HABER

'Lavrov, Trump'la ABD'nin Kürtlere silah yardımını masaya yatırdı'

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, bu hafta Washington'da temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ABD yönetimiyle YPG'ye yapılan ağır silah yardımını masaya yatırdığını söyledi. Düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin "Lavrov'un ziyareti sırasında ABD Başkanı Donald Trump'ın YPG'yi silahlandırma kararı konuşuldu mu?" sorusunu yanıtlayan Uşakov, bu konunun Lavrov'un Trump ve ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmelerde ele alındığını ifade etti.

Uşakov, tarafların bu konudaki istişareleri hakkında detay vermekten kaçındı.

Görüşmeler Amerika'da Rusya eksenli devam eden tartışmaların hararetlendiği bir zamana denk gelmesi açısından da önemliydi.

Ziyarette gündeme gelen "Suriye'deki çatışmasızlık bölgeleri", Türkiye, İran ve Rusya arasında geçen hafta varılan bir mutabakattı.

YPG'YE AĞIR SİLAH YARDIMI

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'de IŞİD'e karşı Rakka operasyonu çerçevesinde, Türkiye'nin PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak kabul ettiği YPG'ye ağır silah yardımında bulunma kararı almıştı.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Dana White, Türkiye'nin endişelerinin farkında olduklarını ifade ederek, "Koalisyon ortağımız Türkiye'nin güvenlik endişelerinin son derece farkındayız. Türk halkı ve hükümetini temin ederiz ki, ABD yeni güvenlik risklerini önlemek ve NATO müttefikini korumak için çalışmaya devam edecektir" demişti.

Sputnik

Geri Dön