HABER

Son dakika! Dünyadan peş peşe Türkiye mesajları: 'Hazırız'

Son dakika haberi: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini vetosuna ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Stoltenberg, NATO'da anlaşmazlıkların yeni olmadığını belirterek "Sorunlar çözülür" dedi ve Türkiye ile diyalog halinde olduklarını ekledi. Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu vurgulayan Stoltenberg, 'ortak zemin' mesajı verdi. Beyaz Saray'da da Biden ile İsveç ve Finlandiya liderleri ortak mesajlar verdi.

Son dakika! Dünyadan peş peşe Türkiye mesajları: 'Hazırız'

Son dakika haberi: Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu kararını aldıklarını duyurmalarıyla başlayan süreç dünyanın ilk gündem maddelerinden biri haline geldi. Türkiye iki ülkenin üyeliğine terör bağlantıları nedeniyle sıcak bakmadığını vurgulamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkelerin heyetlerinin Ankara'yı ziyaret edeceklerini bildirmesinin ardından "Kusura bakmayın, yorulmasınlar" diyerek olumlu düşüncede olmadığını paylaşmıştı. Bugün birçok ülkeden Türkiye'nin vetosuna ilişkin mesajlar geldi. İsveç ve Finlandiya da Türkiye ile görüşmeye hazır olduklarını bildirdi.

thumbs_b_c_f8519fcf70cc7e883f568509b976d311

"KISA SÜREDE ORTAK KARARA VARIRIZ"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ile Kopenhag'da yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine yaptıkları başvuru hakkında değerlendirmede bulunan Stoltenberg, "Tüm müttefiklerin güvenlik endişeleri dikkate alınmalıdır. İsveç ve Finlandiya'nın NATO katılmaları konusunda ortak bir karara kısa sürede varacağımıza inanıyorum." dedi.

Stoltenberg, NATO'nun 30 müttefiki arasında bazen farklılıklar olabildiğini ancak bunların konuşularak aşılabileceğini belirtti.

thumbs_b_c_c656515187c88ed75d3af4640f13dc65

"TÜRKİYE GİBİ ÖNEMLİ BİR MÜTTEFİK ENDİŞELERİNİ DİLE GETİRDİĞİNDE..."

İsveç ve Finlandiya'nın katılımı konusunda Türkiye'nin yanı sıra tüm NATO üyeleriyle yakın temas içinde olduklarını vurgulayan Stoltenberg, "Türkiye'nin ifade ettiği endişeleri ele alıyoruz. Türkiye gibi önemli bir müttefik güvenlik endişelerini gündeme getirdiğinde bunu halletmenin tek yolu ortak bir zemin bulmak için oturup konuşmak." ifadesini kullandı.

Stoltenberg, iki ülkenin NATO'ya katılmaları durumunda AB nüfusunun yüzde 96'sının NATO içinde olacağını belirterek, NATO ve AB'nin Batı Balkanlar, Ukrayna, siber güvenlik gibi konularda her zamankinden daha yakın iş birliği içinde olduğunu kaydetti.

Stoltenberg, "AB'nin savunma çabalarını memnuniyetle karşılıyorum. Doğru yönde yapılırsa bunlar hem NATO'yu hem de AB'yi güçlendirecektir." diye konuştu.

İNGİLTERE: TÜRKİYE'Yİ DE DİNLEYECEĞİZ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna ilişkin bugün parlamentoda açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin endişelerini gidermenin bir yolu olduğuna inandığını belirten Wallace, “Bir çıkış yolu olduğuna inanıyorum. Sanırım en sonunda oraya ulaşacağız. Bu süreçte tüm üyeleri ve endişelerini dinlememiz çok önemli ve Türkiye’yi de dinleyeceğiz” dedi.

BIDEN: GÜÇLÜ ŞEKİLDE DESTEKLİYORUZ

ABD Başkanı Joe Biden, Finlandiya ve İsveç liderleriyle düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğini güçlü şekilde desteklediğini ifade etti. Biden, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımıyla ilgili resmi süreç için Kongre'ye gerekli bildirimlerde bulunduklarını söyledi.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ'TEN 'HAZIRIZ' MESAJI

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, “Finlandiya her zaman Türkiye ile iyi ikili ilişkilere sahip olmuştur” ifadelerini kullanarak, “NATO müttefiki olarak Türkiye’nin güvenliğine bağlı olacağız. Terörizmi çok ciddiye alıyoruz. Terörü her şekilde lanetliyoruz. Türkiye’nin tüm endişelerini açık ve yapıcı şekilde görüşmeye hazırız” dedi.

Niinisto ayrıca “Finlandiya’nın güçlü bir NATO müttefiki olacağına söz veriyorum” ifadelerini kullanarak, “NATO’nun gerektirdiği her sorumluluğu yerine getirmeye hazırız” dedi.

İsveç Başbakanı Andersson da "Her türlü sorunun çözümü için Türkiye dahil tüm NATO üyesi ülkelerle farklı düzeylerde diyalog halindeyiz." dedi.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler