Jambinai Türkiye'ye geldi! 'Türk kahvesini beğendik'

Güney Koreli post-rock grubu "Jambinai"nin lideri İlwoo Lee Türkiye'ye geldi! Lee açıklamasında "Etrafımdaki insanlar Türkiye'ye gideceğim için bana imreniyordu" dedi.

Jambinai Türkiye'ye geldi! 'Türk kahvesini beğendik'

Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı'nın, "2019 Traveling Korean Arts Projesi" kapsamında ilk kez Türkiye'de sahne alan Güney Koreli post-rock grubu Jambinai, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu'nda müzikseverlerle buluştu.

Grup üyeleri, Türkiye'ye ilk gelişleri olmasına rağmen Türk insanını çok sıcakkanlı ve kibar bulduklarını söyledi.

Grubun lideri İlwoo Lee, Türkiye'ye gideceğini söylediğinde arkadaşlarının onu "kıskandığını" belirterek "Türkiye'nin turistik ve güzel bir ülke olduğunu biliyordum. Etrafımdaki insanlar Türkiye'ye gideceğim için bana imreniyordu. Konsere geldiğim için fazla gezme imkanım yok ama daha sonra turist olarak gelip gezmeyi ve görmeyi istiyorum" ifadesini kullandı.

İlwoo, Türkiye'nin Kore Savaşı'nda Koreliler ile omuz omuza savaştığını anımsatarak Türkiye'yi "kardeş ülke" olarak bildiklerini ifade etti.

Capture

KORELİLER TÜRK MİLLİ TAKIMINI DESTEKLER!

Korelilerin, futbol maçlarında Türk milli takımını desteklediğini belirten İlwoo, "Bu yakınlıktan dolayı Türkiye'deki ilk etkinliği grup olarak sabırsızca bekledik. Türkiye'deki ilk konserimiz ve güzel bir sahne performansı ortaya koyup daha sonra tekrar burada konser vermek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Fransa'nın Marsilya kentinde 4-5 yıl önce katıldığı bir festivalde ilk defa Türk müziği dinleme şansı bulduğunu anlatan İlwoo, Türk müziğinin harika ve benzersiz olduğu ifade etti.

İlwoo, gelecek yıllarda bir Türk grubu ile sahne almayı arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

TÜRK KAHVESİNİ BEĞENDİK!

Grup üyelerinden Bomi Kim de Türkiye'de kebap ve pide yiyip ayran içtiklerini ama en çok Türk kahvesini beğendiklerini söyledi.

Kim, "İlkokul, ortaokul, lisede tarih derslerinde Türkiye'nin Kore ile mücadele ettiğini öğrendim. Ayrıca Kore'de Türk yemekleri ve dondurması çok ünlü. 2002 FIFA Dünya Kupası'nda, Türkiye ve Kore milli takımları mücadele etti. Maç sonrası futbolcular formalarını değişti. Koreliler ise Kore milli futbol takımı yenilmesine rağmen Türk milli futbol takımı lehine güçlü şekilde destek tezahüratlarında bulundu" dedi.

Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi de bu tarz etkinliklerin iki ülke arasındaki kültür alışverişinde önemli rol oynadığını belirtti.

Türkiye'de, Kore dilinin, yemeğinin ve kültürünün tanıtıldığını ifade eden Choi, gelecek yıl Güney Kore-Türkiye ilişkilerine ivme kazandırmak için daha fazla etkinlik düzenleyeceklerini söyledi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler