HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Monopoly nasıl oynanır? Monopoly oyunu kuralları nelerdir?

Kutu oyunları olarak da bilinen çeşitli oyunlar vardır. Bu oyunların çoğu eski zamanlara ve çok eski tarihlere dayanır. Yüzlerce yıl önce icat edilen birçok oyunun modern versiyonu bugün güncellenmiş halleri ile hala varlıklarını sürdürmektedir. Monopoly isimli kutu oyunu da bin dokuz yüz otuzlu yılların ortalarında milyonlarca kişi tarafından tanınmış ve benimsenmiş, birden fazla kişi ile oynanan bir oyundur.

Monopoly nasıl oynanır? Monopoly oyunu kuralları nelerdir?

Belli bir amaç doğrultusunda belli kurallar çerçevesinde oynanan, birden fazla oyuncunun yer alabildiği kutu oyunlarından biri de Monopoly oyunudur. Bu oyun ilk kez bin dokuz yüz yirmili yılların sonunda icat edilse de patenti Cahrles Darrow tarafından 1935 yılında alınabilmiştir. Tüm dünyada en çok oynanan ve ticari içeriği bulunan oyun olarak tarihe geçen oyun emlak satın alınarak ilerlenen ve türlü sürprizler içeren bir oyundur.

Monopoly nasıl oynanır?

İngilizce dilinde Monopoly Türkçe tekel kelimesinin karşılığıdır. Öncelikli amaç iflas etmeden ve olabildiği kadar çok emlak satın alıp oyunda ilerleyebilmektedir. Oyunda tüm oyuncular zar atarak ilerler. Oyun tahtasında yer alan karelerde çeşitli eylemler yer alır. Zar atan oyuncu attığı zar kadar ilerlettiği taşı hangi kutuya getirirse o kutuda yer alan yönlendirmeye göre oyunu ilerletir. İlerleme sağlayan oyuncunun bir amacı da diğer oyuncuları iflas ettirebilmektir. En çok emlak sahibi olan kişi oyunu kazanır.

Monopoly kuralları nelerdir?

Tek kişilik ya da çok kişilik olması fark etmeksizin tüm oyunlarda olduğu gibi Monopoly oyununda da bazı kurallar yer alır. Öncelik olarak oyuna kimin başlayacağı belirlenir. Her oyuncuyu temsil edecek taşlar belirlendikten sonra oyundaki ilk hamleyi yapacak kişiyi belirlemek için zar atılır. En yüksek zarı atan oyuna başlama hakkına sahip olur.

En büyük zar sayısını atarak oyuna başlayan kişi dışında bir de banka görevini üstlenecek kişi belirlenmelidir. Bir oyuncu bankayı idare etme görevini üstlenir. Bu oyuncu diğer tüm oyuncuların türlü alım ya da satım, ödeme gibi işlemlerini yönetmek durumundadır.

Monopoly iki kişi oynanır mı?

Monopoly oynamak için en az iki en çok ise sekiz kişi gereklidir. Oyunun kutusundaki piyon sayıları da buna göredir. Bu tür diğer oyunlarda olduğu gibi Monopoly oyunu da kalabalık oynandığında tadı çıkan oyunlar arasındadır. Ancak arzuya ya da imkana göre iki kişi ile de oynanabilen bir oyundur.

Oyuncular, attıkları zara göre ilerlettikleri piyonları hangi kutuya geldiyse kutunun üzerindeki yönlendirmelere göre ilerler. Örnek olarak bir arsa gelen oyuncu parası yetiyorsa o arsayı ya da belirtilen emlak ürününü satın alabilir. Oyun amacına göre diğer oyuncuları iflas ettirmeye çalışan oyuncu bu hakkını kendisine gelen emlak ürününü başkasına satabilme hakkına da sahiptir.

Monopoly'de ilk para ne kadar?

Başlangıç olarak kutuda yazan yönlendirmeye göre tüm oyunculara eşit ve belli bir miktarda para dağıtılır. Miktarın ne kadar olduğu oyunun türüne göre değişiklik gösterebilir. Tüm bunların ardından oyuncular belirlenen sıra ile zar atar. Oyuncuları temsil eden taşlar ya da diğer adı ile piyonlar karelerde zarda gelen rakamlara göre hareket ettirilir.

Bir oyuncu üzerine denk geldiği kutuda yer alan mülkü satın alabilir ya da bu hakkını kullanmayarak pas geçebilir. Monopoly açık artırma kurallarına göre eğer oyuncuya satın almak istemediği bir emlak geldiyse açık arttırmaya sunar ve en yüksek rakamı ödeyen kişiye bu hakkını satar. Piyonun geldiği kutuda bir eylem, bir görev varsa oyuncu bu görevi yapmak zorundadır.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler