Suçları önlemeye çalışan bir ekip: Person of Interest konusu

Polisiye ve aksiyon türünde bir dizi olan Person of Interest konusu ve başarılı oyuncu kadrosu sayesinde ilk bölümden itibaren fenomen olmayı başardı. Bir döneme damga vuran dizi, suç ve drama unsurlarını harmanlayarak izleyicilere etkileyici bir yapım izleme şansı tanıdı. Bir CIA ajanının etrafında şekillenen Person of Interest, hikayedeki gizemi son bölüme kadar korumayı başardı.

Suçları önlemeye çalışan bir ekip: Person of Interest konusu

İçindekiler

 • Person of Interest Dizisi Konusu
 • Person of Interest Dizisi Karakterleri / Oyuncuları
 • Person of Interest Ne Demek?
 • Person of Interest IMDB Puanı Kaç?
 • Person of Interest Kaç Sezon?
 • Person of Interest Kaç Bölüm?
 • Person of Interest Künyesi

Öyküsünde teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanan Person of Interest yorumlardan da anlaşıldığı üzere hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından bir "efsane" olarak nitelendiriliyor. Person Of Interest konusu ile kısa sürede seyircinin ilgisini çekmeyi başardı ve dikkat çekici olay örgüsü ile soluksuz bir seyir keyfi sundu. Person of Interest oyuncu kadrosunda yer alan birbirinden başarılı isimler de dizinin bu temposuna ayak uydurmayı başarıp harika performanslar sergiledi.

Person of Interest Dizisi Konusu

Eski CIA ajanı John Reese'in gizemli bir milyoner olan Harold Finch tarafından kiralanmasıyla başlayan hikaye, gizemli bir şekilde devam eder. Reese'in görevi, Mr. Finch tarafından yazılan kurban ya da katil olabilecek kişilerin analizini yapan bir bilgisayar sistemi ile muhtemel olayların önüne geçmektir. Dünya çapındaki kameralar aracılığı ile işleyen sistem, tehlikeyi önceden haber vererek insanları kurtarır. Terör saldırılarını önlemek üzerine kurulu olan sistem sayesinde insanların hayatını kurtarmayı amaç edinen ikili ile heyecanlı dakikalar yaşayabilirsiniz. Her bölüm farklı bir macerayı konu alan dizi, dinamikliği ile sürükleyiciliğini koruyor.

Person of Interest Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Person of Interest dizisi oyuncuları ve karakterlerini yakından tanımak ister misiniz?

John Reese (Jim Caviezel)

Eski bir Özel Kuvvetler askeri ve CIA ajanı olan nam-ı diğer Ordos'un Çin'de görev sırasında öldüğü düşünülüyor. Reese, sevdiği kadın Jessica Arndt ile birlikte hayatın anlamını da kaybediyor. Finch tarafından işe alındıktan sonra hayatını görevine adarken aynı zamanda Finch hakkında bilgi edinmeye çalışıyor.

Person Of Interest cast ekibi içerisinde yer alan Amerikalı oyuncu Jim Caviezel The Rock, Frequency ve Kaçış Planı gibi önemli yapımlarda rol aldı. Monte Kristo Kontu filmindeki başrol performansı ile izleyicileri büyüleyerek başarısını artırdı.

Harold Finch (Michael Emerson)

Bilgisayar sisteminin yaratıcısı Harold Finch, kendisini ülkedeki asayişi sağlamaya adamış bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Nasıl milyoner olduğu bilinmeyen Finch, devlet için tasarladığı sistem ile terör suçlarını engellemeyi amaçlıyor. Kapalı kapılar ardında son derece gizemli bir hayat süren karakter, dizinin beynini oluşturuyor.

The Practice ve Lost yapımlarında canlandırdığı karakterler ile Emmy ödülü kazanan Michael Emerson, The Legend Of Zorro ve Jumping Off Bridges yapımlarında da rol aldı. Tiyatro oyunlarında birbirinden farklı rolleri canlandıran oyuncu, Geleneksel Alabama Shakespeare Festivali'nin gösterim kataloğunda da bulundu.

Sameen Shaw (Sarah Shahi)

ISA Özel Müşaviri olarak çalışmış olan eski suikastçi Sameen Shaw, Reese ve Finch'in arasına katılıyor. Kas gücü gerektiren durumlarda Reese'e yardımcı olan Shaw, takımın en önemli oyuncularından biri oluyor.

