HABER

AK Parti'den ara seçim yasa teklifi

ANKARA (İHA) - Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Vecdi Gönül, ara seçim yasa teklifi verdiğini açıkladı.

Gönül, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, TBMM'de 13 milletvekilliğinin boş olduğunu belirterek, hükümetin 2004 yılından önce seçim yapılmayacağını açıklaması çerçevesinde ara seçimin bir Anayasal zorunluluk olduğunun altını çizdi. Gönül, "Yapılan araştırmalardan vatandaşlarımızın mevcut hükümete ve Parlamento'ya karşı güvenlerinin bir hayli sarsıldığı anlaşılmaktadır. Böyle bir durumda yapılması gereken tek şey biran evvel seçime gitmektir. Ancak hükümet ve hükümeti teşkil eden partilerin yetkilileri tarafından çeşitli vesilelerle yapılan açıklamalarla bir erken seçime gitmeyecekleri ifade edilmektedir. Anayasa ve ilgili kanuna göre ara seçimin yapılması için öngörülen 30 ay şartı gerçekleştiği gibi Anayasamız'da ara seçimin yasaklandığı 18 Nisan 2003 tarihine de bir yıldan daha az bir süre kalmış bulunmaktadır" dedi.

Gönül'ün yasa teklifi 7 maddeden oluşuyor ve 27 Ekim 2002 tarihinde, Kütahya, Bolu, Gaziantep, Çanakkale, Siirt, Konya, Şanlıurfa, Elazığ, Hatay, Tokat ve İstanbul illerinde ara seçim yapılmasını öngörüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön