Son dakika! İran'da sokaklar karıştı! On binlerce insan gösteri yapıyor!

İran’da geçen hafta perşembe gününden beri devam eden eylemlerin nereye evrileceği dünyanın gündeminde. En az 27 kişinin öldüğü söylenen protestolar ülkede büyük bir iç karışıklığa neden oluyor. İran devlet televizyonu, bu sabah on binlerce rejim destekçisi kişinin İran genelindeki birçok kentte gösteriye başladığını duyurdu.

Birçok kentte gösterilerde, "Liderimiz, hazırız" ve "İsyancılara ölüm" sloganı atıldığı gözlendi.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, dün yaptığı açıklamada, İran'ın düşmanlarının ülkede isyan ve karışıklık çıkardığını öne sürmüştü. İran çapında başlayan rejim destekçisi eylemler Hamaney açıklamalarından sonraki gün meydana geldi.

Öte yandan, İran Lideri Ali Hamaney'e bağlı Tebliğat Kurumu tarafından cuma günü düzenlenecek rejime destek mitinginin de ertelendiği belirtildi.

İran'daki olaylar, 28 Aralık'ta Meşhed'de bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı. Kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar, Tahran, Kirmanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Şiraz, Ahvaz, Zahidan, Erak, Hurrem Abad gibi pek çok kente yayıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
DÜN IĞDIRLI BİR ARAKADAŞ ANLATIYOR. BU SÜRE İÇİNDE İRANDA 9 GÜN KALDIM 8 VİLAYETİNİ GEZDİM DÜNYA BASININDAKİ ABARTILARDAN HİÇ BİR OLAYLA KARŞILAŞMADIM. KENAR MAHELLERDE 100- 200 KİŞİLİK GURUPLAR OLDUĞUNU DUYDUM DİYOR.DÜNYA SİYONİST BASINI VERYANSIN EDİYOR İSLAM DÜŞMANLIĞI İÇİN DİYOR. ŞAH DÖNEMİ TAMAMEN SİLİNMİŞ İRANDAN ABD ANCAK HAVA ALACAK BÖLGEDE DİYOR.ŞU AN TÜM HALK BU OYUNUN SONUNU İZLEMEYE KİTLENDİ İRANDA DİYOR. BAKINIZ BU GÜN İÇİN TÜM ŞEHİRLERDE REJİME (İSLAMA) BAĞLILIK MİTİNGLERİ BAŞALAYACK İRANDA DİYOR.BEYLER BU İŞTEN İRAN GÜÇLENEREK ÇIKACAK YENİ DÜNYADA,YİNE.
@ozaydin65 İNŞALLAH DEMOKRATİK KAFA KAZANIR
İstanbul büyükşehir belediyesi ve başakşehir belediyesi bahçeşehir'e hizmet vermiyor, en yüksek vergileri ise burada oturanlardan alıyor ve yandaş bölgelere rant yaratıyor, bizimde sokaklara dökülmemizi mi bekliyorsunuz? mevlut uysal bir lira yatırım yapmadığın bölgemizi vergilerdemi hatırlıyorsun, birgün mutlaka bu ihanetinizin hesabını vereceksiniz. hakkımız vergilerimiz haram olsun.
heeyy özgürlük!
@mezargedigi kendi devletini yıkarak, geleceğini abd ve israil heyetlerinin merhametine bırakarak nasıl bir özgürlük?
Allah ve vatan sevdalısı daima çoktur ve gerektiğinde ortaya çıkar. Diğerleri ise sadece kuru gürültü yapar, yapması gerektiğini kim söyler ise onu dinler. Bir kez daha gördük ki tenekeler ile tokmağın arasındaki farkı. Sürekli konuşup hoplayıp zıplayan sadece sirk maymunundan feyz alır. Şebekliğini yapar muzunu yer oturur.
@katip1372 ve sırf bu anlattıkların yüzünden islam ülkeleri ancak boş boş konuşuyor, amerika israil gibi siyonistler ise konuştuklarını bir bir tatbik ediyor. bir yorum yaparken aklınızca hoşunuza gitmeyen ideolojilere laf çakıyorsunuzda düştüğünüz ve bulunduğunuz durum aynen budur. o sirk maymunu dediğin insanları baskı altında tutan iran rejimide bizzat amerika tarafından yükselen sovyet rejimine karşı kurulup oraya konuşlandırılmış islam rejimidir. tüm islam rejimleri amerikanın kuklasıdır, her karışıklıkta "ama amerika kışkırtıyor" savunmanızın bile altında aslında bu gerçek yatmakta!
hayret. cumhurbaşkanımın komşumuz için neden demeç vermiyor?
iranın gezicileri başka bişey değil
Rejim destekçilerinin yakın çekimlerinde neden hiç kadın göremiyoruz?
Halk kazansın ama İran güçlü kalsın. Bizim için iyidir. Bize bizden fayda yok zaten
@mr_kaplan_1983 Ekonomisiyle, senayisiyle teknolojisiyle Güçlü devlet asla hallın hakını yemez, halkın özgürlüğünü kısıtlamaz(CIAnin yada Saudın ögürlük mikyasını kastetmiyorum)! Çünkü saydıklarım olsa halkın sayesinde olmuştur.
En güzel yönetim demokrasidir. Şeriatın uygulanabilirliği yoktur. Nedeni de insan eliyle uygulanmasıdır. İrandan gelenlerden duyduğumuz kadarıyla molla denilen adamlar her işe karışıyorlarmış. Hak hukuk yokmuş orda. Sağlıklı ve huzurlu bir ömür geçirmek bütün insanların hakkıdır. Haklarında hayırlısı ne ise o olsun.
hacı hoca peşinde koşup. şeriat istiyoruz diyen zihniyetler izleyin görün. şaik olmanın değerini
BÖLGEDEKİ AMERİKAN, İNGİLİZ VE İSRAİL AJANLARI BİR BİR YAKALANIP GEREKEN YAPILSA BAK GÖSTERİ FALAN KALIYORMU...
mynet i eleştiriyorum attığınız başlık ( iran da sokaklar karıştı sokaklar yangın yeri ) çok yanlış yakışıksız bunu düzeltmenizi istiyorum bu şekilde olması gerekir ( iran da halk hükümetine sahip çıkıyor milyonlar sokaklarda hükümet yanlısı gösteriler yapıyor. çünkü görselinizde bunu göstriyor.
@dostum1967 Akp millet vekilimisin? Neden ürktün ?? Fravuna sıra geldiyse sanada gelir ....
@kerem_2018 saçmalama işin aslını gör öyle konuş islam düşmanlarını iyi tanı tabi müslüman isen!!!!
yobazlar kendi ülkenizin içine ettiniz bizim ülkemizde sınırda suriyeliler gibi gelin buranında içine edin
İNSANLARA ZULÜMÜ YAŞAT BASKILAR UYGULA İNSAN HAKLARINATECAVÜZ ET BUNADA İSLAM DE HANGİ DİNDE BASKI ŞİDDET VAR İSLAMADA TERS DÜŞEN DAVRANIŞLAR TAMAMEN SAHISLARI KOLTUKLARINI KORUMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEGİLDİR LAİKLİK DEMOKRASİ İNSANA İNSAN HAKLARINA ÖZGÜRLÜGE SAYDGI YOKSA ORDA ADALETTE ADALETE GÜVENDE YOKTUR ADALETİUYGULAYANLA ÇIKARLARINI ÖN PLANDA DÜŞÜNÜRLER
ABD nin desteklemesi Yobaz yönetimin işine geliyor.
Hey CAİ , M16 ve hüdhüdleri İranda Muzaharat Leyliye İranda geçerli değil galiba işiniz zor! Lafım haklarını özgürlüğünü istiyen göstericilere değil,
ABD NİN ÇAĞRISINA BM ASLA DİKKATE ALMAMALI ABD ÖNCE KENDİ YAPTIKLARINI DÜŞÜNMELİ ÖLE ORTAYA ÇIKMALI İSRAİL ORTALIĞI KARIŞTIRAN ABD ŞİMDİDE İRAN İÇİN ÇIKDI PİYASAYA ASLA DİKKATE ALINMAMALIHİÇ BİR ÜLKEDE KARIŞMAMALI SORUN ONLARIN SORUNU KİMSE KENDİNE GÖREV ÇIKARMASIN HER ÜLKEDE ABD SEVİCİLERİ VAR KARIŞTIRANLARDA ONLAR HEPSİ DE ABD DESDEKLİ YA ORDA ADAM GİBİ YAŞAYACAKLAR YADA TERK EDECEKLER YOKSA ÖLDÜRÜLÜRLER BENİM DÜŞÜNCEM BUDUR HİÇ BİR ÜLKENİN İÇ İŞLERİNE ASLA KARIŞILMAMALI BU ÜLKENİN HİÇ BİR YERDE BAĞIMLILIĞI YOK BİRLİĞE ÜYEDE DEĞİL BUNU UNUTMAYIN ABD ÖNCE İSRAİLİN İPİ ONLARDA İSE KUDÜSDEN ÇI
evet bende bizzat arkadaşımla görüştüm burda ufak tefek olaylar sadece basın büyüterek lanse ediyor dedi...
tüm islam coğrafyalarının sonu bu hiç abd yi israili bilmemneyi suçlamayın islam insanlık dışı bir yönetim biçimidir.
Diğer Haberler