HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Eşsiz bir deneyimin kapısını aralayan Oculus Sanal Gerçeklik Gözlüğü'nü sizin için inceledik

VR teknolojisi özellikle oyun tutkunları ve farklı ihtiyaçlara sahip kullanıcılar için muazzam bir avantaj sunuyor. VR gözlükler sadece sanal ortamları derinlemesine keşfederek heyecan verici deneyimler yaşamamızı sağlayan bir araç değil aynı zamanda hareket kısıtlamaları olan veya belirli zorluklarla karşılaşan insanlar için gerçek dünyanın ötesine geçerek farklı yerlere ulaşma, yeni deneyimler ve etkileşim kaynağı. Oculus Sanal Gerçeklik Gözlüğü'nü sizin için inceledik. İşte detaylar!

Eşsiz bir deneyimin kapısını aralayan Oculus Sanal Gerçeklik Gözlüğü'nü sizin için inceledik

Paralel evrenlere, büyülü dünyalara yolculuğa çıkmaya hazır olun! Virtual Reality Glasses ya da kısa tabiriyle VR gözlükler, oyun tutkunları ve pek çok kişiye sunduğu benzersiz deneyim ile hayatı daha heyecanlı ve etkileşimli hale getiriyor. VR gözlükler dizilerdeki, kitaplardaki ya da çizgi romanlardaki dünyalara adım atıp gerçek olmayan düşmanlarla savaşmayı ve sanal dünyaları keşfetmeyi sağlıyor. Bu yazıda oyun tutkunlarının çok hoşuna gidecek Oculus Meta Quest 3 Sanal Gerçeklik Gözlüğünün avantajları, dezavantajları ve teknik özelliklerinden bahsettiğimiz bir inceleme hazırladık. Sanal bir maceraya hazırsanız, gelin, incelememize daha yakından bakalım!

Sanal gerçeklik gözlüğü nedir?

Günümüzde video oyunlarında yaygın olarak kullanılan VR gözlükler en kısa anlamda kullanıcının sanal bir ortamda bulunmasını sağlayan cihazlara denir. Bu gözlükler, genellikle bir ekran, lensler ve sensörler içerir ve kullanıcının el, kol ve baş hareketlerini takip ederek sanal gerçeklik deneyimini oluşturur. Oyunlar, eğlence içerikleri, simülasyonlar ve iş uygulamaları gibi farklı alanlarda kullanılan VR gözlük, kullanan kişinin sensörler aracılığıyla sanal dünyada dolaşmasına ve etkileşime girmesine olanak tanır. Kullanıcıların geniş bir açıdan görüntüleme ve ses deneyimi sunarak içinde bulundukları sanal gerçekliği keşfetmelerini sağlar. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte giderek gelişen sanal gerçeklik gözlükleri kullanıcılara sıradan bir ekranın ötesinde tamamen yeni bir deneyim yaşatma potansiyeline sahip.

Sanal gerçeklik gözlüğü nasıl kullanılır?

Sanal gerçeklik gözlüğünü kullanmaya başlamak aslında oldukça basit. İlk adım olarak şarj ettiğiniz gözlüğü güç butonuna basarak açıyorsunuz. Ardından, bluetooth veya diğer kablosuz bağlantı seçeneklerini kullanarak gözlüğü cihazınıza bağlayarak bir eşleştirme gerçekleştiriyorsunuz. Gözlüğünüzün baş bandını ve lenslerini kişisel konforunuza uygun bir şekilde ayarladıktan sonra menü aracılığıyla girmek istediğiniz sanal gerçekliği seçerek sanal ortamınızda özgürce dolaşmaya başlıyorsunuz. Henüz girebileceğiniz bir sanal ortam yoksa gözlüğünüzün mağazasından oyunlara ve uygulamalara ulaşarak beğeninize göre bir içeriği satın alabilirsiniz.

Oculus Meta Quest 3 Sanal Gerçeklik Gözlüğü


2

Oculus Meta Quest 3, sanal gerçeklik teknolojisinde çığır açan özellikleriyle, kullanıcılarına benzersiz ve sürükleyici bir sanal gerçeklik deneyimi sunan gelişmiş teknik özellikleriyle dikkat çekiyor. 4K+ Sonsuz Ekran ile yüksek çözünürlük sunan özel ekranı, hızlı bir işlemciyi ve geniş bir depolama kapasitesini içeren VR gözlük güçlü grafik işleme yetenekleri ve 3D ses özelliğine sahip etkileyici ses kalitesiyle kullanıcılarına sanal dünya ile gerçekçi bir etkileşim şansı tanıyor. Güçlü bir işlemci ile donatılmış olan Oculus Meta Quest 3, hızlı ve sorunsuz bir performans sergilerken, 128 GB'lık geniş depolama kapasitesi sayesinde kullanıcıların favori oyunlarına, uygulamalarına ve medya içeriklerine istedikleri zaman erişmelerini sağlıyor. Gözlüğün tasarımı, kullanıcıların uzun süreli kullanımlarda dahi konforlu bir deneyim yaşamasını sağlamak üzere ergonomik olarak optimize edilen Oculus Meta Quest 3, entegre sensörleri ve kameraları sayesinde kullanıcının baş hareketlerini, el hareketlerini ve çevresel etkileşimleri hassas bir şekilde takip eden ve sanki fiziksel olarak oradaymışsınız gibi tepki vermenizi sağlayan TruTouch dokunsal özellikleriyle eşsiz bir deneyim sunuyor. Kablosuz bağlantı seçenekleri ile kullanıcıların özgürce hareket etmelerine ve sanal dünyada daha özgür bir şekilde dolaşmalarına olanak tanırken sahip olduğu geniş oyun ve uygulama kataloğu, her zevke hitap eden çeşitli içeriklere erişim sağlıyor.

Oculus Meta Quest 3 Sanal Gerçeklik Gözlüğü’nün avantajları

 • Oculus Meta Quest 3'ün en önemli özelliklerinden biri, kablosuz bağlantı özelliği sayesinde kullanıcılara kablo karmaşası olmadan tam bir özgürlük sunması. Bu özellik, kullanıcılara özgürlük duygusu yaşatırken, hareket kabiliyetini kısıtlamadan rahatça dolaşmalarına ve etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyor.

 • Oculus Meta Quest 3'ün dikkat çeken şık ve ergonomik tasarımı kullanıcılara uzun süreli kullanımda bile konforlu bir deneyim sunuyor. Hafif ve şık yapısı, kullanıcıların oyun veya içerikleri uzun süre problem yaşamadan keyifle deneyimlemelerine imkan sağlıyor.

 • Oculus Meta Quest 3, Adreno 740 grafik işlemcisinin sunduğu gelişmiş grafikleri ve yüksek performansıyla dikkat çekiyor. Görüş açısı 110 derece olan VR gözlüğün göz başına çözünürlüğü 2064x2208, toplam çözünürlüği ise 4128x2208. Bu özellik, kullanıcılara gerçeklikle hemen hemen birebir bir deneyim sunarak oyunların, videoların ve diğer içeriklerin tadını doyasıya çıkarmalarını sağlıyor.

 • 8 GB RAm ve 128 GB kapasiteye sahip olan Oculus Meta Quest 3, Meta Store Steam VR platformlarına uyumlu olması sayesinde pek çok uygulama ve oyun içeriğine erişimi sağlıyor.

 • Oculus Meta Quest 3 geniş oyun ve uygulama kütüphanesi ile kullanıcıların her zevke uygun içeriğe erişmelerini sağlıyor. Zengin içerik seçenekleri ile farklı zevklere hitap eden bu katalog müzik severlerden oyun tutkunlarına kadar kullanıcıların kişisel tercihlerine uygun deneyimler yaşamalarına imkan veriyor.

 • VR ve AR cihazları için geliştirilen uygulamaların da daha zengin ve etkileyici olmasına olanak tanıyan Qualcomm Snapdragon XR2 (Gen 2) yonga setine sahip Oculus Meta Quest 3, aynı anda daha çok, daha hızlı ve daha etkili bir şekilde işlem yapmasına olanak tanıyan 8 işlemci çekirdeğine sahip.

 • 4K+ Sonsuz Ekran ile yüksek çözünürlük sunan ekranı ve 3D ses özelliğine sahip gelişmiş ses netliği ve kalitesiyle özellikle de oyun oynarken sanal dünya ile gerçekçi bir etkileşim şansı sunuyor.

 • 5.2 bluetooth standardına sahip olan Oculus Meta Quest 3, 6 adet eksen takibi ve 6 adet takip kameraları sayesinde kullanıcının baş hareketlerini, el hareketlerini ve çevresel etkileşimleri hassas bir şekilde takip eden ve sanki fiziksel olarak oradaymışsınız gibi tepki vermenizi sağlayan TruTouch dokunsal özellikleriyle eşsiz bir deneyim sunuyor.

Oculus Meta Quest 3 Sanal Gerçeklik Gözlüğü’nün dezavantajları

 • Oculus Quest, yüksek performansı ve kablosuz özellikleri nedeniyle diğer sanal gerçeklik gözlüklerine göre daha yüksek bir fiyata sahip olduğundan bu durum bütçe dostu bir seçenek arayan kullanıcılar için dezavantaj olabilir.

 • Kablosuz özellikle birlikte, Oculus Meta Quest 3'ün pil süresi sınırlıdır. Kullanım süresi 2.2 saat olan VR gözlük uzun oyun oturumları veya içerik tüketimi gerektiren kullanımlarda pil ömrü konusunda bir dezavantaj yaratıyor.

 • Hafif ve estetik tasarıma rağmen Oculus Meta Quest 3'ün 515 gram ağırlığı uzun süreli kullanımlarda bazı kullanıcılar için rahatsız edici olabilir.

 • Sanal gerçeklik teknolojisinin hızlı evrimine rağmen,Oculus Meta Quest 3'ün yazılım güncellemeleri bazen kullanıcı beklentilerini karşılamayabilir. Bu durum bazı kullanıcılar için bir dezavantaj olarak görülebilir.

Oculus Meta Quest 3 Sanal Gerçeklik Gözlüğü kullanıcıları ne diyor?

 • “Meta Quest 3, sanal gerçeklik için beklentilerimi gerçekten yeniden tanımladı. 128GB sürümü, alan kısıtlamaları konusunda endişelenmeden sürükleyici bir deneyim için geniş depolama alanı sağlar. Çığır açan teknoloji, çarpıcı görseller, sorunsuz etkileşimler akıllara durgunluk veren bir seviyede. Kurulumu çok kolaydı ve kablosuz hareket özgürlüğü, oyun ve sanal deneyimlere yepyeni bir boyut katıyor. İnovasyonu kullanıcı dostu tasarımla birleştiren son teknoloji bir cihaz arıyorsanız, Meta Quest 3 oyunun kurallarını değiştirir. Şiddetle tavsiye ediyorum.”

 • “Bu kulaklığı yalnızca 2 haftadır kullanıyorum ama kesinlikle çok seviyorum! Ayrıca 2 yıldır kullandığım bir HP reverb G2'm var ve bu kulaklık onun kadar iyi olmasa da yine de onu değiştiriyorum. Bu kulaklığın kullanımı ve VR'a giriş daha kolaydır. Ayrıca Steam kütüphanemle de sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve bundan çok memnunum. Sonunda Walking Dead oyununu oynayabileceğim! Kontrolörlerin takibi çok iyi çalışıyor. Benim G2'mden bile daha iyi çalışıyorlar. Beat sabre oynuyorum ve daha önce yapamadığım halde artık uzman seviyesinde yapabiliyorum ve bunun takibin daha iyi olmasından kaynaklandığını biliyorum. Hatta G2'min bunu yapamadığı karanlıkta bile gayet iyi kullandım. Karanlıkta oynamayı tavsiye etmem ama yapabilirsin. İster oturarak ister ayakta durarak oyun alanınızı ayarlamak çok kolay ve kendimi bunlar arasında geçiş yaparken buluyorum çünkü çok kolay. Pil yaklaşık 2 ila iki buçuk saat arasında çalışıyor ve çoğu insan için bunun VR'da yeterince bol bir zaman olduğunu düşünüyorum. Pil paketleri alabilirsiniz, bu yüzden pil ömrü önemli değil. Kulaklık askısı beni gerçekten şaşırttı. Harika tasarlanmış bir kayış ve düşündüğümden çok daha rahat ancak yaklaşık bir saat sonra rahatsızlık vermeye başlıyor ve kulaklığı yüzümde düz tutmuyor. Alnımda biraz ağırlık var ve kendimi alışmaya çalışırken buluyorum. Daha uzun VR oturumları planlıyorsanız satış sonrası kulaklık askısı almanızı öneririm. Genel olarak bu satın alma işleminden çok memnunum ve keşke daha fazla alan için 256 GB'lık modeli alsaydım. Öncelikle PC VR için kullanmayı planladım. Ancak görseller o kadar iyi ki eğer görevde yerel olarak bir oyun bulabilirsem onun yerine bunu yapacağım.”
Ürünü İncele

Daha uygun fiyatlı alternatif ürünler


1. Oculus Quest 2 VR Gözlük


3

Sanal gerçeklik gözlüğü fiyatları amaçlara göre değişiklik gösterse de Oculus markasının tasarladığı VR gözlüğü bir sanal gerçeklik gözlüğünden bekleyeceğiniz pek çok özelliğe sahip. İncelediğimiz Oculus Meta Quest 3'ün daha bütçe dostu bir alternatifi olan Oculus Quest 2 VR Gözlük, sanal gerçeklik deneyimini üst düzeye çıkaran etkileyici teknik özellikleri ve kullanıcı dostu tasarımıyla dikkat çekiyor. 128 GB kapasitesiyle geniş bir içerik yelpazesini depolama imkanı sunarak zengin bir sanal gerçeklik deneyimi yaşama imkanı tanıyor. Yüksek çözünürlüklü ekranı ile kristal netliğinde görüntüler sunarak eşsiz bir görsel deneyimi yaşamanızı sağlayan Oculus Quest 2 entegre sensör ve kameraları sayesinde baş hareketlerinizi ve çevresel etkileşimleri hassas bir şekilde takip ederek daha gerçekçi bir sanal gerçeklik hissi yaratıyor. Hafif tasarımı ve ayarlanabilir kafa bantları, uzun süreli kullanımlarda konfor sağlarken kablosuz bağlantı özelliği ile rahat bir şekilde hareket etme imkanı sağlıyor.

Ürünü İncele

2. Microcase VR Gözlük


4

Android ve IOS akıllı cep telefonları ile uyumlu Microcase VR Gözlük özel tasarım 42 mm reçine lensleri sayesinde uzun kullanımlarda baş dönmesi veya görsel yorgunluğa neden olmayan bir cihaz. 720° panoramik görünüm sunan ve IMAX dev ekran teknolojisi ile kaliteli ses özelliğini bir araya getiren VR gözlük 3D oyun keyfini doyasıya yaşamanızı sağlıyor. Esnek, ayarlanabilir kafa bandı ve görüş mesafesi ile konfor sağlayan sanal gerçeklik gözlüğü ABS malzeme, asferik optik lens ve yüksek geçirgenlik ile kaliteli bir deneyim sunuyor. Boyutu 4.5 ila 6.5 inç aralığında olan akıllı telefonları destekleyen gözlüğün paket içeriğinde 1 adet VR Shinecon 3D Sanal Gerçeklik Gözlüğü, 2 adet sağ-sol kulaklık, bir kullanım kılavuzu ve bir temizlik bezi bulunuyor.

Ürünü İncele

3. KIWI Design Kayış


5

VR deneyimini geliştirmek için tasarlanan ve Quest 2 aksesuarlarıyla uyumlu olan Kiwi Design marka kayış geniş baş desteği ile üstün konfor ve stabilite sağlıyor. Ürün, çevre dostu ve inanılmaz derecede güçlü olan yükseltilmiş polimer malzemeden yapılan yan kayışlara sahip. Bükülmelere karşı son derece dayanıklı olan kayışın geniş baş desteği ve kalın yastıkları uzun süreli kullanımda dahi konfor sunuyor. 52° ayarlanabilir menteşesi ile kulaklığı kolayca yukarı kaldırmanıza ve kafa kayışını çıkarmadan çevrenizi kontrol etmenize olanak tanıyan ürünün kullanışlı tasarımı özellikle gözlük kullananlar için büyük bir avantaj sağlıyor. Taşıması ve saklaması kolay olan ürün resmi taşıma çantasına ve diğer çantalara uyumlu bir şekilde tasarlandığından dolayı kullanılmadığı zamanlarda rahatça taşınıp saklanabiliyor.

Ürünü İncele

4. FIYAPOO VR Gözlük


6

FIYAPOO Kulaklıklı VR sanal gerçeklik gözlüğü, 3D görüntüleme ve ses deneyimi sunan bir ürün. 360 derecelik videolar için ideal sanal gerçeklik görüntüsü sağlayan gözlük 4,7" ile 6,53" arasındaki tüm Android ve Apple akıllı telefonlarıyla uyumlu oluşuyla öne çıkıyor. Yüksek kaliteli stereo kulaklık ve 3D fazlı ses teknolojisi, üç boyutlu sürükleyici bir dinleme deneyimi sunarken T şeklinde ayarlanabilir kayışlar ve kulaklıklar, çeşitli başlıklar için uygunluk sağlarken uzun süreli kullanım için uygun ve rahatlık da sunuyor. Maske kısmı temizlemesi kolay olan PU deriden yapılmış olan VR gözlüğün geniş görüş açısı ve ayarlanabilir lens özellikleri gerçekçi bir sanal gerçeklik deneyimi sunuyor.

Ürünü İncele

5. VR SHINECON VR Gözlük


7

VR SHINECON sanal gerçeklik gözlük kalitesi, uyumlu tasarımı ve sürükleyici 3D görselleriyle öne çıkıyor. 4.7 - 7.25 inç ekranlı akıllı telefonlarla uyumlu olan bu VR gözlük hafif ve taşınabilir tasarımıyla rahat bir kullanıma sahip. T şeklindeki kafa bandı, çoçuklardan yetişkinlere kadar farklı kafa boyutlarına uyum sağlar ve HD objektifler yüksek hassasiyet ve ışık geçirgenliği ile net ve keskin görüntüler sunuyor. Daha geniş bir uygulama seçeneği sunan bluetooth uzaktan kumandası Daydream uygulamalarını desteklemediğinden USB C 3.5mm dişi adaptör gibi dönüştürücüler kullanmanızın gerektiği VR SHINECON marka VR gözlük fiyatıyla bütçe dostu olan bir seçenek.

Ürünü İncele

Umarız önerdiğimiz ürünleri beğenirsiniz. Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Mynet bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Satın alım sonrasında satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Mynet sorumlu değildir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler