HABER

TURKOVAC gönüllüsü açıkladı: Aşının yan etkisi var mı?

Yerli inaktif Kovid-19 aşısı "TURKOVAC"ın Faz-3 aşaması kapsamında ilk uygulamasının yapıldığı kişilerden Hüseyin Polat, tüm insanlığa fayda sağlayacağına inandığı yerli aşı için gönüllü olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Polat, "Aşı olduktan sonra herhangi bir yan etki olmadı. Ateş, öksürük, ishal gibi bir belirtileri yaşamadım. Kolum biraz ağrıdı. Sonra o da geçti." dedi.

TURKOVAC gönüllüsü açıkladı: Aşının yan etkisi var mı?

Erciyes Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen "TURKOVAC"ın Faz-3 çalışması kapsamındaki ilk aşılamalar dün Ankara Şehir Hastanesi'nde yapıldı.

AŞI GÖNÜLLÜSÜ NELER HİSSETTİ?

Faz-3 aşaması kapsamında dün ilk uygulamanın yapıldığı gönüllülerden 38 yaşındaki Hüseyin Polat, gönüllü olmaya nasıl karar verdiğini ve duygularını AA muhabirine anlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığında işçi olarak çalışan, evli ve iki çocuk babası Polat, Faz-3 aşamasında aşının yapıldığı ilk kişiler arasında olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde 'İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır' diyor. Ben de bu yola çıkarak gönüllü olmaya karar verdim. İnsanlara faydalı olmak ve bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak istiyorum." dedi.

Polat, yerli aşının Türkiye'nin yanı sıra diğer ülkelerin de Kovid-19'la mücadelesine katkı sağlayacağını düşündüğüne işaret ederek, "TURKOVAC aşısının tüm insanlığa faydalı olacağına inanıyorum. Türk aşısının ulaşmadığı hiçbir yer kalmayacağına inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

AŞININ YAN ETKİSİ OLDU MU?

Dün yerli aşının uygulanmasının ardından herhangi bir yan etki yaşamadığını anlatan Polat, "Aşı olduktan sonra herhangi bir yan etki olmadı. Ateş, öksürük, ishal gibi bir belirti olmadı. Sadece aşının vurulduğu yerde hafif bir hassasiyet, ağrı oluştu. O da sonradan geçti." diye konuştu. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
turkovac ;) komedi ya sırf biz de yapabiliyoruz demek icin milleti hasta edecekler ne karisirsin elinin borcuyla zengin devlet işine be
keşke bu bilgi ile siz yapsaydınız birşeylerde bizde eleştirseydik
sende git kumda oyna insanları yanlış yönlendirme asıl komedi sensin..
Bizim ülke insanının kronk sorunu hiç bişe yapmazlar, yapanı eleştirirler. Boşa gelmişler boşa gidecekler aşıları bu arkadaşların üzerinde denemeliyiz bişe olursa ülke rahatlar...
hastalık bitti be, yapacaksanız yapın. dünyanın dövizi ödendi...
Her yıl covid aşısı olacaksın merak etme bitmeyecek hiç bir zaman
ilk biz cikaraydik milyar dolarlar bize aksaydi
Geri Dön