HABER

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Suriye ile ilişkileri kestiklerini açıkladı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Suriye’nin Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanımasının ardından Ukrayna’nın Suriye ile ilişkilerini kestiğini açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Suriye ile ilişkileri kestiklerini açıkladı

Suriye yönetimi, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıdıklarını açıklamıştı. Suriye'nin Dışişleri Bakanlığından bir kaynağa dayandırılan haberde, “Rusya yanlısı ayrılıkçıların yönetimleriyle iş birliğinin güçlendirileceği ve diplomatik ilişkilerin de kurulacağı” ifade edilmişti.

'SURİYE'NİN HAREKETİ DEĞERSİZ'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yaptığı açıklamada, Ukrayna ile Suriye arasında artık diplomatik ilişkilerin olmayacağını belirterek, Suriye'ye yönelik yaptırım baskısının "daha da artırılacağını" açıkladı. Zelenskiy ayrıca, Suriye'nin söz konusu hareketini “değersiz” olarak nitelendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de 21 Şubat'ta Ukrayna'daki söz konusu ayrılıkçı bölgeleri tanıdığını açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, 16 Haziran’da yaptığı açıklamada, Suriye’nin Ukrayna’nın Donbass bölgesindeki Donetsk ve Lugansk’ı tanımasını Moskova’nın “memnuniyetle karşılayacağı” açıklamasında bulunmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler