İlber Ortaylı: YPG’ye yer yok

Tarihçi İlber Ortaylı, "ABD bugüne kadarki kararsız denge politikasından şiddetle uzaklaşıyor" dedi. Ortaylı, "ABD politikasını takip edenlerin baş endişesi İran-Rusya-Türkiye ittifakı. Türkiye’nin 70 yılda kurduğu daha doğrusu dahil olduğu ittifak sistemi içinde yer almasını burnundan getirmeye çalışanlar doğacak gelişmeler karşısında daha çok bedel ödeyecekler. El verir ki (yeter ki) o bedeli en ağır ödeyenler arasında biz olmayalım" ifadelerini kullandı.

İlber Ortaylı: YPG’ye yer yok

Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı'nın Hürriyet gazetesinde yer alan 'YPG’ye yer yok' başlıklı bugünkü yazısının ilgili kısmı şöyle:

(...) Ortadoğu bu sarsıntının tesirinden kurtulmak için başka bir şoku arıyor. Daha doğrusu Ortadoğuluların dışındaki dünya böyle bir şok yaratma çabasında. PKK-YPG yayılması ne o halka ne Ortadoğu’nun yerlilerine hayır sağlamaz. Ortadoğu’ya bir huzur ve denge sağlaması da mümkün görünmüyor. ABD bugüne kadarki kararsız denge politikasından şiddetle uzaklaşıyor. Bir bakıma Rusya’nın Suriye’ye girip yerleşmesi doğan boşluğu doldurmak oluyor. ABD politikasını takip edenlerin baş endişesi İran-Rusya-Türkiye ittifakı. Türkiye’nin 70 yılda kurduğu daha doğrusu dahil olduğu ittifak sistemi içinde yer almasını burnundan getirmeye çalışanlar doğacak gelişmeler karşısında daha çok bedel ödeyecekler. El verir ki (yeter ki) o bedeli en ağır ödeyenler arasında biz olmayalım.

Yazının tamamını okumak için tıklayın

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
hoca da cozuttu. “Türkiye’nin 70 yılda kurduğu “ diye başlayan paragrafı anlayan varsa beri gelsin. öznesi yüklemi nesnesi bu kadar karışık ve belirsiz bir paragraf olur mu?
ypgye 2.2 milyar dolar silah vermiş abd bu işin peşini bırakırmı vazgeçermi sence inanıyonmu? Kendi yaptığı masrafda var biz bu savaşı yaşayacagız.
hoca söylediklerin aynen çorba gibi olmuş neyin varr?!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler