HABER

Son dakika: Zelenskiy resmen duyurdu! Ukrayna, NATO üyeliği için resmen başvuru yaptı

Son dakika haberine göre Rusya, Ukrayna'daki Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'yı resmen ilhak etti. Zelenskiy, bu adıma 'çok sert' bir karşılık verileceğini duyurmuştu. Ukrayna'dan bir hamle daha geldi. Zelenskiy, NATO üyeliği için resmen başvuruda bulunduklarını açıkladı. Rusya ile ilgili sert sözler söyleyen Zelenskiy, "Ukrayna, Putin Rusya'nın devlet başkanı olduğu sürece Rusya ile herhangi bir müzakere yapmayacak. Yeni başkanla görüşeceğiz" ifadelerini kullandı.

Son dakika: Zelenskiy resmen duyurdu! Ukrayna, NATO üyeliği için resmen başvuru yaptı

Son dakika: Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinin Rusya topraklarına katılımı yönünde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Kremlin Sarayı'nda yaptığı törenin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'den yeni bir hamle geldi. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarından bahseden Zelenskiy, "24 Şubat'ta, Ukrayna'ya büyük çaplı bir saldırı başlatıldı. Biz önlemeseydik Rusya topraklarımızda durmayacaktı. Baltık devletleri, Polonya, Moldova ve Gürcistan, Kazakistan gibi diğer devletler saldırı altında olacaktı. Rusya, Avrupa ve Asya'nın çeşitli halklarına boyun eğdirdiğini iddia etti. Bu yönteme 6 ay önce başvurdu. Bu hırs Ukrayna'da son buluyor. Kiev, Çernihiv, Azovstal, Sumi ve Harkov bölgelerinde yıkıldı. Bu hırs onlardan kurtardıklarımızla, Donbass'ta, Ukrayna'nın güneyinde ve Kırım'da kırılacak. Sadece ülkemiz toprakları değil yaşamın kendisi, insanlık ve adalet kurtarılacak. Rusya bunu zaten biliyor ve gücümüzü hissediyor. Bu yüzden acele ediyorlar. Bu ilhak girişimi saçmalığına ve onlara ait olmayan bir şeyi çalmaya çalışıyorlar. Cinayet, taciz, şantaj ve yalanlarla tarihi yeniden yazmak ve sınırları yeniden çizmek istiyorlar. Ukrayna buna izin vermeyecek" ifadelerini kullandı.

'PUTİN'DEN BAŞKA BİR LİDERLE MÜZAKEREYE HAZIRIZ'

Zelenskiy, NATO'ya hızlı bir şekilde katılma yönünde başvuru yapacağını söyleyerek, "Ukrayna müzakere çabalarının öncüsüydü ve olmaya da devam edecek. Rusya'ya her zaman eşit, dürüst, onurlu ve adil şartlarda bir arada yaşamayı teklif eden devletimizdi. Rusya Devlet Başkanı ile bunun imkansız olduğu açık. Onur ve dürüstlüğün ne olduğunu bilmiyor. Bu nedenle, Rusya ile diyaloğa hazırız. Ancak başka bir Rusya Devlet Başkanı ile. Gerçekte elde ettiğimiz her şeyi yasal olarak belgelemeliyiz. Ukrayna'da demokrasinin kaderi tiranlıkla karşı karşıya kalınarak belirlenir. Devlet sınırlarımızın gücüyle, tüm Avrupa devletlerinin sınırlarının gücünü burada güvence altına alabiliriz. Başka hiç kimsenin kıtamıza savaşı geri getirmeye cesaret edemeyeceğini garanti edebiliriz" dedi. (İHA)

thumbs_b_c_fade598b7f2ad08da4c2685a8e1f80d0

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler