KADIN

Bacak bacak üstüne atmanın zararları nelerdir?

Bacak bacak üstüne atmanın zararları nelerdir?

Bacak bacak üstüne atmak, varis problemini tetikleyebiliyor mu? Yoksa daha farklı zararlara mıneden oluyor?

Ortalıkta bacak bacak üstüne atma alışkanlığından niçin vazgeçmen gerektiğine dair onlarca korkutucu söylenti dolanıyor. Bu söylentiler kulağına gelmiş olsa bile, bugüne kadar bu zararların ardındaki bilimsel gerçekleri irdelememiş olabilirsin. O halde, bu meseleyi biraz daha yakından inceleyelim.

Varisli damarlar (ve varis nedeniyle oluşan ağrılar) genelikle bacak bacak üstüne atma alışkanlığı ile ilişkilendirilir. Standford Health Care’den damar cerrahı Dr. John Harris’e göre ise bu tam bir batıl inanç. Varis sorunu olanların bacak bacak üstüne atma alışkanlığından vazgeçmek yerine düzenli egzersize odaklanmaları, uzun süre ayakta durmaktan kaçınmaları gerekiyor.

Ayrıca varis sorunu genetik nedenlerden de kaynaklanabiliyor. Peki bazı zamanlar oturma ile ilişkilendirilen yüksek tansiyon, sinir zedelenmesi ve postür bozukluğu gibi sorunlar hakkında ne söylenebilir? Bazı bulgular, bacak bacak üstüne atmanın bu sorunlara neden olabileceğini ortaya koyuyor. Ancak, paniğe kapılmadan önce bu etkilerin çoğunlukla geçici olduğunu bilmen gerekiyor.

Ayağın uyuşabilir; ancak bu gibi zamanlarda sinir zedelenmesi sorunu ile karşı karşıya olduğunu düşünüp endişelenmemelisin. Bacak bacak üzerine attığında, dizin arka kısmında bulunan ve ayakların ile bacaklarına duyarlılıklarını kazandıran peroneal sinir üzerinde baskı oluşturursun. Bacaklarını açtığında ise bu baskı dağılır ve işler normale döner.

The Journal of Clinical Nursing‘deki bir araştırma ise bacak bacak üstüne atmayı yüksek tansiyon ile ilişkilendiriyor. Bu şekilde oturmak her ne kadar tansiyonda ani bir yükselişe neden oluyor olsa da, bacaklar normal pozisyona döndüğü anda bu sorun da ortadan kalkıyor. Sonuçta tansiyonunun saatlerce yüksek kalmasını istemezsin. O yüzden, eğer bacak bacak üstüne atarak oturmak gibi bir alışkanlığın varsa, her 15­20 dakikada bir ayağa kalkıp yürümeli ya da esneme&gerilme hareketleri uygulamalısın.

Son olarak, bacak bacak üstüne atmanın, sindirim sisteminden stres seviyene kadar birçok şeyi olumsuz etkileyebilen postürüne ciddi zararlar verebileceği endişesine değinelim. Evet, bacak bacak üstüne atmak postürüne bir bakıma zarar veriyor. Dik oturduğundan emin olduğun durumlarda ise postürün hakkında endişelenmene gerek olmuyor. Buradaki sorun ise, bacak bacak üstüne atmanın çoğumuzun kambur durmasına yol açması. (womenshealth)

BACAK İNCELTME HAREKETLERİ NASIL YAPILIR?

/


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön