HABER

Abdullah Gül'den adaylık açıklaması

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Esenyurt'taki Serhan Tirit Merkez Camii'nde kıldığı cuma namazı sonrası son dakika yaptığı açıklamada CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a yanıt verdi. Gül, "Ben hiç ciddiye almadım ama alanlar olmuş. Bir siyasetçinin parti içi hesaplaşmaları. Ben 7 sene tarafsız olarak cumhurbaşkanlığı yaptım. Günlük siyasete girmeyeceğimi defalarca söyledim" dedi.

Abdullah Gül'den son dakika cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması geldi. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın açıklamalarının ardından başlayan tartışmalara noktayı koydu. Gül, "Ben hiç ciddiye almadım ama alanlar olmuş. Bir siyasetçinin parti içi hesaplaşmaları. Ben 7 sene tarafsız olarak cumhurbaşkanlığı yaptım. Günlük siyasete girmeyeceğimi defalarca söyledim" dedi.

Abdullah Gül’ün açıklamasından satır başları:

Geçen günlerde bir siyasetçinin çeşitli, kendi parti içi hesapları çerçevesinden yaptığı çeşitli taktiler. O konuşmada beni de söz konusu etti. Açıkçası ben hiç ciddiye almadım benimle ilgili söylenenleri. Önceden de biliyorum 367 meselelerinin nasıl ortaya çıktığını. Ama üzülerek görüyorum ki bazıları çok ciddiye almışlar.

'BAZI ARKADAŞLAR SAYGI ÇERÇEVESİNİ AŞARAK...'

Bazı arkadaşlar saygı çerçevesini de aşarak benim ne yapmam gerektiğini söylemeye kalktılar. Bazı çevreler başta ben olmak üzere AK Parti’nin gerçek öncüleri kurucuları emeği geçmiş arkadaşlar hakkında ağza gelmeyecek laflar ahlak dışı davranışlar edep dışı, bunların nasıl organize olduğunu herkes biliyor. Bunları kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

7 sene tarafız cumhurbaşkanlığı yaptım ve günlük siyasete girmeyeceğimi söyledim. Yeri, geldiğinde tecrübemi paylaşma sorumluluğum var. Baktığımızda ülke zaten kutuplaşmanın ve seçimlerin yorgunluğu içinde. Türkiye’nin önüne bakması gerekir. Ulusal çıkarların tehdit eden gelişmeler var. Herkesin bunları çözmek için çalışması gerekir. Hükümete yardımcı olmak gerekir. Bu fikirlerimi bu şekilde paylaşırım polemiklere sokmak isteyenleri de ciddiye almam.

BAYKAL NE DEMİŞTİ?

Baykal, Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge'nin konuğu olmuştu. Referandumun ardından partisinin izleyeceği politikaları değerlendiren Baykal, Hakan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili sorularını da cevaplandırmıştı. Baykal, "Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olmayacaksa çekilsin. Cumhurbaşkanı adayını genel başkan olarak CHP kurultayı seçsin. Aday olduğu zaman da kurultayı toplayıp, partisinden istifa edip, tarafsız bir Cumhurbaşkanı olsun diyorum" ifadelerini kullanmıştı.

[

AK Partili eski bakandan 'Gül ve Davutoğlu parti kuruyor' iddiaları hakkında sert açıklama](http://www.mynet.com/haber/politika/ak-partili-eski-bakandan-gul-ve-davutoglu-parti-kuruyor-iddialari-hakkinda-sert-aciklama-3016962-1)

Geri Dön