HABER

Zafer Çağlayan ve 3 kişi hakkında son dakika tutuklama kararı

ABD'de dün haklarında dava açılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Abdullah Happani hakkında tutuklama kararı çıktı. Karar jüri tarafından da onaylandı.

Zafer Çağlayan ve 3 kişi hakkında son dakika tutuklama kararı

ABD’nin İran’a karşı uyguladığı "ambargoyu delmek için kurulan şebekenin elemanı" olarak gösterilen Çağlayan'a, "İran ambargosunu delmek için ABD yönetimi yetkililerine yalan söyleme, milyonlarca dolarlık yasa dışı işlemlerle bağlantılı fonları aklama; bu işlemlerin asıl niteliğini gizleyerek çeşitli finansal kurumları aldatma" suçlamaları yöneltiliyor.

Yaklaşık bir buçuk yıldır New York’ta yargılanan Reza Zarrab davasının dosyasına konan iddianameyle birlikte Zarrab davasında yargılanan sanık sayısı dokuza çıkmıştı. İddianamede eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve öteki sanıkların uluslararası para işlemleri hakkında "yalan bildirimde bulundukları" öne sürülüyor.

Ayrıca, o dönem Ekonomi Bakanı olarak görev yapan Çağlayan’ın, "ambargoyu delme planının gelirlerinden nakit ve mücevher olarak on milyonlarca dolarlık rüşvet aldığı, öteki sanıkların bu planı uygulamak için attığı adımları onayladığı ve bilinçli olarak planı koruduğu" savunuluyor.

ERDOĞAN: BURNUMA PİS KOKULAR GELİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Kazakistan ziyareti öncesi havalimanındaki basın toplantısında, Zafer Çağlayan'la ilgili iddialara ilişkin, "Hukuki çerçevede değerlendirmek doğru değil. Açıkça ben bunu Türkiye'ye atılmış siyasi bir adım gibi anlıyorum. Neymiş İran'la yaptırımları delmiş. Bizim İran'a yaptırımımız yok ki" ifadelerini kullanmıştı.

"BEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ'NE YÖNELİK BİR ADIM OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM"

Erdoğan, konuyu 'hukuki bir mantık içinde yorumlamanın mümkün olmadığını' belirttiği açıklamasında "Bizim eski Ekonomi Bakanımıza yönelik atılan bu adımı açık söylüyorum ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik bir adım olarak değerlendiriyorum. Şahsına yönelik bir iddiayı ortaya koyabilmiş değiller" diye konuşmuştu.

NE OLMUŞTU?

ABD'de tutuklu yargılanan Reza Zarrab (Rıza Sarraf) davasına, ek iddianameyle "sanık" olarak eklenen AK Partili eski Bakan Zafer Çağlayan ve Halkbank Eski Genel Müdürü Süleyman Aslan hakkında, "gözaltı kararı" da çıkarılmıştı. Karar, iddianamenin altına, gözaltı kararlarına bakan Amerikalı Sulh Hakimi'nin el yazısıyla düştüğü notta yer almıştı.

ABD’de, New York Güney Bölge Federal Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin büyük jüri tarafından kabul edilmesinin ardından, Sulh Hakimi Parker, iddianamenin altına tarih ve paraf atarak, “gözaltı kararı talimatı verildi” notunu düşmüştü.

ABD, INTERPOL’E DE BİLDİRİR Mİ?

Gürcanlı, söz konusu gözaltı kararının ABD güvenlik makamları tarafından Interpol’e de bildirilmesi durumunda, ilgili şahısların ABD ile suçluların iadesi anlaşması olan ülkelerde yakalanmaları halinde de, gözaltına alınmaları mümkün olabileceğini yazmıştı.

HAKİM BERMAN: DAVANIN SEYRİ DEĞİŞTİ

Reza Zarrab davasının yargıcı Richard Berman, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da yer aldığı yeni iddianame ile birlikte davanın seyrinin değiştiğini belirtmişti.

Türkiye'nin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da suçlandığı yeni iddianame ile dava seyrinin değiştiğini belirten Yargıç Richard Berman, yeni iddianame ile birlikte devlet kuruluşu olan Halk Bankası'nın 'kurum olarak öne çıktığını', Atilla hakkında kara para aklama, bankacılık sahtekarlığı, ABD'nin İran'a uyguladığı ambargoları delme gibi çok güçlü iddialar olduğunu söylemişti.

Savcılık makamı ise, Atilla'ya yöneltilen suçların işlendiğinin aşikar olduğunu, İran ve Türkiye'de üst düzey yetkililerin de bu işlem için koruyucu, kollayıcı rolleri olduğunu ve rüşvet aldıklarını savunmuştu.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 219 yorum
çok sevindim bu habere
@halikarnas43 AB Türkiye karşı karşıya gelir ülkemizdeki bazı zatı muhteremler AB saflarında yer alır. aynı şekilde Yunanistan-Türkiye karşı karşıya gelir Yunan tarafında, ABD Türkiye karşı karşıya gelir her ne hikmetse ülkemizde yaşayım ülkemin ekmeğini yiyen yine bu zatı muhteremler gider ABD saflkarında yer alır. Geçenlerde bir araştırdım bu zatı muhteremler Türk olabilirmi diye ve şu sonuca ulaştım. Hani İstanbul un işgalinde işgal güçleri İstanbula girişinde onlara alkış tutan GÜRUH Türkler varya işte bu günde gavurru tutan bu zatı muhteremler olsa olsa o GÜRÜHUN TOHUMLARIDIR.
@halikarnas43 gavurumu suçluyumu savunuyorsun? önemli olan olaya bu açıdan bakman din dil ırk gözetmeksizin anlayışınız ne oldu?? olaya bak sen yorum yapmadan önce
Sormak şimdi solcuyum dersiniz Amerika ya emperyalizme uşaklık deyince başı çekersiniz.
@keomaa bu yorumu yazarken akp li vekillerin yarsindan cogunun abd vatandasligi 9ldugunu da insallah goz onunde bulundurup yazmissindir hani arastirmacisin ya o bakimdan soyledim
@keomaa Valla senin ne tohumu olduğunu bilmeyiz ve bizide ilgilendirmez ama bir dönem yaşadık saatler,ayakabı kutuları.Bunlar hiç unutulmadı ve ne olduğunu tam anlamadan da aklandı değilmi?
@halikarnas43 aferin amerikalı senin iyliğini istermi neden sevindin senin ekmeğine olacak olan ha yurttışında yaşıyorsan fetocuysan o başka
@halikarnas43 size bu masalları nerde anlatıyorlar bilmem ama adamın sadece kulundaki saatin fiyati ile nerdeyse berdeyse 600 asgeri ücretliye maaş veriliyor olması normal yani hemen etiketi yapıştırın batı yanlışı diye arap yanlısı olmakla yetinirsin artık
@keomaa mesela:ben tam tarif ettiğin kişiyim ve bundan dolayı kendimle gurur duyuyorum.
@halikarnas43 KINA YAK
@keomaa Adam anayasayı değiştirmiş, bağımsız yargıyı yok etmiş, tek adam rejimini tesis etmiş, hakkı, hukuku, vicdanı bir tarafa bırakmış, Türkiye’yi kendine uygun bir ülke haline getirmişken “Geri dön” demek… Haksızlıklara sahici bir itiraz yöneltecek cesareti bulamamaktır. İktidar KHK’larla bir ülkeyi yıkıma sürüklerken “AK Parti fabrika ayarlarına dönmeli” gibi karşılığı olmayan anlamsız cümleler etmek korkaklıktır. Lafı dolandırmaktır, karnından konuşmaktır. Bunca olup biten can yakıcı olay varken lak lak yapmaktır.
İçimizdeki irlandalılar göbek atıyordur.
Çağlayan senin baban mı??
kim hakkımı yiyorsa haram olsun,kimin hakkımda gözü varsa gözü çıksın,kim hakkımı istiyorum diye irlandalı diyorsa binbeter olsun inşallah.Allah'a kulluk edenlerden olun.Kulllardan korkmayın, elini eteğini öpmeyin.İnsan olun insan.
@veysel.eses hocan gibi saydırdın
@veysel.eses onu bilmemde senin baban amerikalı galiba...
@serseri.784 eğer onun babası senin tabirinle çağlayans a senin babanda kesin amerikalı george tomas fred buşh vs çoğaltılabilir ne oldu şimdi hoşuna gittimi şimdiden başla amerikada babanı aramaya anca bulursun
@veysel.eses İçimizdeki t.c vatandaşları sevinmiş olamazmı?Hani saatler,salınıveren oğullar,ayakabı kutuları vs. nedersin?
@veysel.eses örnek:ben...irlanda'nın dublin şehrindenim.ve göbek atmaktayım.
@veysel.eses kesin babasidir
@veysel.eses sanane, sanamı kaldı buna yorum yapmak% 25 olduğunuzu unutmayın
@veysel.eses feto ağzı konuşuyorsun. kim ülkeme hainlik düşünüyorsa Allah onları kahretsin.
17/25 etkisi sahi bu adamların kullarındaki saatleri,evlerinde ayakkabı kutularındaki paraları,gemileri kankaları terörist fetö almıştı onların suçu yok onlar masum bu onlara yapılan darbeymiş miş mişte muş muş muş. Yersen
Geri Dön