HABER

Aydın'da alevler hızla mahallelere doğru ilerliyor

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Çine ilçesindeki orman yangını nedeniyle tedbir amaçlı 6 mahallenin belirli bölümlerini tahliye etme kararı aldıklarını söyledi.

Yangın, saat 17.00 sıralarında Gökbel Dağı eteklerinde başladı. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın 4 bin nüfuslu yerleşim birimi Akçaova’daki mahallelere ilerleyişini sürdürmeye başladı.

EVLERE SIÇRADI

Siyah ve büyük bir duman bulutu mahalle üzerini kaplamasıyla vatandaşlar daha da tedirgin oldu. Yangın'ın Altınabat, Sarıköy, Akçaova ve Kabalar mahallesini tehdit ettiği ve bazı evlere sıçradığı belirtildi.

Bölgede, 3 helikopter de yangın söndürme faaliyetlerine devam ediyor.

Ekiplerin çalışmalarına vatandaşlar da iş makineleri, kazma ve kürekleriyle destek verdi.

İLK BAŞTA İKİ MAHALLE TAHLİYE EDİLDİ

Yangın nedeniyle Çine ilçesine bağlı Sarıköy ve Altınabat mahalleleri tahliye edildi.

Öte yandan yanan saha üzerinde bulunan TEİAŞ’a ait Yatağan İzmir Yüksek Gerilim Hattı’nın da tehdit altında olduğu açıklandı.

Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat ile İl Jandarma Komutanı Albay Mesut İnan da evleri tahliye edilen vatandaşlara yardım etti.

FAKAT

AYDIN VALİSİ: YERLEŞİM YERLERİ TEHDİT ALTINDA

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Çine ilçesindeki orman yangınının yerleşim yerlerini tehdit eder boyuta geldiğini, Bozdoğan ilçesindeki yangının ise yayılmadan devam ettiğini söyledi.

Yangınlara, karadan ve havadan çok sayıda ekiple müdahale edildiği bilgisini veren Aksoy, "Altıntaş Mahallesi kırsalında bugün öğle saatlerinde bir orman yangını çıktı. Havadan ve karadan müdahaleler yapıldı. Şu an için 'Tam olarak kontrol altına alındı.' diyemiyoruz. Bütün kurum ve kuruluşlarımız, vatandaşlarımız yangına müdahale etti. Şu an çok yayılan bir şekilde devam etmiyor. Temennimiz bir an önce kontrol altına alabilmek." diye konuştu.

"HER BİLGİYİ DEĞERLENDİRİYORUZ"

Vali Aksoy, sabotaj iddialarıyla ilgili soruyu da "Biz her bilgiyi değerlendiriyoruz, şu anda elimizde somut bir bilgi yok. Ancak her ihbarı değerlendiriyoruz. Somut bir bilgiye ulaştığımızda kamuoyuyla paylaşacağız." şeklinde cevapladı.

"TEDBİR AMAÇLI 6 MAHALLENİN BELİRLİ BÖLÜMLERİNİ TAHLİYE ETME KARARI ALDIK"

Bölgede inceleme yapan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Yatağan Hacıveliler bölgesinde başlayan yangının rüzgarın etkisiyle Çine'nin Akçaova bölgesine doğru hızla ilerlediğini kaydederken havadan ve karadan müdahalelerle alevlerin belirli noktada tutulmaya çalışıldığını anlattı.

Aksoy, yangının henüz kontrol altına alınamadığını aktararak, şöyle konuştu:

"Tedbir amaçlı 6 mahallenin belirli bölümlerini tahliye etme kararı aldık. Olası bir rüzgarın farklı yönde esmesi durumunda yangının yerleşim yerine intikali ve buralarda vatandaşlarımıza zarar vermesini önlemek amacıyla bu yönde aldığımız kararı muhtarlarımızla beraber değerlendirdik ve bu çalışmayı başlattık. Bütün kurum ve kuruluşlarımızın birimleri burada fedakarca çalışıyor. Yangının özellikle yerleşim yerlerine zarar vermemesi adına tüm önlemler alınmaya gayret ediliyor. Şu anda alanda bütün birimlerimiz büyük bir hassasiyetle çalışmalarını sürdürüyor. Henüz kesin bir tespit olmamakla birlikte yaklaşık olarak Yatağan bölgesi de dahil olmak üzere 500 hektarlık alanın zarar görmüş olabileceğini değerlendiriyoruz."

20210806_2_49507988_67702509_Web

Kriz masasındaki toplantıya katılan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da 15 arazöz, 15 itfaiye aracı ve 200'den fazla personel ile yangına müdahale ettiklerini belirtti.

İl Sağlık Müdürü Osman Açıkgöz ise yangından 7 kişinin etkilendiğini ve tedavilerinin yapıldığını bildirdi.

(İHA-AA)

222

333

1

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Tam yangınlar sönmek üzereyken yeni bir yangın başlıyor bu sabotaj değilde nedir.
Bu yıla be oldu anlamadım bir yandan virüs belası bir yandan yangın belası bir yandan sel belası bir yandan hava sıcaklığının vermiş olduğu cinnet geçirme derecesindeki sıcaklıklar
bu yangınlar normali aa bugünde burda yangın başladı diyoruz kim çıkarıyor bu yangınları sebebi neden belirlenemiyor sebebi bilinmediği sürece devam edecek bu yangınlar.
Geri Dön