Daha önce duymamıştık! Bu yoga pozisyonları saç uzatıyor, dökülmesini önlüyor

Binlerce insan stres, çevre faktörü veya sağlıksız bir yaşam tarzı nedeniyle aşırı saç dökülmesiyle karşı karşıya. Peki yoga yapmanın saç dökülmesine karşı iyi bir ilaç olduğunu daha önce duymuş muydunuz? Bu problemi yaşıyorsanız, birkaç basit yoga tekniğini uygulayabilirsiniz.

Daha önce duymamıştık! Bu yoga pozisyonları saç uzatıyor, dökülmesini önlüyor

Hepimiz yogayı, rahatlamak, stresi azaltmak, dayanılıklığı artırmak, genel sağlığımızı iyileştirmek, fiziksel ve zihinsel bir rahatlama tercih ediyoruz. Ancak, yoga yapmak, stresi azalttığı ve kan dolaşımını olumlu etkilediği için saç dökülmesini durdurmak için iyi bir ilaç olabilir.

DEVE POZU

1

Deve pozu, saç derisinde kan dolaşımını artıran ve saç kaybını önleyen duruşlardan biridir. Görseldeki gibi dizlerinizin üstüne çökün. Geri eğilin ve ellerinizi ayak bileklerinize koyun. 5 kez nefes alıp verin ve tekrar başlangıç pozisyonuna geri dönün.

AŞAĞI DOĞRU BAKAN KÖPEK POZU

2

Bu poz, kan akışını kafa derisine yönlendirir. Bu pozisyonda durarak kalçanızın ağırlığını bacaklarınıza verin. Vücudunuzun V şekli adığından emin olun. 1 ila 3 dakika bu pozisyonda durun.

DİZLERİ GÖĞÜSE ÇEKMEK

3

Sırtüstü yatın. Dizlerinizi bükerek ve kollarınızla bacaklarınızı sarın ve göğsünüze çekin. Nefes verirken dizlerinizi göğsünüze yaklaştırın. Nefes alırken serbest bırakın. Pozu yaklaşık 12 kez tekrarlayın.

ÖNE EĞİMLİ POZ

4

Saça oksijen mkitarını artıran başka bir poz. Minderin üstüne oturun görseldeki pozisyonu alın. Kalçanızı dışarı çıkartın, kollarınızla ayaklarınızın altını ya da ayak bileklerinizi tutun. 5 ila 20 nefes alın verin. Ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.

OMUZ DURUŞU

5

Nefes alın, bacaklarınızı yukarı kaldırın, ayak parmaklarınız tavana baksın. Vücudunuzu desteklemek için omuzlarınızı ve boynunuzun arkasını kullanın. Omurga ve bacaklarınızın düz bir çizgi oluşturduğundan emin olun. 30 saniye ya da bir dakika bu pozda durun. Bırakırken dizlerinizi yavaşça bükün ve bacaklarınızı aşağı indirin.

BİG TOE DURUŞU

6

Bu, kafa derinize kan gönderen ve iyi bir vücut gerginliği sunan başka bir duruş şekli. Bacaklarınızı ve sırtınızı dik tutun. Yavaşça öne doğru eğilin. Ayak parmaklarını tutmaya çalışın. Parmaklarınıza ulaşamazsanız ellerinizi ayaklarınızın yanına koyun. Ya da ayak bileklerinizden tutun. 1 dakika bu şekilde durun ve yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün.

ELMAS POZ

7

Yerde diz çökün ve dizlerinizi birleştirin. Ayaklarınızı kalçalarınızdan daha geniş açın ve ayak üstlerini yere bastırın. Nefes verin ve hafif arkaya doğru oturun. Gövdenizi hafif öne doğru uzatın.
3-Kalçalarınız yerde rahat etmezse bir yoga bloğu üzerinde oturabilirsiniz. Ellerinizi avuç içleri yukarı bakacak şekilde üst bacağınız üzerine koyun. Omuzlarınızı dikleştirerek gururlu bir kahraman gibi oturun. Bu pozda ilk oturuşunuzda 30 sn ile 1 dk arası kalabilirsiniz. Oturuşunuzu 5 dakikaya kadar geliştirin. Duruştan çıkarken; ellerinizi yere bastırarak kalçalarınızı topuklarınızdan yükseğe kaldırın. Ayak bileklerinizi kalçalarınızın altında çaprazlayın ve tekrar kalçalarınız üzerine oturun. Sonra bacaklarınızı öne doğru esnetin. Dizlerinizi aşağı yukarı sallamak iyi hissettirebilir.

CESET POZU

8
Ceset pozu, tam bir rahatlama getirmek için her yoga sınıfının en son pozudur. Mindere sırt üstü uzanın. Ve görseldeki gibi konum alın. Nefes verirken, bacaklarınızı gevşetin. Ayak uçlarınız dışarıya bakar durumda, gevşek kalsın. Nefes alırken; kalçalarınızı sabit tutup, bu kez omuzlarınızı yukarı doğru çekin, sırtın yere iyice yerleşmesini sağlayın. Omuz kaslarınızı birkaç saniye kadar kasın. Sonra gevşetin. Her iki elinizi yumruk yaparak; sırayla el, önkol ve kolu birkaç saniye süreyle kasarken, nefes verin. Nefes alırken, parmaklarınızı iyice açarak gerin, birkaç saniye bu pozisyonda durduktan sonra; nefes verirken gevşetin. Avuçlarınız gevşemiş durumda ve tavana dönük kalsın. Çenenizi içeri çekerek ensenizi mümkün olduğu kadar yere yaklaştırın. Ensenizin gerildiğini hissedin. Önce ensenizi, sonra boynunuzu gevşetin. Yüzünüzdeki bütün kasları sırayla kasın ve gevşetin. Nefes verirken, gözleri sıkıca yumarak, dudakları büzün. Nefes alırken, ağzınızı açın, dili iyice dışarı çıkararak çenenize değdirmeye çalışın. Sonra gevşetin. Dilin ucunu üst damağa temas ettirin. Dişleriniz hafif aralık kalsın. Dudaklarınız kapalı ve gevşek olsun. Ayak parmaklarınızdan başınızın tepesine kadar bedeninizi hissedin. Saçlı derinizi düşünün ve gevşetin. Yavaşça doğrulun, oturup öne doğru uzanarak, sırtınızı esnetin. Doğrulup bir süre oturduktan sonra kalkabilirsiniz.

9

Bu duruşların saç dökülmesinde etkili oldukları kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, uzun süreli aşırı saç kaybından muzdarip olursanız, diğer sağlık sorunlarına bağlı olabileceğini ve doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
İYİ DE BU HAREKETLERİ ÇOK ÇOK SAMİMİ GERÇEK OLAN AMA GERÇEK OLAN HZ.ALLH C.C. YARATICI YOKTAN VAR EDİCİ HZ KURAN-I KERİMİ KİTAP HZ.PEYGAMBERİ HZ.MUHAMMED MUSTAFA SAV PEYGAMBER KABULEDEN HARFİ HARFİ NE YAŞAMAYA GAYRET EDEN ÇOK ÇOK SAMİMİ ÇAKMA MÜSLÜMAN DEĞİL GERÇEK HARBİ VE HASBİ MÜSLÜMANLAR GÜNDE BEŞ VAKİT YAPIYORLAR HEM DÜNYALARI HEM DE KALICI OLAN AHİRET YURDUNA HAZIRLIK YAPANLAR YAŞIYOR YAPIYOR MUTLU OLUYORLAR TAVSİYE EDERİM
en sevilen uzatma pozisyonu bak demek bir faydası daha varmış :)
hayvanları çok seven bir yoga türü olsa gerek
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler