HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Depremlerin ardından pek çok ülke harekete geçti! Arama kurtarma ekipleri Türkiye'ye doğru yola çıktı

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından pek çok ülke Türkiye'ye yardım ekipleri göndermeye başladı. ABD Başkanı Biden, yardımlar için harekete geçildiğini bildirdi. İngiltere, İsviçre, İtalya, İspanya'nın yanı sıra çok sayıda ülke sağlık ve kurtarma ekipleri gönderileceğini duyurdu. İsrail ve Yunanistan'la birlikte Tayvan'dan da 40 kişilik ekip yola çıktı. 60 kişilik Gürcistan'ın kurtarma ekibi de afet bölgesine kara yoluyla ulaşmaya çalışıyor.

Depremlerin ardından pek çok ülke harekete geçti! Arama kurtarma ekipleri Türkiye'ye doğru yola çıktı

Türkiye'de 10 ili etkileyen 2 büyük depremin ardından dünyanın pek çok ülkesi peş peşe açıklamalarla yardım ekipleri gönderme kararlarını duyurdu. İlk olarak kardeş ülke Azerbaycan'ın arama kurtarma ekipleri ulaştı. Hatay'a doğru yola çıktı. 420 personelden oluşan ekip Şakirpaşa Havalimanı'na indikten sonra Adana'daki AFAD binasına yönlendirildi.

thumbs_b_c_16e3607fb042a1c339de428f8802d7b5

İSRAİL'DEN 'ZEYTİN DALLARI' İNSANI YARDIM EKİBİ

İsrail Savunma Kuvvetleri, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı'ndan oluşan ‘Zeytin Dalları’ ortak insani yardım ekibinin, bu akşam İsrail'den Türkiye'nin depremzede bölgelerine doğru yola çıkacağı belirtildi.

israilden-zeytin-dallari-insani-yardim-ekibi-yola-cikiyor_5278_dhaphoto3

Açıklamada “Ekip, bu akşam İsrail Hava Kuvvetleri uçaklarıyla Nevatim Hava Kuvvetleri Üssü'nden yola çıkacak. Ekibin arama kurtarma görevine hemen başlaması bekleniyor. Öncü ekip bu öğleden sonra erken saatlerde Türkiye'ye hareket etmişti” denildi.

israilden-zeytin-dallari-insani-yardim-ekibi-yola-cikiyor_5278_dhaphoto2

YUNANİSTAN'DAN EKİPLER YOLA ÇIKTI

Yunanistan Özel Afet Müdahale Birimine (EMAK) bağlı arama kurtarma uzmanı 21 itfaiyeci, 2 doktor, 3 acil yardım sağlık personeli, 2 arama kurtarma köpeğinden oluşan ekip, Adana'daki İncirlik Hava Üssüne gitmek üzere Yunan Silahlı Kuvvetlerine ait C-130 tipi uçakla, TSİ 18.07'de Atina yakınlarındaki Elefsina Havaalanından hareket etti.

Basın mensuplarına konuşan EMAK Başkanı Dimitris Rupas, tecrübeli bir ekibe sahip olduğunu belirterek, "Elimizden gelenin en iyisini yapmaya gidiyoruz. (Böyle bir deprem) kendi ülkemizde olsa nasıl çalışırdık, komşu ülkede de aynı şekilde çalışacağız. Bizim işimiz mümkün olduğunca çok insanı kurtarmak." dedi.

Arama kurtarma alanında 25 yıllık tecrübeye sahip olduğunu ifade eden Rupas, çalışmalarını profesyonelce yürüteceklerini söyledi ve "Tüm gücümüzle elimizden geldiğince yardım etmeye gidiyoruz." ifadesini kullandı.

KOSOVA'DAN 30 KİŞİLİK EKİP

Kosova hükümeti, Türkiye'deki uluslararası insani yardım operasyonuna destek amacıyla Kosova Güvenlik Gücü Birliği'nin gönderilmesine karar verdi. Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, yaptığı açıklamada, Kosova Güvenlik Gücü Birliği'nin Türkiye'deki uluslararası insani yardım operasyonuna destek amacıyla gönderilmesine ilişkin kararı onayladığını söyledi.

AA-20230206-30197106-30197105-KOSOVA_30_KISILIK_ARAMA_KURTARMA_EKIBINI_TURKIYEYE_GONDERDI

Osmani, Türkiye ile tam dayanışma içinde olduğunu ifade ederek, Kosova'nın gerekli desteği vermeye devam edeceğini bildirdi. Karara göre 30 askerli bir Kosova Güvenlik Gücü Birliği, Türkiye'deki arama kurtarma çalışmalarına katılacak.

Birlik, akşam saatlerinde Türk Hava Yollarının tarifeli Priştine-İstanbul seferiyle Türkiye'ye gitti.

136 KİŞİLİK EKİP FRANSA'DAN YOLA ÇIKTI

Fransa'nın depremler dolayısıyla gönderdiği 136 kişilik 2 enkaz altı arama ve kurtarma ekibinin yola çıktığı bildirildi. Fransa Sivil Savunma birimi de Türkiye için yola çıkan kurtarma ekibinin görsellerini Twitter’dan paylaştı.

AA-20230207-30198682-30198680-FRANSANIN_KAHRAMANMARAS_MERKEZLI_DEPREMLERLE_ILGILI_GONDERDIGI_2_EKIP_YOLA_CIKTI

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yardım ekibiyle birlikte 10 arama kurtarma köpeğinin de gönderildiği ifade edildi.

AA-20230207-30198682-30198681-FRANSANIN_KAHRAMANMARAS_MERKEZLI_DEPREMLERLE_ILGILI_GONDERDIGI_2_EKIP_YOLA_CIKTI

RUSYA'DAN 100 KİŞİLİK KURTARMA EKİBİ

Rusya Acil Durumlar Bakanı Aleksandr Kurenkov, Türkiye'de depremden etkilenen bölgelere Rus arama kurtarma ekipleri ve sağlık uzmanları gönderildiğini bildirdi. Söz konusu ekiplerin, bakanlığa ait 4 uçakla depremden etkilenen bölgelere gönderildiğini kaydeden Kurenkov, bunların 100 kurtarma uzmanı ile 7 kinoloji grubundan oluştuğunu ve gerekli ekipmanlarla donatıldığını aktardı.

19 KURTARMA ARACI KAPIKULE'DEN GİRİŞ YAPTI

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, kaza kırım, ambulans, itfaiye ve arazi aracı olmak üzere 19 araç ile 59 kurtarma ekibini, deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere gönderdi.

bulgaristandan-59-kisilik-arama-kurtarma-ekibi-araclariyla-ulkeye-giris-yapti_7647_dhaphoto9

Bulgaristan'ın Plovdiv ilinden karayoluyla hareket eden ekip, saat 21.00 sıralarında Kapıkule Sınır Kapısı'ndan ülkeye giriş yaptı.

bulgaristandan-59-kisilik-arama-kurtarma-ekibi-araclariyla-ulkeye-giris-yapti_7647_dhaphoto15

"KOMŞU OLARAK GÖZ YUMAMAZDIK"

Burada gazetecilere açıklama yapan Bulgaristan arama kurtarma ekibi sorumlusu Kaloyan Donçev, Türkiye ile Bulgaristan'ın kardeş ülkeler olduğunu söyledi. Depremde hayatını kaybedenlere baş sağlığı dileyen Donçev, "Öncelikle baş sağlığı dilemek istiyorum. Bütün vefat eden insanların akrabalarının başları sağ olsun. Biz bu duruma gerçekten çok üzüldük. Biz, sizinle komşuyuz ve sizin yaşadığınız her kötü şey bizi çok ciddi derinden etkiliyor. Sizin Türkiye’de çok fazla hazırlığınız olduğunu biliyorum ve gereken her şeyi yapıyorsunuz. Fakat biz komşu olarak göz yumamazdık. Biz de bu yardıma katılmak istedik. 50 tane özellikle eğitim almış, depremlerde kurtarıcı olarak görev almış kişi ile toplam 59 kişiyiz. Aynı zamanda araçlarımızla geldik. Yanımızda, enkaz altında kalan kişileri bulabilmek için özel teknolojimizi de getiriyoruz. Karayolu ile gideceğiz. Adana’ya uçakla giden özel ekipler de oldu. Şu anda oradalar" diye konuştu.

bulgaristandan-59-kisilik-arama-kurtarma-ekibi-araclariyla-ulkeye-giris-yapti_7647_dhaphoto1

TAYVAN VE GÜRCİSTAN'DAN YOLA ÇIKTILAR

Gürcistan İçişleri Bakanlığına bağlı Acil Durumlar Yönetim Servisi'nin 60 kişilik arama-kurtarma ekibi Türkiye'ye gitmek üzere yola çıktı. Gürcistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’ye gönderilen ekibi bizzat Acil Durumlar Yönetim Servisi Başkanı Teimuraz Mghebrishvili yöneteceği belirtildi.

AW821659_02

Tayvan'ın da 40 kişilik arama kurtarma ekibini Türkiye'ye gönderdiği bildirildi. Tayvan ajansı CNA'nın haberine göre, Ulusal Yangın Ajansı (NFA), 40 arama kurtarma personelinin 3 özel eğitimli köpek ve 5 ton araç ve donanımla, yerel saatle 22.25'te (TSİ 17.25) Türk Hava Yolları'na ait uçakla Türkiye'ye hareket ettiğini bildirdi.

AA-20230206-30194542-30194524-ARAMA_KURTARMA_EKIPLERI_TAYVANDAN_TURKIYEYE_HAREKET_ETTI

Tayvan hükümeti ayrıca Türkiye'ye afet çalışmaları için 200 bin dolar destek sağlayacağını duyurdu.

AA-20230206-30194542-30194531-ARAMA_KURTARMA_EKIPLERI_TAYVANDAN_TURKIYEYE_HAREKET_ETTI

ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANI TALİMAT VERDİ

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in talimatıyla Türkiye’ye insani yardım, özel ekipman ve 100 kişilik arama kurtarma timini taşıyan uçak yola çıktı.

ozbekistandan-100-kisilik-arama-kurtarma-ekibi_6191_dhaphoto2
Uçakta ayrıca depremden zarar görenler için temel ihtiyaç ürünlerinden oluşan insani yardım malzemelerinin de bulunduğu aktarıldı.

AA-20230206-30195752-30195749-OZBEKISTANDAN_KURTARMA_EKIBI_VE_INSANI_YARDIMI_TASIYAN_UCAK_TURKIYEYE_HAREKET_ETTI

AVRUPA ÜLKELERİ DE GÖNDERİYOR

İngiltere, İsviçre, İtalya, İspanya, Malta , Avusturya, Finlandiya, Hollanda ve Estonya, Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkaz altında kalanların kurtarılması için Türkiye'ye arama ve kurtarma ekibi gönderileceğini açıkladı. İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Türkiye'ye 76 kişilik kurtarma ekibi göndereceklerini bildirdi. Cleverly, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, acil destek için Türkiye'ye 76 kişilik arama-kurtarma görevlileri ile kurtarma ekipmanı ve arama köpekleri göndereceklerini duyurdu.

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles de, basına yaptığı açıklamada, iki askeri uçakla 90'dan fazla kurtarma ve sağlık ekibinin Türkiye'ye gönderileceğini duyurdu. Robles, iki askeri uçağın bu akşam Türkiye'ye hareket edeceğini kaydetti.

İspanyol uçaklarında Askeri Acil Müdahale Birliği, Madrid özerk yönetiminden Acil Müdahale Ekibi, itfaiye erleri ve sağlık ilk yardım ekiplerinden 90'dan fazla kişi olacağı, ayrıca arama ve kurtarma çalışmalarına destek verecek köpeklerin de gönderileceği bildirildi. İspanya'da "Sınırsız İtfaiyeciler" örgütü gibi bazı sivil yardım ekipleri de 10-15 kişilik gruplarla yardım için Türkiye'ye gideceğini açıkladı. İsviçre Dışişleri Bakanlığı, yaklaşık 80 arama-kurtarma ekibi, İtalya yönetimi ise keşif ekibi gönderirken, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de 139 arama kurtarma görevlisinin hazırlık yaptığını duyurdu.

BIDEN AÇIKLADI

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye'deki depremlerle ilgili derin üzüntü duyduklarını belirterek, ABD'nin Türkiye'ye yapılacak yardımlar için harekete geçtiğini bildirdi. ABD yönetiminin NATO müttefiki Türkiye ile yakın bir şekilde çalıştığını belirten Biden, ABD'nin söz konusu depreme hızlı bir şekilde yardım etmesi için gerekli talimatı verdiğini kaydetti.

Biden, üst düzey Amerikalı yetkililerin, gerekli her türlü yardımı koordine etmek için derhal Türk mevkidaşlarına ulaştığını aktararak, "Ekiplerimiz, Türkiye'nin arama ve kurtarma çabalarını desteklemek ve depremde yaralananlar ile yerlerinden edilenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için hızla harekete geçiyor." dedi.

ABD destekli insani yardım kurumlarının Suriye'deki yıkıma da yanıt verdiğini belirten Biden, "Bugün, kalbimiz ve en derin taziyelerimiz, kıymetli sevdiklerini kaybedenler, yaralananlar, evlerinin ve işyerlerinin yıkıldığına şahit olan herkesin yanında." ifadesini kullandı. (AA-DHA)


Express


En Çok Aranan Haberler