KADIN

Ayakta doğum hakkında merak edilen her şey

Ayakta doğum hakkında merak edilen her şey

Doğum yöntemleri arasında son zamanlarda fazlasıyla tercih edilen ayakta doğum yöntemi sağlık mı?

Hamileliğiniz boyunca doğum anınızı düşünür durursunuz. Normal mi yoksa sezeryan mı diye. Aslında dünya da artık birçok yerde farklı doğum yöntemleri uygulanabiliyor.
Eğer sağlık durumunuz elverişli ve doktorunuz da size öneriyor ise doğum yöntemleri arasında öne çıkan ayakta doğum ile ilgili de araştırma yapıp doğumunuzu ayakta gerçekleştirebilirsiniz.

Sandığınız kadar ürkütücü ve endişe verici değil. Her şey doktorunuzun kontrolünde gerçekleşiyor. Ayakta doğum yöntemine dikey doğum yöntemi de deniyor.
Doğum yöntemleri doktorları birçok anlamda ikiye bölmüş olsa da anne için hangi pozisyon rahat ise anne bu doğum yöntemlerinden birini deneyebilir.

Ayakta Doğum Nasıl Olur?

Ayakta doğum yönteminde anne dikey bir pozisyonda duruyor. Annenin bu pozisyonda durması yerçekimi ile birlikte annenin daha rahat ıkınmasına neden oluyor.
Ve kasıklarına daha şiddetli bir baskı yapabildiğinden bebek kendini daha rahat aşağı bırakabiliyor.

Bebek ana rahminden çıkmaya başladığında doktor bebeği aşağıdan yakalıyor ve bebeğin çıkmasını kolaylaştırıyor.
Annenin sağlığı, bebeğin sağlığı ve tabii ki bu doğum yöntemini yapabileceğiniz hastanenin teçhizatı ve ekibinin de bilinçli olması gerekiyor.
Suda doğum yöntemi için de doktorların bir kısmı çok faydalı ve sağlıklı derken bir kısmı kesinlikle öneremeyebiliyor.
Bu nedenle anne adayları kendileri ve bebekleri için en sağlıklı ve doğru doğum yöntemini iyice araştırıp uygun olan hangisi ise ona karar vermelidirler.

Dünyada ayakta doğum yönetimini kullanarak doğum yapmış anne örnekleri var. Eğer bu yöntemi denemek istiyorsanız önce onların yaşadıkları deneyimleri araştırın ve mutlaka doktorunuzla fikirlerinizi paylaşın…

Doğum yöntemine karar verilirken nelere dikkat etmek gerekir?

/


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön