B12 vitamini eksikliğini gösteren 7 semptom

American Journal of Clinical Nutrition'a göre, 40-60 yaş arasındaki kadınların % 4'ü vitamin B12 eksikliği yaşamaktadır. Peki B12 vitamini vücut için kritik bir önem taşır mı?

B12 vitamini eksikliğini gösteren 7 semptom

B12 vitamini eksikliği; alyuvar oluşumu, sinir gelişimini, DNA ve diğer çeşitli bedensel işlevleri yapmak zorunda olduğu için, eksikliği ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yaşlılık haricinde, bazı ilaçlar ve protein eksikliği gibi çeşitli faktörler de vitamin B12 eksikliğine yol açabilir.

Bu sorunu çözebilmek için önce sorunu teşhis etmek önemli bir adımdır. B12 eksikliğinden haberdar olmak için, belirtilerin farkına varmak gerekir.

İşte B12 vitamini eksikliğini gösterebilecek bazı durumlar:

Baş dönmesi

Sık sık baş dönmesi/vertigo atakları ve göz kararması, B12 eksikliğinin ortak bir semptomudur. Eğer oturduğunuz yerden hızla kalktığınızda başınız dönüyorsa ya da yaşla birlikte göz kararmalarınız da artıyorsa bu durum B12 eksikliğini gösteriyor olabilir.

Karıncalanma ve uyuşma hissi

Vücudun her hangi bir bölümünü çok uzun süre sıkıştırırsanız "uyuşma ve karıncalanma" hissetmek çok yaygın bir durumdur. Ancak bunun dışında bu hisleri hissederseniz, B12 eksikliğinden şikayetçisiniz demektir. Bu rahatsız edici his, hücrelerdeki oksijen düzeylerinin düşük olması nedeniyle oluşan sinir hasarının bir sonucu olarak oluşur.

Soluk ten

B12 vitamini, kırmızı kan hücresi üretimine büyük ölçüde yardımcı olur. Eksikliği daha az RBC'ye neden olurken, bu daha sonralardan soluk bir ten rengi ile sonuçlanır. Cildiniz her zamankinden daha solgunsa değerlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Unutkanlık

Cep telefonunuzla konuşurken cep telefonunuzun nerede olduğunu arıyorsanız, en yakın arkadaşlarınızın adlarını unutuyorsanız ya da arabanızı nereye koyduğunuzu her seferinde unutuyorsanız sizde B12 vitamini eksikliği olabilir. Bir süre hafıza egzersizleri yaptıktan sonra hala bu tür problemler yaşıyorsanız B12 seviyenizi kontrol ettirmenizde yarar var.

Hep uykulu ve yorgun olmak

8 saatlik uykudan sonra bile öğleden sonraları uyanık kalmak için mücadele ediyor musunuz? Eğer kronik yorgunluk yaşıyorsanız, B12 vitamini eksikliğinin belirtisi olabilir. Kandaki RBC'lerin daha az olması nedeniyle, hücreler oksijen almak için mücadele ederken size yorgunluk hissi verirler.

Kaslarda zayıflık

Çoğu zaman kadınların yaşadığı kas yorgunluğu günlük hayatın içinde görmezden gelinir. Ancak bu zayıflık hissi sık olmaya başladıysa, o zaman B12 seviyelerinizi test etme zamanı gelmiş demektir.

Gözlerde bozukluk

Işık hassasiyeti, lekelenme, bulanık veya çift görme, B12 vitamini eksikliğine sahip kişiler tarafından yaşanan yaygın problemler arasındadır. Bazı durumlarda bu sorunlar optik sinir hasarına bile neden olabilir.

Kaynak: curejoy.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
bende bu bütün yazanlar var ama b 12 m normal değerlerde bütün değerlerim çok iyi ama hep halsiz hep yorgunum...doktorlar sadece öğrenmişler iki vitamin ismi b12 ve d vitamini onlar iyiyse sizde sıkıntı yok değerleriniz benden daha iyi ulan halsizim ayakta duracak halim yok benden iyisin ..bide birşey bulamadımı klasik cevap sizin durumunuz psikolojik... ne psikolojiymiş hergün yorgun olmak için vucuda komut verip duruyor ....
Diğer Haberler