HABER

İngiltere'deki konser saldırısı için ABD'den Reuters'a dikkat çeken açıklama

İngiltere'deki Manchester Arena konserine yönelik bombalı saldırıya ilişkin çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Kalabalığın konserin sonunda kapılara yöneldiği esnada gerçekleşen patlamada ölü sayısı 22'ye çıktı, hastaneye taşınan 50'den fazla yaralı olduğu bildirildi. Öte yandan Reuters'a konuşan iki ABD'li yetkili, patlamaların canlı bomba saldırısı olduğunu resmi açıklamadan saatler önce duyurdu. Saldırıda ölen veya yaralananların kimlikleri konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

İngiltere'deki konser saldırısı için ABD'den Reuters'a dikkat çeken açıklama

Patlamadan hemen sonra çekilen görüntüler tüyler ürperten dehşeti yansıtıyor, çığlıklarla dışarı koşan kalabalıktan bazıları üst basamaklardan aşağı düşüyor. Gelecek ay erken seçime gitmeye hazırlanan ülkede tüm partiler kampanya programlarını askıya aldı. İngiltere Başbakanı May, patlayan bombaları "Bu dehşete düşüren bir terör saldırısı" sözleriyle tanımladı

ERDOĞAN: İNGİLİZ HALKININ ACISINI PAYLAŞIYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıya ilişkin kınama mesajı verdi. Erdoğan "Manchester'de meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyorum. İngiliz halkının acısını paylaşıyoruz" dedi.

DIŞİŞLERİ'NDEN İNGİLTERE'DEKİ SALDIRI İÇİN KINAMA MESAJI

Dışişleri Bakanlığı da, Manchester'daki saldırıyı kınadı. Açıklamada şöyle denildi:

"Birleşik Krallığın Manchester kentinde dün gece meydana gelen ve çok sayıda ölü ve yaralının olduğu terör saldırısını kuvvetle kınıyoruz. İnsanlıktan çıkmış varlıkların ve odakların düzenlediği bu tür kalleşçe saldırıların vahşeti ile acısını maalesef çok iyi bilip hisseden ülkemiz ve halkımız adına Birleşik Krallık ile halkına en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Terör belasına karşı bu belayı üreten her türlü çevrenin kökünü her yerden kazımak için yakın dostumuz ve müttefikimiz Birleşik Krallık'la birlikte yürütegeldiğimiz kararlı ve etkin mücadeleyi omuz omuza sürdürmeye devam edeceğiz. Manchester'daki kalleş saldırıya vereceğimiz en iyi ortak cevap bu olacaktır."

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN DA KINADI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İngiltere'nin Manchester kentindeki terör saldırısını şiddetle kınadıklarını, Türkiye ve Birleşik Krallık'ın terörizmle ortak ve kararlı mücadelesini sürdüreceğini ifade etti.

Kalın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Manchester'da yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenler için taziyelerimizi sunuyoruz. Türkiye ve Birleşik Krallık terörizme karşı ortak ve kararlı mücadelesine devam edecektir" dedi.

IŞİD'E YAKIN SOSYAL MEDYA HESAPLARI KUTLAMA YAPIYOR

Terör örgütü IŞİD'e yakın sosyal medya hesapları saldırının ardından kutlama yapıyor. Örgüt henüz resmi bir açıklamayla patlayan bombaları üstlenmiş değil.

CANLI BOMBA TEK BAŞINAYDI

Terör saldırısında can kaybı 22'ye çıktı, yaralıların sayısı ise 59 olarak açıklandı. Resmi açıklamaya göre, yaşamını yitirenler arasında çocuklar da var.

SALDIRGAN SALONDA ÖLDÜ

İngiliz polisi, Manchester Arena'daki patlamayı bir saldırganın gerçekleştirdiğini ve yanında bir düzenek taşıdığını duyurdu. Saldırgan patlama sonucu salonda öldü.

AİLELER YAKINLARINI SOSYAL MEDYA İLE ARIYOR

Saldırıdan sonra çocuklarından haber alamayan aileler ve arkadaşlarını bulamayanlar, sosyal medyayı kullanarak sevdiklerine ulaşmaya çalışıyor. Daily Mirror gazetesinin haberinde 11 gencin fotoğraflarına yer verildi.

DÜNYADAN SALDIRIYA TEPKİLER GELİYOR

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ve Yeni Zelanda Başbakanı Bill English dehşete düşüren patlamaları kınadı.

SALDIRI MANŞETLERDE

Birleşik Krallık'taki gazetelerin manşetlerinin neredeyse tamamı saldırıya yönelik... The Guardian 'Manchester'da kıyım: En az 19 ölü', Daily Mirror 'Pop konserindeki intihar saldırısında 19 ölü', Manchester Evening News 'Arena'da terör' ve Scottish Daily Mail 'Pop konserinde katliam' başlıklarını kullandı.

Geri Dön