HABER

Prostat Kanserine doğal beslenme

İleri yaşlardaki erkeklerin 'korkulu rüyası' olan prostat kanserine karşı domates, soya ürünleri, sarımsak ve yeşil çay tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Prostat Kanserine doğal beslenme

ABD'nin dünyaca ünlü sağlık merkezi 'Mayo Clinic'in internet sitesinde yer alan habere göre, sadece ABD'de her yıl 220 bin erkeğin pençesine düştüğü prostat kanseri hastalığının tedavisi halen tam olarak mümkün değil. Ancak akciğer kanserinden sonra erkeklerde ikinci sırada yaygın olarak görülen ve ölüm sebebi olan prostat kanseriyle, bazı ve sebze ve meyvelerin tüketilmesi halinde başa çıkılabiliyor. Mayo Klinik araştırmacılarının tavsiyelerine göre domates, sarımsak, soya ürünleri ve yeşil çayda bulunan bazı maddeler ile prostat başta olmak üzere çeşitli kanser hastalıkları önlenebiliyor.

DOMATES Uzmanlar, domates ve domates ürünlerine kırmızı rengi veren, ayrıca 'anti-toksidant' özelliğe sahip olan 'Lycopene' isimli maddenin, hücreleri, zehirli moleküllerin vereceği zararlardan koruduğunu belirtiyor. 'Lycopene'nin karpuz ve greyfurtta da bulunduğunu vurgulayan uzmanlar, ancak bu maddenin en çok, pişmiş haldeki domateste açığa çıktığını ve etkinleştiğini bildiriyor. Bu sebeple uzmanlar, bu maddeden daha fazla yararlanmak için pişmiş domates tüketilmesini tavsiye ediyor.

SOYA ÜRÜNLERİ, SARIMSAK VE YEŞİL ÇAY Mayo Klinik araştırmacıları, soya fasulyesinden elde edilen un, yağ veya süt gibi ürünlerin de, prostat kanserinin önlenmesinde önemli gıdalar olduğunu kaydediyor. Soyada bulunan 'İsoflavones' adlı maddenin, vücuttaki proteinleri canlandırdığını ve seks hormonu 'testosteron' oranını dengelediğini ifade eden uzmanlar, prostat kanserine sebep olan hücrelerin normalden fazla orandaki testosteronda oluştuğunun da bilimsel olarak ispatlandığını hatırlatıyor.

Uzmanlar, sülfür bakımından zengin olan sarımsağın da, tümörlerin büyümesini önlediğini ve üreme organlarının fonksiyonlarını düzenlediğini belirtiyor.
Yeşil çayın ise 'Epigallocatechin Gallate' (EGCG) isimli doğal bir maddeyi içinde barındırdığını ifade eden uzmanlar, bu maddenin, kanserin büyümesine sebep olan enzimleri engellediğini bildiriyor. Uzmanlar, yeşil çayın, domates, sarımsak ve soya ürünlerinde olduğu gibi 'anti-kanser' özelliğe sahip bulunup bulunmadığına dair araştırmaların da halen sürdüğünü kaydediyor.

PROSTAT KANSERİ NEDİR? Prostat bezi, erkeğin üreme sisteminin bir parçasıdır. Asıl işlevi, spermi taşıyan semen için sıvı üretmektir. Prostat kanseri, çoğunlukla prostat bezinin dış bölümünde ortaya çıkan habis bir tümördür. Zamanla prostat içinde yayılabilir ve vücudun başka bölümlerine metastaz (yayılma) görülebilir. Ameliyat, radyasyon, hormon ve kemoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan prostat kanserinin yaş, ırk ve kalıtım ile ilgili olduğu ortaya konmuştur. Prostat kanseri riski, elli yaşın üzerindekilerde hızla artmaktadır. Prostat kanseri vakalarının yüzde 80'i, 65 yaşın üzerindeki erkeklerdir. Prostat kanseriyle ilgili aile hikayesi, hastalık riskini artırır. Yani prostat kanseri kalıtımsaldır. Erken teşhisle tedavi kolaydır. Erken teşhis için, 50 yaşını aşmış her erkeğin 6 ayda bir prostat muayenesi yaptırması en önemli konudur. Başlangıcından kısa süre sonra teşhis edilenleri cerrahi olarak çıkartıldıklarında tam şifa sağlanır. Erkeklik hormonları ile bağımlı olduklarından, dişilik hormonları ile kanserin gerilemesi sağlanır.

ANKARA (İHA) -

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler