HABER

Kazakistan'da son durum! Cumhurbaşkanı Tokayev: Barış gücünün geri çekilmesi yarın başlıyor

Kazakistan'daki çatışmalarda son durum tüm dünya tarafından takip edilirken ülkedeki KGAÖ barış gücü ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede yaşanan olaylarda en çok zarar gören şehir olan Almatı’da incelemelerde bulundu. Tokayev, "KGAÖ barış gücünün organize bir şekilde geri çekilmesi yarın başlıyor." dedi. Öte yandan Tokayev, OHAL’in, Batı Kazakistan, Pavlodar ve Kuzey Kazakistan bölgelerinde sona ermesine ilişkin kararnameyi imzaladı.

Kazakistan'da son durum! Cumhurbaşkanı Tokayev: Barış gücünün geri çekilmesi yarın başlıyor

Cumhurbaşkanlığı sitesi Akorda’dan yapılan açıklamaya göre, Tokayev, bugün Almatı’daki acil harekat ofisinde üst düzey yetkililerle toplandı. Tokayev, toplantıda yaptığı konuşmada, ülkesinin en büyük şehrine yapılan terör saldırısının sonuçlarını kendi gözüyle görmek için Almatı’ya geldiğini söyledi. Tokayev, konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu.

"BENİM İÇİN ONUR MESELESİDİR"

Hükümete şehirdeki devlet binaları dahil tüm kurumların altyapı tesislerini en kısa sürede onarılması talimatını verdiğini belirten Tokayev, “Almatı, benim memleketim. Burada doğdum ve okudum. Şimdi bu şehri mümkün olan en kısa sürede yeniden inşa etme göreviyle karşı karşıyayız. Bu, bir cumhurbaşkanı ve bir vatandaş olarak benim için onur meselesidir. Hükümetin görevi ise şehri eskisinden daha iyi hale getirmek.” dedi.

20220112_2_51695827_72459805

"BARIŞ GÜCÜNÜN GERİ ÇEKİLMESİ YARIN BAŞLIYOR"

Tokayev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış gücünün ülkesindeki durumun istikrara kavuşturulması açısından çok önemli bir rol oynadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“KGAÖ barış gücünün organize bir şekilde geri çekilmesi yarın başlıyor. İlgili devletlerin liderleriyle görüştüm. Bu vesileyle, bu birkaç gün içinde yapılan çalışmalar için birliğin komutanlığına teşekkür ediyorum. Elbette bu, teröristlerin ve haydutların saldırganlığını püskürtmek için büyük psikolojik öneme sahipti. Başarılı bir misyon olarak değerlendirilebilir.”

20220112_2_51695827_72459815

Cumhurbaşkanı Tokayev, daha sonra Almatı’daki olaylarda şehit olan güvenlik güçleri görevlilerinin aileleriyle bir araya geldi.

Tokayev, acılı ailelere başsağlığı dileğinde bulunarak “Tüm kahraman yiğitlerimizin ailelerinin ilgisiz bırakılmayacağına söz veriyorum. Ev olsun, çocuklarının eğitimi olsun sürekli yardım sağlayacağız.” diye konuştu.

KAZAKİSTAN'IN 3 BÖLGESİNDE OHAL SONA ERİYOR

Öte yandan Kazakistan’da akaryakıt zammı protestolarının şiddet olaylarına dönüşmesinin ardından durum normalleşiyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Batı Kazakistan, Pavlodar ve Kuzey Kazakistan bölgelerinde yarın yerel saatle 07.00’dan itibaren OHAL uygulamasının sona ermesine ilişkin kararnameleri imzaladı.

Kazakistan’ın Janaozen ve Aktau kentlerinde 2022’nin ilk günlerinde sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarına yapılan zamlara karşı halk sokaklara dökülmüş, ülke geneline yayılan protestolarda şiddet olayları yaşanmıştı. Cumhurbaşkanı Tokayev, halkın güvenliğinin sağlanması için ülke genelinde OHAL ilan etmişti. (AA/İHA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler