriyle, PKK ile bağlantısı var" dedi. Bakan Çavuşoğlu, Almanya ile yaşanan İncirlik gerilimi için ise, "İncirlik'ten çekilirlerse kendileri bilir. Yalvaracak değiliz" diye konuştu.

"YPG'YE VERİLEN SİLAHLAR BİZE KARŞI KULLANILMAYACAK"

Çavuşoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı tüm mesajlarını net olarak verdi" dedi. ABD'ye, "YPG'ye karşı angajman kuralları uygularız" mesajı verdiklerini belirten Çavuşoğlu, "YPG'ye verilen silahlar bize karşı kullanılmayacak" sözü aldıklarını vurguladı.

Çavuşoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

-DAEŞ'e karşı işbirliği için bizim de şartlarımız var. İçinde YPG'lilerin olduğu bir yerde biz olmayız.

-YPG'ye karşı angajman kurallarını uygularız.

-YPG'yi vururuz ifademiz olumsuz karşılanmadı.

-YPG'ye verilen silahlar bize karşı kullanılmayacak.

-(ABD'nin IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett) McGurk'un değişmesinde fayda var.

-Yeni yönetim bir öncekinden daha samimi.

-Arazidekilerin yeni yönetimi zehirlememesi gerekli.

-Brett McGurck Obama yönetimi döneminde ABD'nin DAEŞ özel temsilcisi oldu. ABD'li temsilci McGurck'un değişmesinde fayda var. McGurk, PKK ve YPG'ye açıkça destek veriyor.

-Rakka'ya teröristlerle girmenin risklerini anlattık. Operasyon sonrası Rakka'nın yönetimi Araplara bırakılacak. Burası yüzde 90 Sünni Araplardan oluşuyor. Rakka yerel güçlere bırakılacak teminatı verildi.

-PKK'yı YPG'den ayrı görüyorlar. Bize göre YPG eşittir PKK.

-Bu yönetim Gülen konusunda daha samimi. Yeni deliler titizlikle inceleniyor. Geçici tutuklama talebini değerlendiriyorlar.

ALMANYA İLE İNCİRLİK GERİLİMİ

Almanya ile İncirlik gerilimini değerlendiren Çavuşoğlu, "Biz şantaj yapmıyoruz. Bu şantaj ise sizin yaptıklarınız neydi? Artık Türkiye çifte standartlara boyun eğmez. İncirlik'ten çekilirlerse kendileri bilir. Talep gelirse NATO Zirvesi'nde görüşülebilir. Bu konuda henüz Merkel'den bir talep gelmedi."

AB İLE İLİŞKİLER

Türkiye ile AB ilişkilerini de değerlendiren Çavuşoğlu: "Uzmanlar zirvenin hazırlıklarına başladı. Şu anda belirlenmiş bir tarih yok. Sorunların müsebibi Türkiye değil AB'dir."

BRÜKSEL'DEKİ NATO ZİRVESİ

-NATO artık terörle mücadelede etkin olmalı.

-(Almanya Dışişleri Bakanı'na Sigmar Gabriel'e) Bana karşı farklı konuşuyor. Biz şantaj yapmıyoruz. Bu şantaj ise senin yaptığın neydi? Gabriel benim arkadaşım dostum. Kendisine defalarca söyledik, 'Türkiye'ye istediğiniz gibi muamele edemezsiniz'. Artık Türkiye çifte standartlara boyun eğmez.

Geri Dön