HABER

Türkiye’ye gitme önerisini reddetmiş

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye ordunun darbeden önce Türkiye’ye gitme teklifi sunduğu ortaya çıktı.

Türkiye’ye gitme önerisini reddetmiş

Devlet gazetesi El Ahram’ın haberine göre, 48 saatlik ultimatomun dolmasına az bir zaman kala güvenli bir kışlaya götürülen Mursi ve ordunun üst düzey yetkililer arasında pazarlık yaşandı.

İddiaya göre Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdül Fettah el Sisi’nin geçici hükümeet öngören yol planını El Ahram’ın akşam baskısında okuyan Mursi sinirlendi. Darbenin ayak seslerini hisseden Mursi televizyondan halka seslenmek istese de Sisi izin vermedi.
Ardından ordu Mursi’ye ‘sürgün’ önerisi getirdi. Teklife göre Mursi; Mısır’ı terk ederek yakın ilişkisi olan Türkiye ya da Katar’a, Yemen’e ya da herhangi bir ülkeye gidebilecekti. Mursi bu öneriyi reddettiği gibi kendi rızasıyla istifa etmeyi ve cumhurbaşkanlığı görevini bırakmayı da kabul etmedi. Mursi’nin boyun eğmeye niyeti olmadığını anlayan ordu da El Sisi’nin darbeyi televizyondan açıklamasına saatler kala Cumhurbaşkanına ‘artık görevde olmadığını’ tebliğ edildi. Mursi daha sonra danışmanlarından ve Müslüman Kardeşler’in üst düzey görevlilerinden ayrılarak Savunma Bakanlığı’na götürüldü.

Mısır'daki darbede kim kazandı, kim kaybetti...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
bu adam türkiyenin değil, Tayyip erdoğan ın dostudur.
bu işin arkasında % 1000000 amerika ve batı var mısır halkıda bizdeki geziciler gibi kafayı yemiş
Halk kaybetti.
Geri Dön