HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

AK Parti'den Muharrem İnce açıklaması! Oyunun neden arttığını söyleyerek oran verdi

Seçimlere sayılı günler herkes hangi adayın ne kadar oy alacağını merak ediyor. Araştırma şirketlerinin yanı sıra partiler de temponun arttığı şu günlerde sahada kendi araştırmalarını yapıyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin oy oranıyla ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı. İnce şu an ne kadar destek görüyor? Oyu neden arttı? İşte merak edilen soruların yanıtları...

AK Parti'den Muharrem İnce açıklaması! Oyunun neden arttığını söyleyerek oran verdi

Türkiye için tarihi bir önem taşıyan 14 Mayıs seçimlerine gün gün yaklaşılıyor. Seçimlerde 4 cumhurbaşkanı adayı yarışacak. Liste mesaisi süren ittifaklar çalışmalarının ardından düzenleyecekleri kampanyalarla kendi adaylarına destek isteyecek. Adaylık sürecinde en çok tartışılan isim Muharrem İnce oldu. Kamuoyunda adaylığı uzun süre tartışılan İnce için bir açıklama da AK Parti'den geldi.

1

OYU NEDEN ARTTI?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, tv100'de yayınlanan Az Önce Konuştum programında gazeteci Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtladı. Son günlerde yaşanan olayları değerlendiren Dağ, Muharrem İnce'nin oyunun artışına dikkat çekti. Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun toplumda karşılık bulmadığını savunan Dağ, genç bir kitlenin İnce'yi desteklediğini belirtti. Memleket Partisi'ndeki oy artışına da değinen Dağ, İYİ Parti ve Zafer Partisi'ndeki kopuşun Memleket Partisi'nde oy artışına neden olduğunu savundu.

2

İşte Dağ'ın Muharrem İnce'yle ilgili açıklamları;

Muharrem İnce'nin bu kadar oy alma noktasına gelmesinin sebebi nedir? Asıl önemli olan nokta bu. Baktığınızda İnce aralıkta yok, ocakta yok, kasımda yok, ağustos itibarıyla bakın böyle. Var ama sıfırlar birler seviyesinde. Şubatta yine sıfırlar bir seviyesinde, marttan sonra 10'lu oranlar konuşuyoruz. Partisi 4-5'li oylar, kendisi 10 civarında oylar seviyesine geldi. Bunun sebebi 7'li masanın adayının tutmamış olması. Adayın kabullenilmemiş olmasından dolayı böyle oldu. Bu adayın vatandaş tarafından karşılık bulmadığı anlamına geliyor. Veriler de bu yönde.

3

DANS VİDEOLARININ ETKİSİ OLDU MU?

Genç bir kitle adayın açıklamasından sonra adayı kabul etmeyerek Muharrem İnce'ye doğru bir yönelme gösteriyor. Veriler bunu gösteriyor. Çünkü bu oranı aralıkta da görmeniz lazım bu oranı ocakta da. TikTok'ta yaptığı danstan dolayı yola çıkarak bir takım yorumlar yapılıyor. Bu dansı ilk ağustos eylül ayında yapıyor. Danstan dolayı olsa o aylarda yükseliş olurdu. Marttan sonra oylarının artması bunu gösteriyor. Partisi neden yükseliyor o zaman diye bir soru akıllara gelebilir. Orada da İYİ Parti'nin masaya geri dönmesi etkili oldu. Masadan kalkıp geri dönmesi Memleket Partisi'nin oylarında yukarı yönlü bir oynama oldu. Zafer Partisi'nin de deprem döneminde yaptığı dezenformasyon onun erimesine sebebiyet verdi. O da büyük ihtimalle Memleket Partisi'ne geçti.

Express

En Çok Aranan Haberler