'ABD, Türkiye'ye iki hafta süre tanıdı'

Amerikan haber kanalı CNBC'nin isim vermeden atıfta bulunduğu birkaç kaynağa göre ABD, Türkiye'ye Rusya ile S-400 füze savunma sistemini satın almak için yaptığı anlaşma hakkında son kararını vermesi için iki haftadan daha az bir süre tanıdı.

'ABD, Türkiye'ye iki hafta süre tanıdı'

CNBC, konuyla ilgili yaptığı haberinde, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemini satın almak için yaptığı anlaşmaya sadık kalması durumunda Türkiye'nin yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını belirtti.

Habere göre Türkiye, Haziran ayının ilk haftasının sonuna kadar Rusya ile yaptığı anlaşmayı iptal edip ABD'den Patriot hava ve füze savunma sistemlerini satın almaya karar vermezse, Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programından çekilmesi gerekecek, Amerikan yaptırımlarına maruz kalabilecek ve NATO'nun tepkisiyle karşı karşıya kalacak.

CNBC'ye konuşan kaynaklar, bu sürenin uzatılmasının olası olmadığını, bunun ABD Dışişleri Bakanlığı'nın son teklifi olduğunu söyledi.

CNBC'ye konuşan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Türkiye'nin S-400'ü satın alması takdirinde gerçekten çok olumsuz sonuçlarla karşılaşacağının altını çiziyoruz" dedi.

'TESLİMATIN GECİKMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL'

Daha önce de Reuters ve Bloomberg haber kanalları, ABD'nin Türkiye'den S-400 teslimatının ertelemesini istediğini kaleme almıştı.

Ancak Türk yetkililer böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, S-400 hava savunma sistemi sisteminin ilk parçalarının Haziran veya Temmuz ayları içinde gelebileceğini açıklamıştı.

Çavuşoğlu, teslimatın ertelenmesi ile ilgili yapılan haberlere yönelik olarak ise, "Erteleme ya da durdurma söz konusu değil. S-400 bitmiş bir anlaşma neden ertelemeyi konuşalım" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Rusya'dan satın alınması planlanan S-400 füze savunma sisteminin ardından S-500'ün de söz konusu olacağını söyledi:

"Bizim S-400 konusunda geri adım atmak gibi bir şeyimiz kesinlikle söz konusu değil.

"Ödeme planları itibarıyla Rusya Federasyonu bize hakikaten çok uygun şartlarda vermiştir. S-400'den sonra bir de S-500 söz konusu. S-500'de de yine bir ortak üretim söz konusu olacak."

YAPTIRIMLARI AŞMANIN YOLU TRUMP

ABD, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemini almasını Türkiye'ye satacağı F-35 savaş uçaklarının güvenliği için bir tehdit olarak görüyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemlerini satın alma kararını gerekçe göstererek F-35 savaş uçaklarına ait parçaların teslimatını askıya aldığını açıklamıştı.

Türkiye, S-400'lerin F-35'lere yönelik oluşturacağı riskleri değerlendirmek amacıyla çalışma grubu kurulması için ABD'ye teklif götürmüştü.

Türkiye'nin S-400 tedariği, ABD Kongresi'nin 2017 Ağustos ayında çıkardığı ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamına giriyor. Bu yüzden Kongre'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması ihtimal dahilinde.

Bu yaptırımı engellemek için Trump'ın, S-400 alımının "önemli bir alışveriş olmadığını", NATO'nun ya da ABD'nin askeri operasyonlarını etkilemeyeceğini deklare etmesi gerekiyor.