Person Of Interest Shaw karakterine Sarah Shahi can veriyor. Frasier dizisi ile başlayan oyunculuk hayatı Dr. T ve Kadınları, Alias, Old School, Dawson's Creek ile devam etti.

Samantha "Root" Groves (Amy Acker)

Finch tarafından tasarlanan sisteme takıntılı bir şekilde ulaşmaya çalışan nam-ı diğer Root, çabaları sonucunda ekibe girmeyi başarıyor. Root, hackerlık yeteneği sayesinde sistemle aracısız iletişim kurmaya başlıyor. Person of Interest Root karakteri ile teknolojinin yararlarını da izleyicilere sunuyor.

Angel dizisi ile Saturn Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Amy Acker, 15 yıl arayla iki farklı The Energy Specialist filminde rol aldı. Law and Order, Alias, Supernatural, How I Met Your Mother, Ghost Whisperer gibi sayısız projede çeşitli karakterleri canlandırdı.

Carl Elias (Enrico Colantoni)

Carl Elias, değişen kurban ve tehditlerin aksine, yolundan şaşmayan sabit bir karakter. Finch ve Reese ikilisiyle sürekli çatışma halinde olan Elias, nüfuzlu ve zengin bir yeraltı mafyasının başı. Person of Interest Elias karakterinin öyküsü de seyirciyi diziye bağlayan unsurlar arasında bulunuyor.

Kanada doğumlu oyuncu Enrico Colantoni Albino Alligator, Ritmi Hisset, Veronica Mars, Mahallede Güzel Bir Gün gibi filmlerde yer aldı. Travelers, Cracked, Flashpoint, Warehouse, Bones, Party Down, The Kennedys dizilerinde de farklı rolleri canlandırdı.

Joss Carter (Taraji Henson)

Vicdanlı ve idealist bir polis memuru olan Joss Carter, önce Finch ve Reese'e karşı gelip gizemlerini çözmeye çalışıyor. Ancak zaman içerisinde onlarla aynı mücadeleyi verdiğine inanıp yardımcı oluyor.

Amerikalı oyuncu ve şarkıcı Taraji Henson, Hustle and Flow filmi ile üne kavuştu. The Curious Case Of Benjamin Button filmiyle Academy Award For Best Supporting Actress ödülünü kazandı. The Karate Kid, Date Night, Larry Crowne gibi filmlerde rol aldı. House, CSI: Crime Scene Investigation, Empire ve ER yapımları ile de geniş bir televizyon kariyerine sahip oldu.

Person of Interest Ne Demek?

Türkçe'ye "İlgili Kişi" olarak çevrilen Person of Interest'i dizide bilgisayar sisteminin yaratıcısı Harold Finch için kullanabiliriz.

Person of Interest IMDB Puanı Kaç?

2011 yılında yayınlanmaya başlayan ve geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Person Of Interest IMDB puanı 8,5.

Person of Interest Kaç Sezon?

İlk bölümü 22 Eylül 2011 tarihinden yayınlanan dizi 5 sezon sürdü. Person Of Interest final tarihi olan 21 Haziran 2016'da yayınlanan son bölümü ile izleyenlere veda etti

Person Of Interest Netflix Türkiye platformunda bulunmuyor. Amerikan özel kanalı CBS'de yayınlanan dizinin ilk 4 sezonu Türkiye'de CNBC-e ve e2 kanallarında gösterilmişti.

Person of Interest Kaç Bölüm?

103 bölüm süren Person of Interest final yaparak sona erdi. Person of Interest reyting konusunda şanslı başlayıp 4. sezonun ardından düşüşe geçti. Uzun bir aradan sonra haftada iki bölüm yayınlanarak ömrünü tamamladı.

Person of Interest Künyesi

 • Yönetmen: Jonathon Nolan

 • Senaristler: Jonathon Nolan, Patrick Harbinson, David Slack, Dan Dietz, Denise The

 • Yapımcılar: Greg Plageman, J.J. Abrams, Bryan Burk, Athena Wickham, Margo Lulick, Kathy Lingg, Stephen Semel, Erik Mountain

 • Müzik: Ramin Djawadi
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler