ABD'den Türkiye ve İran'ı saf dışı bırakma planı

Kazakistan'ın başkenti Astana'da beşincisi düzenlenen Suriye toplantısında, ABD'den kritik bir hamle geldi. ABD tarafından hazırlanan güvenli bölge planında, İran, Türkiye ve Rusya'nın ilan ettiği 'çatışmasızlık bölgelerinin' dışında başka 'güvenli bölgeler' oluşturmak istediği ifade edildi. Kazakistan'ın başkenti Astana'da beşincisi düzenlenen Suriye toplantısında, Rusya'nın Suriye'nin güneyini çatışmasızlık bölgeleri kapsamından çıkarma önerisinin ardından ABD güvenli bölge planını duyurdu.

Toplantıya katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rus heyeti dün ikili görüşmeler sırasında, Türkiye ve İran heyetlerine, Dera ve Kuneytra’nın "çatışmasızlık bölgeleri"nden çıkartılmasını önermişti.

RUSYA'NIN ABD İLE GÖRÜŞMEYİ TERCİH ETTİĞİ ÖĞRENİLMİŞTİ

Rusya'nın ABD askeri varlığı nedeniyle, bölgenin durumunu ABD ile görüşmeyi tercih ettiği öğrenilmişti.

Muhalefet kaynakları, ABD'yi temsilen toplantılarda yer alan Dışişleri Bakan Yardımcısı Stuart Jones'un muhalefet heyetiyle konakladıkları Grand Park Esil Oteli'nde dün akşam saatlerinde bir toplantı yapıldığını bildirdi.

ABD, RUSYA VE ÜRDÜN'LE ANLAŞTI

ABD'li bir diplomatın da doğruladığı bilgilere göre, Jones, muhalefet heyetine ABD askerlerinin konuşlandığı Ürdün sınırındaki güney cephesinde (Dera ve Kuneytra illeri) Astana sürecinin dışında, bir güvenli bölge kurmak üzere Rusya ve Ürdün ile anlaştıklarını söyledi.

AMAÇ 'ASTANA SÜRECİ'Nİ BALTALAMAK

Muhalefet heyetinin bu anlaşmayı, "ABD'nin Astana sürecinin başarısını engelleme ve rakip bir 'Amman süreci' başlatma hedefi" şeklinde yorumladığı öğrenildi.

TÜRKİYE, RUSYA VE İRAN'IN HAMLESİ ATEŞKESİ SAĞLAMIŞTI

Türkiye, Rusya ve İran, 3-4 Mayıs'taki 4. Astana toplantısında, İdlib ili ve çevresi, Humus ilinin kuzeyindeki belirli bölgeler, Şam'ın Doğu Guta bölgesi ve güneydeki Dera ile Kuneytra illerinde "çatışmasızlık bölgesi" oluşturulmasını kararlaştırmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Devasa bir ekonomik potansiyele sahip TARİHİ İPEK YOLU tekrar hayata geçerse, ABD'nin bittiğinin resmidir. ABD ekonomisi büyük darbe alacağı için ve ileriki yıllarda da ABD'nin doğalgaz ve petrol ihtiyacı tavan yapacağı için; mecbur Orta Doğu'yu karıştırmak zorunda. ABD Trump ile 3.Dünya Savaşı çıkarırsa şaşmayın. İşin perde arkasındaki sebep [Katar-Çin] işbirliği. Her şey gördüğümüz gibi değil. Roller üst safhada.
Doğru söylüyorsun. Zaten 1. ve2. Dünya savaşının sebebi sanayileşen batının ekonomik buhrana girmesi ve daha fazla hammade, daha fazla iş gücü ve kaynak tedarik etme isteğinin sonucu idi. Bir kaç yıldır ekonomik krizle uğraşan ABD ve Avrupa Arap baharı ile istediği ortadoğunun yeraltı zenginliklerine ulaşamazsa (ki suriyede proje tıkandı) yeni bir savaştan kaçınmayacaklardır.Batı sömürgeciliğinden kurtulmanın tek yolu din dil ırk mezhep farkı gözetmeden mazlum milletlerin güç birliği yapmasıdır.Kurtıluş savaşından sonra Atatürkün Balkan paktı ve Sadabat paktı kurmasının nedeni budur.
ABD çırpınıyor zannetmeyin ki bu çatışmalar böyle Astana planına göre bitirilirse ABD nin etkisi bu bölgede kalır Türkiye ABD ye şüpheli yaklaşmaya iyice başladı o zaman ülkedeki varlığını sorgulayacaklar hatta Nato dahi yararımıza mı yoksa zararımıza mı diye sorgulanacak onlar bunun farkındalar o yüzden buradaki planlarını muhakkak başarıya ulaştırmalılar artık yoksa Orta Doğudaki çıkarları ve etkileri azalır petrol fiyatları dahi değişir
Diğer Haberler