HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

"Çok bildiğimiz kurumsal firma" Araba kiralamak istedi internete yazdı başına gelmeyen kalmadı... Artık bu yöntemi kullanıyorlar!

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

İnternetten araç kiralamak isteyenler yanlış tercih yaptıklarında bir anda dolandırıcıların eline düşebiliyorlar. Benzer bir olay, Diyarbakır'da araba kiralamak isteyen bir çiftin başına geldi. Giyim sektöründe çalışan Mehtap ve Mahmut Taş çifti, acil olarak Ankara'ya gitmek üzere internetten bir araç kiralama şirketinin numarasını aradı. Ancak çift, kurumsal araç kiralama şirketinin ismi kullanılarak açılmış sayfaya tıklamıştı. İletişime geçtikleri şahıslar, çifti 7 bin 200 TL dolandırdı.

Araç kiralama, şehirlerarası seyahatte sıklıkla kullanılan ulaşım yöntemlerinden bir tanesi. Ancak araç kiralama yaparken, özellikle iletişime geçilen firmayı doğru seçmek ve güvenilirliğinden emin olmak gerekiyor. Aksi takdirde Diyarbakır'da yaşanan Mehmet-Mahmut Taş çifti gibi dolandırıların hedefi olunabiliyor. Giyim sektöründe çalışan Taş çifti, işleri sebebiyle Ankara'ya gitmek üzere internetten otomobil kiralamak istemişti. Hayatlarının şokunu yaşatan olay ise bundan sonara başladı...

internet-uzerinden-arac-kiralamak-isteyen-cift-dolandirildi_1973_dhaphoto2

O TALEPTEN SONRA DOLANDIRILDIKLARINI ANLADI

Kurumsal şirketin isminin kullanılarak açılan internet sitesine tıklayan Taş çiftinin iletişime geçtiği kişiler, önce 1000 TL depozito, 3 günlük kiralama bedeli olarak 1200 TL ve sigorta bedeli olarak da 5 bin TL talep etti. Taş çifti, 3 ayrı havaleyle 7 bin 200 TL gönderdi. Bu kişiler, bu kez de 5 bin TL daha talep edince çift, dolandırıldıklarını anladı. Taş çifti, telefonlara da cevap alamayınca adliyeye gidip şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

internet-uzerinden-arac-kiralamak-isteyen-cift-dolandirildi_1973_dhaphoto3

"ÇOK HIZLI HAREKET ETTİĞİMİZ İÇİN HATAYA DÜŞTÜK"

Mehtap Taş, gece, çok acil Ankara'ya gitmeleri gerektiğini söyleyerek, "Bu sebeple çok bildiğimiz kurumsal firmanın kiralama şirketini aradık. İnternetten aradığımız numaraya ulaştığımda bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçmek istediler. İlk önce 1000 TL depozito ücreti, 1200 TL 3 günlük kiralama bedeli, 5 bin TL de aracın sigortası bedeli olmak üzere 3 ayrı havaleyle para transferi gerçekleştirdik. Sonradan dolandırıldığımızı fark ettik. Çünkü süre kısıtlaması koydular, 10 dakika süre belirtip bizi sıkıştırdıkları için hızlı attık paraları. Sonrasında engellendik telefonlar tarafından. Toplam 7 bin 200 TL olmak üzere para transferi gerçekleştirdik, şimdi de arama yaptığımızda tekrar bizi engelliyorlar. Cumhuriyet Başsavcılığı'na dün itibarıyla suç duyurusunda bulunduk. Gereğinin yapılmasını istiyorum. Bütün planlamalarımız aksadı, çok hızlı hareket ettiğimiz için böyle bir hataya düştük. Normalde bilinçli insanlarız, böyle durumlara karşı bilinçliydik. Kesinlikle 444'lü numaralar haricinde kimseyle iletişime geçmemelerini tavsiye ederim" dedi. (DHA)

internet-uzerinden-arac-kiralamak-isteyen-cift-dolandirildi_1973_dhaphoto4

internet-uzerinden-arac-kiralamak-isteyen-cift-dolandirildi_1973_dhaphoto5

En Çok Aranan Haberler