Aynı zamanda Trump'ın Kongre'nin çeşitli komitelerine bu anlaşmanın ABD-Türkiye ilişkilerine zarar vermeyeceğini anlatan bir mektup göndermesi gerek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 63 yorum
MUHTEMELEN S-400 LERDEN VAZGEÇİLECEK ... TIPKI PAPAZI ÖLÜRÜZDE VERMEYİZ DEDİKLERİ GİBİ ...EĞER ALIRLARSA ZATEN BOZUK OLAN EKONOMİ İYİCE KÖTÜYE GİDEBİLİR YAPTIRIMLARLA... DEMEKKİ 20 YILDIR KONUŞMAKLA OLMUYOR FABRİKA KURMADAN, ÜRETMEDEN, DÜNYA PAZARINDA YER TUTMADAN DAYILANMAK OLMUYOR, GERÇEKLER BUNLAR...
@ozkan_murat_1975 OBJEKTİF DÜŞÜNÜP ,MANTIĞINI KULLANABİLEN ,GERÇEKLERİ GÖREBİLEN, MUHASEBE YETENEĞİ OLAN DÜRÜST VE AHLAKLI İNSANLARIN BİTMESİ ÜLKENİN BİTMESİ DEMEKTİR. UMUTLUYUZ YENİ NESİL GÜZEL GELİYOR
@mufoto BUGÜNKÜ KONJEKTÜRDE RUSYA FEDERASYONU S-400 BEDAVA VERMEYE RAZI YETER Kİ TÜRKİYE VAZ GEÇMESİN.
@mufoto ulan sadece sana yorum yapmak için üye oldum arkadaş sen bu ülke için vatan için ne yaptın bana onu söylermisin veya ailenden biri ne yaptı varmı bi icat ın buluş un fikrin önerin 20 yıldır diyosun sen naptın 20 yıldır bide demişinki yeni nesil güzel geliyor hangi nesil kardeşim ilk okuldaki cocukların madde bagımlısı , sapık başıbozuk gezen serseri nesil mi güzel geliyor anlatsana bana kusura bakmada nesil felan gelmiyor gelen nesilde küçük düşünen nesil
koç ve Sabancı'ya söyleyin yeni fabrika kursun, istihdama katkı için işçi alsın, niye yapmıyorlar? herşeyi devletten bekliyorlar. devlet fabrika kurmaz, devlet destek verir teşfik verir yol açar. koç a dendi ki yerli araba yı ancak sen üretebilirsin biz yer ve teşfik verelim sizde tecrübenizi ortaya koyun yerli araba üretelim dendi. yaptı mı? yok tam tersine gezi olaylarını destekleyerek ülkenin 100 milyon dolarına mal oldu. bırakın artık bu ayakları. milleti salak yerine koymaktan bıkmadınız
@mufoto senin gibiler ne zaman biterse o zaman bitecek
Senin s400 ün olmadıktan sonra seni paraya boğsalar ne olur ahmak herif ekonomi diyosun o s400 dediğin şey türkiyenin yarın başlayacak olan savaşta kendi topraklarınu muhafaza edebilmesi için tek umudu .Sen daha neyin neden yapıldığını bilmior papağan gibi ezberlediğin küçük muhasebelerin hesabını tutuyorsun .Amerika senin soyunu yok edecek haberin yok .
@cemal_karaman_2019 ne yapmasını bekliyorsun mesela? beklentisi içinde olduğun şeyleri bir yaz ilk önce sonra o soruyu kendine bir sor bakalım sen işin neresindesin! ilkokuldaki çocuklar madde bağımlısı oldu diyorsun iyide arkadaşım ilkokul 7-12 yaş arası çocuklar şu 20 yıllık iktidar sürecinde doğmadılarmı? peki bu çocuklar madde bağımlısı hale gelmişse pokemonlarımı suçlayalım, eğitim sistemi ve sosyal yaşamı bu hale getirenler onlarmı? ne icat ettin yaz şimdi, ailendeki mucitleri yaz buraya, ne icat ettiğinizi yaz! memleketi seven illa bir icatmı yapabilmeli, kafanız gerçekten bumudur?
@rasim_caglayan_1990 S-400 TARZI SAVUNMA MEKANİZMALARINI KENDİN ÜRETEBİLİYORSAN GÜÇLÜSÜNDÜR, AHMAKLARIN BAŞI SENİ... FARZET RUSYAYLA ARALAR AÇILDI NE YAPACAKSIN O BOŞ S400 RAMPALARINI ...
@mufoto s400 alınca savaşı kazanıcanmı savaşmak için önce ekonomik gücün olacak paramız 5 senedir iç savaştaki suriye parası karşısında değer kaybediyor ama size göre bu lar dış güçlerin işi değilmi
@mufoto gezi olayları 100 milyonsa seçim tekrarı 1 milyar dolar
Türkiye eğer kafaya koyduysa canda alır S-400 de amerikanın totosu üç buçuk atıyor Türkler güçleniyor diye :)
ABD Rusya dan alınacak S-400 istememesi F-35 uçaklarına anında vurabilecek kapasite de buda ABD'nin işine gelmiyor,ABD hep çıkarına çalışıyor.
@rastgele1958 adama İncirlik kürecik neden kapatılmıyor diye sorarlar madem America düşmanımızsa
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler