HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Zafer Çağlayan ve 3 kişi hakkında son dakika tutuklama kararı

ABD'de dün haklarında dava açılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Abdullah Happani hakkında tutuklama kararı çıktı. Karar jüri tarafından da onaylandı.

Zafer Çağlayan ve 3 kişi hakkında son dakika tutuklama kararı

ABD’nin İran’a karşı uyguladığı "ambargoyu delmek için kurulan şebekenin elemanı" olarak gösterilen Çağlayan'a, "İran ambargosunu delmek için ABD yönetimi yetkililerine yalan söyleme, milyonlarca dolarlık yasa dışı işlemlerle bağlantılı fonları aklama; bu işlemlerin asıl niteliğini gizleyerek çeşitli finansal kurumları aldatma" suçlamaları yöneltiliyor.

Yaklaşık bir buçuk yıldır New York’ta yargılanan Reza Zarrab davasının dosyasına konan iddianameyle birlikte Zarrab davasında yargılanan sanık sayısı dokuza çıkmıştı. İddianamede eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve öteki sanıkların uluslararası para işlemleri hakkında "yalan bildirimde bulundukları" öne sürülüyor.

Ayrıca, o dönem Ekonomi Bakanı olarak görev yapan Çağlayan’ın, "ambargoyu delme planının gelirlerinden nakit ve mücevher olarak on milyonlarca dolarlık rüşvet aldığı, öteki sanıkların bu planı uygulamak için attığı adımları onayladığı ve bilinçli olarak planı koruduğu" savunuluyor.

ERDOĞAN: BURNUMA PİS KOKULAR GELİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Kazakistan ziyareti öncesi havalimanındaki basın toplantısında, Zafer Çağlayan'la ilgili iddialara ilişkin, "Hukuki çerçevede değerlendirmek doğru değil. Açıkça ben bunu Türkiye'ye atılmış siyasi bir adım gibi anlıyorum. Neymiş İran'la yaptırımları delmiş. Bizim İran'a yaptırımımız yok ki" ifadelerini kullanmıştı.

"BEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ'NE YÖNELİK BİR ADIM OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM"

Erdoğan, konuyu 'hukuki bir mantık içinde yorumlamanın mümkün olmadığını' belirttiği açıklamasında "Bizim eski Ekonomi Bakanımıza yönelik atılan bu adımı açık söylüyorum ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik bir adım olarak değerlendiriyorum. Şahsına yönelik bir iddiayı ortaya koyabilmiş değiller" diye konuşmuştu.

NE OLMUŞTU?

ABD'de tutuklu yargılanan Reza Zarrab (Rıza Sarraf) davasına, ek iddianameyle "sanık" olarak eklenen AK Partili eski Bakan Zafer Çağlayan ve Halkbank Eski Genel Müdürü Süleyman Aslan hakkında, "gözaltı kararı" da çıkarılmıştı. Karar, iddianamenin altına, gözaltı kararlarına bakan Amerikalı Sulh Hakimi'nin el yazısıyla düştüğü notta yer almıştı.

ABD’de, New York Güney Bölge Federal Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin büyük jüri tarafından kabul edilmesinin ardından, Sulh Hakimi Parker, iddianamenin altına tarih ve paraf atarak, “gözaltı kararı talimatı verildi” notunu düşmüştü.

ABD, INTERPOL’E DE BİLDİRİR Mİ?

Gürcanlı, söz konusu gözaltı kararının ABD güvenlik makamları tarafından Interpol’e de bildirilmesi durumunda, ilgili şahısların ABD ile suçluların iadesi anlaşması olan ülkelerde yakalanmaları halinde de, gözaltına alınmaları mümkün olabileceğini yazmıştı.

HAKİM BERMAN: DAVANIN SEYRİ DEĞİŞTİ

Reza Zarrab davasının yargıcı Richard Berman, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da yer aldığı yeni iddianame ile birlikte davanın seyrinin değiştiğini belirtmişti.

Türkiye'nin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da suçlandığı yeni iddianame ile dava seyrinin değiştiğini belirten Yargıç Richard Berman, yeni iddianame ile birlikte devlet kuruluşu olan Halk Bankası'nın 'kurum olarak öne çıktığını', Atilla hakkında kara para aklama, bankacılık sahtekarlığı, ABD'nin İran'a uyguladığı ambargoları delme gibi çok güçlü iddialar olduğunu söylemişti.

Savcılık makamı ise, Atilla'ya yöneltilen suçların işlendiğinin aşikar olduğunu, İran ve Türkiye'de üst düzey yetkililerin de bu işlem için koruyucu, kollayıcı rolleri olduğunu ve rüşvet aldıklarını savunmuştu.


Youtube


En Çok Aranan Haberler