İran'da neler oluyor, işte son durum: 'Kahrolsun Rusya' sloganları

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORMER) İran Uzmanı Mustafa Caner, İran'daki protestolarda "Kahrolsun ABD" ya da "Kahrolsun İsrail" yerine "Kahrolsun Rusya" sloganının duyulduğunu belirterek, "İran'ın Suriye'de yakın iş birliği içerisinde olduğu Rusya'yı hedef alan bu slogan, protestocuların İran'ın bölgesel siyasetine duyduğu öfkeyi yansıtıyor" dedi.

Caner ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve İran Araştırmaları Merkezi (İRANMER) İç Politika Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Serhan Afacan, AA muhabirine İran'da devam eden protestoları değerlendirdi.

Uzmanlar, gösterilerin başlangıç nedeninin ekonomik daralma olsa da rejime karşı hoşnutsuzluğun da önemli bir etken olduğunu vurgulayarak, İran devletinin güç kullanarak gösterileri daha fazla büyümeden bastıracağını ifade etti.
İran uzmanı Mustafa Caner, toplumsal olayları tek bir nedenle açıklamanın yanıltıcı olabileceğini dile getirerek, ekonomik bozulmanın İran'daki olayların tetikleyicisi olduğunu söyledi.

Haziran ayından bu yana ekonomik talepler üzerinden protestolar yaşandığına dikkati çeken Caner, gösterilerin hızla siyasi yapıyı hedef alan bir
niteliğe büründüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Bu taleplerin ise yalnızca hükümete olan kızgınlıktan değil, mevcut siyasal sisteme bir bütün olarak itiraz etmekten beslendiğini görüyoruz. 'Kahrolsun mollaların yönetimi' ve 'Kahrolsun Ruhani' gibi sloganlar bu durumun ifadesi. Elbette son dönemlerde İran'da yaşanan siyasal tartışmaların yolsuzluk ekseninde dönmesi de halkın kurumlara olan güvenini zayıflatmış olabilir. Bunun yanı sıra protestocular, İran'ın bölgesel siyasetine ve bunun getirmiş olduğu mali yüke de karşı çıkıyorlar. Bu yüzden eylemlerde İran'da duymaya alışık olduğumuz 'Kahrolsun ABD' ya da 'Kahrolsun İsrail' sloganları yerine 'Kahrolsun Rusya' sloganını duyuyoruz. İran'ın Suriye'de yakın iş birliği içerisinde olduğu Rusya'yı hedef alan bu slogan, protestocuların İran'ın bölgesel siyasetine duyduğu öfkeyi yansıtıyor."

Caner, eylemler sistem karşıtı bir nitelik arz ettikçe eylemcilerin demografik profilindeki değişmenin üzerinde durulması gereken önemli nokta olduğuna işaret ederek, gösteriler şiddetlendikçe, maaşlarını zamanında alamayan emeklilerin ve fiyat artışlarından şikayet eden orta yaş grubu kesimin yerini 20'li yaşlarındaki öfkeli gençlere bıraktığını dile getirdi.

2009 EYLEMLERİYLE BENZİYOR MU?

İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zulfikari'nin gösterilerde tutuklanan kişilerin yüzde 90'ının 25 yaş altında olduğu yönünde açıklaması bulunduğunu ifade eden Caner, "Söz konusu gençler ne 'İslam Devrimi'ni ne de İran-Irak savaşını tecrübe etmiş kişiler. Dolayısıyla sistemin değerlerine ve devrim anlatısına biraz uzaklar. Bu da siyasal sisteme esastan karşı çıkışlarını besleyen ve kolaylaştıran bir faktör. Halkın ise sahadan gelen bilgiler doğrultusunda genel olarak ekonomik durumdan hoşnutsuz olduğu, ancak şiddet içerikli eylemleri de onaylamadığı anlaşılıyor. Gösteriler şu an için Tahran gibi metropollerden ziyade küçük şehirlerde yoğunlaşmış durumda. Bu yüzden şimdilik etki alanı da sınırlı diyebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Mustafa Caner, 2009'daki seçim sonrası yaşanan protestoların Mahmud Ahmedinejad'ın rakibi Mir Hüseyin Musevi taraftarlarının seçimlere hile karıştırıldığını iddiasıyla başladığını ve orta sınıfların çekirdeğini oluşturduğu reformistlerin hareketi olduğunu dile getiren Caner, bugünkü eylemlerin sistem karşıtı alt gelir gruplarından gelen insanlar tarafından gerçekleştirildiğini ve herhangi bir benzerlik göstermediğini kaydetti.

İran devletinin protestoların ve protestocuların yapısını ana hatlarıyla ortaya çıkardığını ve şimdilik kontrollü davrandığını belirten Caner, şunları aktardı:

"Hükümet defaatle halkın protesto hakkının olduğunu ancak şiddete yönelmemesi gerektiğini ifade etti. Şu anda İran yönetimi meşru göstericiler ile gayrımeşru göstericiler arasındaki ayrımı vurguluyor. Kamu mallarına, kamu binalarına ve güvenlik güçlerine yönelik şiddet eylemlerindeki artış bu ayrımın yapılmasını kolaylaştırıyor. Dolayısıyla geriye sistemi tehdit eden bir sorundan ziyade asayiş sorunu kalıyor. Bu da eylemlerin güç kullanılarak bastırılması anlamına geliyor. Dolayısıyla bu eylemlerden bir demokratik açılım çıkması zor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
"Kahrolsun Rusya" sloganı atılıyorsa bu ayaklanma işi ABD ile İsrail işidir. Müslümanların en büyük düşmanı Emperyalistlerdir. En büyük Emperyalist ABD+İsraildir.
@b.y58 yav heyye kardeşim heyye siz koyun olduğunuz için hükümette sizi yönettiği için herkesi böyle sanıyorsunuz evet iran halkı Türk milletine benzemez okur iyi düşünüp tartar milletin canına yetti artık arkasında ne israil ne ABD var şanlı İran halkı var ne kadar sevmesem de takdir etmek lazım biraz düşünün ve bıktık artık sizden
@etelu yüreğine sağlık!
ARAPLAR HEP AYNI ABEDE İNGİLİZ KUKLASI. OSMANLIYI SIRTINDAN BIÇAKLAYANLAR BUGÜN LİBYA GİBİ TECAVÜZE UĞRAMIYORSA BU BİRAZ DA PUTİNİN SAYESİNDEDİR. DEMEK RAHATLIK BİR KAZIK GİBİBATIYOR BUNLARA. ABEDE TEPELERİNE BOMBA YAĞDIRIRKEN RAHAT RAHAT GEBERMEYİ UMUYORLAR SANIRIM ....
@hatamiti Kardeşim İranlılar Arap değil Perstir. Cahil cahil yorum yapmayın. İlber Hocaya saygılar...
Mollaların SALTANATI yıkılıyor girecek delik arıyorlar.
bu onların abd ajanı olduğunu gösteriyor.
bırakın onlarında ırkları degıssın conı tohum eksaın
akıllı olun israil bir yandan abd bir yandan destekliyor bu eylemleri neden çok mu seviyor sizi çok mu düşünüyor yanı başınızda ateşler yanıyor ülkeler yıkılıyor demokratik hakkınızı kullanın tabi ama kendinizi kullandırmayın bu alçak siyonist devletlere, yapmayın bu kötülüğü bu coğrafyaya
İRAN YAKINDA İYİ BİR İÇ TEMİZLİK YAPAR...BİZE BENZEMEZ İRAN DEVRİMİ...DEVRİMİN KILICI KESKİNDİR..
amerikan sevicileri akıllanmıyorsunuz önünüzde ırak var
SEVİNCİNDEN ELLERİNİ OVUŞTURUYORDUR İSRAİL, ABD.
Bakü Tebriz Ankara biz hara farslar hara beter olsunlar farslar ne zaman Türkiye'nin yanında durdu her fırsatta kuyumuzu kazdilar güney Azerbaycan halen daha Fars işgali altında Türkiye iranla müttefik olarak büyük bir hata yapıyor yobaz ve gerici bir yönetimle hicbir ortak adım atılamaz
mollalar saraydan inmez arabın ilkesi kurandır o yüzden ölüm sefalet ve gericilik ön sıradadır.
Türkiye - İran - Rusya yakınlaşması Birilerini rahatsız etti. ABD düğmeye bastı. İran halkı biliyoruz zor şartlarda yaşıyorsunuz. Ama emin olun bu hareketin sonunda daha güzel günler olmayacak.
Amerika İranda bayağı adam devşirmiş ve kendi ajanı yapmış
abd destekli oyunlar sıra iranda arkasından Türkiyeye direk saldıracaklar büyük savaşa hazır olun !
@adrese1 uzaylılarmı saldıracak
Canınız öyle istiyor olmasın sakın. İran suriyeye yardım ediyor çatlayın patlayın
UMARIM İRAN HALKI SURİYEYİ VE DEMOKRASİ VAADİ İLE GİRİLEN IRAK'IN DURUMUNU İYİ TAHLİL EDER VE BOZGUNCULARA FIRSAT VERMEZ ENKÖTÜ REJİM KAOSTAN İÇ SAVAŞTAN İYİDİR.
Rusya yeryüzündeki en büyük terör devletidir onunla iş yapanlar onun yolundadırlar İran halkı gerçeği görmüş ikrar ettikleri için güç buldular kimse yalan ile rejimi yıkamaz...
BU MİLLET KİMDEN YANA DEMOKRASİDEN YANA OLMADIKLARI KESİN
Bu İran lı göstericilerinde şakülü kaymış sapıtmışlar erhalde..dolarlar suyunu çekince Kahrolsun ABD derler erhalde.
Diren mücadeleye devam İran halkı Zafer sizindir! Özgürlük mücadelesi kutsaldır biat edenler dökülen kanlara ortaktır.. siz yürekli insanlara helal olsun!! Özgürlüğe aç olmak ve bunun mücadelesini vermek şereftir!!!
Diğer Haberler