KADIN

Biz İnsanlara Bakmıyorken İnsanların Bize Baktığını Nasıl Hissederiz?

Biz İnsanlara Bakmıyorken İnsanların Bize Baktığını Nasıl Hissederiz?

İzlendiğini sanmak çok olağandışı bir şey değildir. Ama neden bize bakan birini yakalamaya bu kadar meyilliyiz? Bunun sebebi psişik yetenek değil, ama beyninizin ışık hızındaki işleme kabiliyetlerinin ve canlı türümüzün sosyal yönelimlerinin bir karışımıdır.

Göz kontağı insanlar arasındaki iletişimin önemli bir parçasıdır. Buna duyarlıyız çünkü vücut muhtemel bir iletişimi (veya tehdidi) kaçırmak istemez. Birine yüzünüzü size tam dönmeseniz bile bile çevresel görüşünüzden dolayı gözünü size dikip dikmediğini algılayabilirsiniz.


Psychology Today’e göre beyinde başkalarının gözünü dikmesini algılamaya ayarlanmış özel bir sistem var. Diğer hayvanlara kıyasla insanların gözlerinde daha fazla görülen sklera (gözün beyaz kısmı) adında bir bölme bulunur. Böylece bir insanın bakışını takip etmek daha kolay hale gelir. Çoğu hayvan avlanırken yardımcı olsun diye baktıkları yeri gizlemek ister ama insanlar, hayatta kalmak için birlikteliğe ve topluma bağlı olan sosyal bir canlıdır; göz kontağı kurmak bu önemli ilişkileri kurmada yardımcı olur.

Peki, o kişiyi hiç göremezsen? Bazı insanlar hemen arkasındaki gözleri hissedebildiğine yemin eder ama bu çok kurgusal ve yanlıştır. İnsanların böyle hissetmesinin nedeni genellikle aşırıya kaçan bir önlem alma hissiyatıdır. UNSW Australia’da profesör olan Colin Clifford’a Daily Mail’e yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Dik bakma bir üstünlük veya bir tehdit sinyali olabilir ve eğer bir şeyi bir tehdit olarak algılarsanız onu kaçırmak istemezsiniz. Yani başka bir insanın size baktığını varsaymak en güvenli strateji olabilir.”

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.