HABER

Mersin'de 400 ton GDO'lu mısır unu ele geçirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri Mersin'de 400 ton GDO'lu mısır unu ele geçirdi.

Mersin'de 400 ton GDO'lu mısır unu ele geçirildi

Gümrük muhafaza ekipleri, Mersin'de 400 ton GDO'lu mısır gluteni ele geçirdi.

Edinilen bilgiye göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, bir firma tarafından serbest dolaşıma giriş beyannamesi ile ithal edilen "mısır gluteni"nin işlemlerinde sahte tarım uygunluk belgesi kullanıldığını belirledi.

Yapılan araştırmada, 400 ton ürünün Çin'den getirilerek antrepoya alındığı, firmaca İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne uygunluk belgesi için müracaat edildiği halde ürünlerin daha sonra başka bir firmaya devredildiği belirlendi. Ayrıca, söz konusu firma tarafından Mersin Gümrük Müdürlüğü'nce tescilli serbest dolaşıma giriş beyannamesinin düzenlendiği de saptandı.

Beyanname ekinde Mersin Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden alınmış uygunluk yazısı olduğunu gören ekipler, yaptıkları araştırma sonucunda söz konusu belgenin sahte olduğunu belirledi.

Ankara Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'nde yapılan analizler sonucunda, söz konusu ürünün GDO yönünden mevzuata aykırı olduğu, eşyada "35S Promoter" ve "NOS Terminatör" saptandığı ve ürünlerin GDO'lu olduğu tespit edildi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirilen konuyla ilgili 6 şüpheli gözaltına alındı. Bakanlığın olayla ilgili inceleme ve takibi sürdürdüğü bildirildi.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
tuh yaa tayyibin adamınındı onu yakalayan polislerinde tayini doğuya çıkar artık
bu gıda işlerini hep hacı abiler yapar benim hacı abilerim işini bilir bunu müslüman bir kardeşimiz mi yiycek diye düşünmezler . mısır şurubunu bal diye gdo luyu organik diye satarlar sorna hep beraber topukları g.tlerine vura vura cumaya koşturup. cemaata yada türgev e 10 kurban bağış yapıp. sorna kabede 2 tur dönünce günahlarnın affolduğunu düşünürler ondan
Bu konuyla ilgili geçen dönem çalışmıştım. Kanun maddesinde açık var. Bir an önce bu konuda önce hukuki önlem alınmalı.
Geri Dön