Türkiye, OECD ülkeleri arasında ABD'den Sonra İstihdam Oranı En Yüksek Ülke mi?

AK Parti İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım'ın bu iddiasının doğruluk payı nedir?

Türkiye, OECD ülkeleri arasında ABD'den Sonra İstihdam Oranı En Yüksek Ülke mi?

“2007-2015 yılları arasında istihdam oranımızı yüzde 46 seviyesine getirdik. Bu oran ile OECD ülkeleri içinde ABD'den sonra en fazla istihdam eden ülke olduk.”

Hurşit Yıldırım (AK Parti İstanbul Milletvekili)

İstihdam Oranımız nedir?

İstihdam oranı, bir ülke ekonomisinde, belirli bir tarihte istihdam edilen işgücünün toplam aktif nüfusa oranıdır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Kasım 2015 için yayınladığı işgücü verilerine göre Türkiye’de 15 yaş ve üstü 58,2 milyon nüfus bulunuyor. Bu nüfusun ise 29,8 milyonluk kısmı işgücüne dahil edilebilir niteliklere sahip. Bu verilerle Kasım 2015 için istihdam oranı, 29,8 milyondan istihdam edilen 26,6 milyonun 15 yaş üstü 58,2 milyona oranıdır ve %45,8 olarak bulunur.

OECD'de durum nedir?

OECD istatistiklerinde istihdam oranı hesaplaması 15 yaş üstü nüfusun yerine 15-64 yaş arası nüfus için yapılıyor. Bu nedenle Türkiye’nin bu kategorideki istihdam oranı Yıldırım’ın iddiasında belirttiğiyle farklılık gösteriyor. OECD ülkelerinin istihdam oranı ortalaması %65,7. Türkiye %49,3’lük istihdam oranıyla OECD ülkeleri arasında en alt sıralarda yer alıyor.

Genel değerlendirmede, AK Parti İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Doğruluk Payı editörlerinin Demirtaş'ın sözleri üzerine yaptığı detaylı, tablolarla açıklamalı analizi okumak için tıklayın.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler