HABER

Dışişleri'nden 'iltica başvuru merkezi' haberlerine yalanlama

Dışişleri Bakanlığı, İngiltere basınında Afgan sığınmacılar için üçüncü ülkelerde kurulacak iltica merkezleri planları bağlamında Türkiye'ye ilişkin atıf yapılmasına yönelik, "Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi bunu kabul etmemiz mümkün değildir." ifadesi kullanıldı.

Dışişleri'nden 'iltica başvuru merkezi' haberlerine yalanlama

Bakanlık, İngiltere basınında Afgan sığınmacılar için üçüncü ülkelerde kurulacak iltica merkezleri planları bağlamında Türkiye'ye ilişkin atıf yapılması hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, İngiltere basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye’de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

"TALEP GELSE DAHİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Açıklamada, "Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi bunu kabul etmemiz mümkün değildir." ifadesine yer verildi.

THE MAİL ON SUNDAY GAZETESİNDE YAYIMLANAN MAKALE

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, The Mail on Sunday gazetesinde yayımlanan makalesinde, Afganistan'da kendileri için çalışan bazı Afganlara vize vermek için işlemleri yapılana kadar bazı bölge ülkelerinde bekleyecekleri merkezler kurmayı planladıklarını açıklamıştı.

The Mail on Sunday, makalede ülke ismi zikredilmemesine rağmen kendi haberinde, Wallace'e atfen Türkiye ve Pakistan'ın isimlerini belirtmiş, bazı İngiliz yayın organları da söz konusu habere gönderme yapmıştı. (AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 45 yorum
yaktınız ülkemizin başını
Tekirdağ Çerkezköyde yaşıyorum burada yakalanan özellikle Afganlar çorlu yolunda salınıyor sebebini sorduğumda biz uğraşmayalım da kim uğraşırsa uğraşsın.
Biden görüşmesi ve bu tarz haberler iyice şüphe uyandırmaya başladı. Ateş olmayan yerden duman cıkmaz. Sanırım bu afganlarda bize gelecek. Zaten gelen geliyorda şimdiden. Kapılarımıza dayandığında gene avrupa elimize üç kuruş para verip hadi al bunları derse hükümetin suriyeli multecilerde yaptığı gibi kapıları sonuna kadar açacağını düşünüyorum.
Bunların ağzına azıcık bal sür istediğin her şeyi yaptırırlar.
10 milyar Euro'ya bakar
O parayı ne sen görürsün ne afkanlı
Geri Dön