HABER

CHP'den THY önergesi

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, AK Parti'nin iktidar olmasıyla birlikte Türk Hava Yolları'nda ciddi sorunlar yaşadığını ileri sürerek, yıllardır kar eden kurumun zarar etmeye başladığını söyledi.

CHP'den THY önergesi

Demirel, 2002 yılı faaliyetlerinde 253 trilyon lirayı aşkın kar açıklayan THY'nın 2004 yılının ilk 3 ayında 87 trilyon lira zarar ettiğine dikkat çekerek, "11 Eylül saldırılarının ardından birçok firmanın zarar ettiği bir dönemde kar eden bu kuruluş, yönetim değişikliğinden sonra zarar etmesinin nedenleri araştırılmalıdır" dedi.

THY'de de siyasal kadrolaşmaya gidildiğini belirten Demirel, önergesinde şu görüşlerine yer verdi:

"Havacılık konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip bulunmayanlar, şirketin tepe yöneticiliklerine getirilmişlerdir. THY gibi kuruluşlarda atamalara özen gösterilmeli. Çünkü yanlış kararların doğuracağı riskler doğrudan insan yaşamıyla ilgilidir. Atatürk Havalimanı'ndaki bakım hangar ünitelerinin ancak 100 uçağın ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olmasına rağmen, uçak sayısı 150'yi aştı. Teknisyenlerin uçağın defterini onaylamadan, uçağın sefere çıktığı ve bu durumdan da herkesin haberdar olduğu söyleniyor. Ayrıca, THY'ye Genel Müdür, Genel Müdür Teknik Yardımcısı(Uçak Revizyon Atölyeleri Başkanlığı), THY İmalat ve Tamir Atölye Müdürü, Yer İşletme Başkanlığı, Yer İşletme Bakan Yardımcılığı, Sosyal ve İdari İşler Başkanlığı ve Özel Büro Başkanlığı makamlarına İstanbul Büyükşehir Ulaşım A.Ş.'de çalışanların atandıkları doğru mu?"

Pamukova'da 39 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazanın benzerlerini tekrar yaşanmaması için THY'nda yaşanılanların T.B.M.M'nde kurulacak bir komisyona ele alınmasını isteyen Demirel, "THY yönetiminin değişmesinin ardından personelin emekliliğe zorlanması ve bu durumun yol açtığı idari ve teknik zafiyetleri, yeni yönetimin uçuş güvenliğini tehdit eden uygulamalarını araştırmak amacıyla 23 arkadaş imza toplayıp, Anayasanın 98, İçtüzüğün 104 ve105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını talep ettik" şeklinde görüş belirtti.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler