Çocukla cinsel ilişki evlilik olsa bile tecavüz sayılacak

Hindistan'da 'yasal eş' olsa dahi 15-18 yaş arasındaki kız çocuklarıyla cinsel ilişki tecavüz sayılacak. Tecavüze ilişkin yasadaki istisnanın kız çocuklarının bedensel bütünlüğünü ihlal ettiği belirtilen açıklamada yasadaki istisnanın ayrımcı, değişken ve kanun yerine birinin kararına bağlı olduğu belirtildi. Anayasa mahkemesi çocuk evlilik uygulamaları konusundaki endişelerini de ifade etti ve sosyal adalet yasalarının yürürlüğe konulduğundaki anlamıyla uygulanmadığına dikkat çekti.

Çocukla cinsel ilişki evlilik olsa bile tecavüz sayılacak

Hindistan Anayasa Mahkemesi yasal eş bile olsa 15-18 yaş arasındaki kız çocuklarıyla cinsel ilişkiyi ceza kanununda tecavüz olarak kabul etme kararı aldı.

KIZ ÇOCUKLARININ YÜZDE 47’Sİ ÇOCUKKEN EVLENDİRİLİYOR

Hindistan Anayasa Mahkemesi Dünya Kız Çocukları Günü’nde yaptığı açıklamada Merkez hükümete ve eyalet hükümetlerine ülke genelindeki çocuk evliliklerini engellemek için önleyici tedbirler alma çağrısı yaptı.

Kitle örgütü Independent Thought (Bağımsız Düşünce) tarafından dilekçeye açılan tartışmalı yasada bu karardan önce bir erkek 15-18 yaşlarındaki eşiyle birlikte olduğunda bu tecavüz sayılmıyordu fakat bu istisna yasal rıza yaşının 18 olmasıyla çelişkili bir durumdu.

Dünyada en fazla çocuk yaşta evlendirilen kız çocuğu Hindistan’da bulunuyor.

Hindistan’da kız çocuklarının yüzde 47’si 18. doğumgünlerinden önce evleniyor.

Eyaletten eyalete çocuk gelin oranları yüzde 69’dan yüzde 65’e değişen Hindistan’da 15’inden önce evlenen kız çocuklarının sayısı azalsa da 15-18 yaşları arasındaki kızların evlenme oranlarında artış yaşanıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
İyide bizim ülkede tecavüz suç sayılmıyor ki. İlk tecavüze ağır ceza koy, senin tecavüzden sayman kınaman çokta şey yapmıyor yani. Ne olacak yani tecavüzden sayılacak adam ifade verip çıkacak mı?
Biz de ellerinden gelse kundakta evlendirecekler.
İNŞAALLAH bu kanunla çocuk evliliklerinin önü alınır.Olumlu buluyorum.Ama tecavüzlere de en ağır cezalar verilmeli.
@drx1 O kanun bizde değil Hindistanda be kardeş. Bizde ise imamlara yetki veriliyor küçük çocuklar evlendirilsin diye. Hindistan çağ atlamaya çaba gösterirken bizdeki ülke yöneticileri nasıl 1000 sene geri götürsek ülkeyi diye uğraş veriyor.
@anteras094 olsun en azından hindli kızlar kurtuldu.darısı bizimkilerin başına
HİNDİSTANDAN ŞOK AÇIKLAMA ENSAR VAKALARI TÜRKİYE DE OLMASA DA BİZ DE TECAVÜZ VAKASI KABUL EDİLECEK VE ŞAHISLARIN TENASÜL ORGANLARI KESİLİP GANJ NEHRİNE ATILACAK
@mehmet_dabak_1982 dolmışsınız dilinize bir ensar gıdıyorsunuz bıd sol kesımın kamplarında vs olanları ınternetten aratsırın bakalım neler goreceksınıuz mal herıfler.
geç bile kaldınız geçç idam olacak.
ineğe inananlarin kız çocuklarına verdiği değer...ben bişi demicem...
İDAM CEZASI GELMEDİKÇE TECAVÜZLER BİTMEZ...NOKTA...
arkadaşım mahkemelerinizdeki hakimleriniz bu tip suçlulara ceza vermemek için ellerinden geleni yapıyor, gerekirse çocuğun yaşını büyütüyorlar yok kemik yaşı büyükmüş falan filan, ortada çocuk kalmayınca da ceza da kalmıyor maalesef.
Diğer Haberler